Początek roku to jednocześnie czas nowych postanowień. Tak ludzie funkcjonują. Przełom roku zawsze wzbudza w nas taką chęć zmian, chęć ulepszenia swojego życia. Nie bez powodu zawsze na początku roku w gazetkach promocyjnych większych sieci sklepów zobaczymy hasła „zdrowo, modnie, wygodnie”, albo „ćwicz stylowo” i inne tego typu hasła. Początek roku to istny szał ludzi w sklepach by kupić nowy strój do ćwiczeń, bo przecież zaczną chodzić na siłownie. To też wypchany koszyk zakupowy nasionami chia, olejem kokosowym, komosą, łososiem i innymi zdrowymi cudami.
U nas w domu staramy się jeść zdrowo, ale nie przesadzamy w żadną stronę. Jemy pizze, frytki. Kupujemy czasem jakieś gumy rozpuszczalne czy batony. Tu muszę odejść od tematu na moment i polecić najlepszy batonik jaki ostatnio jadłam. Ja go kupuje w Polo Markecie – czy jest w innych sklepach, nie wiem. Leży przy kasach i zwie się „Baton Grunchy Orkiszowy” na batoniku doczytałam że producent znajduje się pod taką stronką : KLIK (bioania.pl). Ale..
Jak już chcemy zdrowo jeść, musimy wiedzieć że kupno odpowiednich składników to jedno. A stworzenie z nich dania to drugie. Nie wszystko jest dobre do wszystkiego. I dlatego zgłębiłam temat oliwy i olejów które właściwie używane służą naszemu zdrowiu.
Idealne do sałatek
Oleje tłoczone na zimno zawierają dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Najlepiej używać ich „na surowo” czyli nie narażać na działanie wysokiej temperatury by nie zniszczyć wszystkich cennych składników. Dlatego też napisałam że te będą idealne do sałatek.
Olej lniany
Ma on najwięcej kwasów omega-3 ze wszystkich olejów. Działają one podobnie jak te z ryb. Tłuszcz ten jest wrażliwy na światło i temperaturę. Bardzo szybko traci swoje cenne substancje i łatwo się psuje. Dlatego najlepiej kupić go w małej buteleczce i przechowywać w lodówce. Moim zdaniem smak też ma bardzo specyficzny – ja muszę go zmieszać np. z oliwą z oliwek bym mogła przełknąć sałatkę z nim. Ale czego się nie robi dla zdrowia..
Olej z orzechów włoskich.
Ten olej jest jednym z najzdrowszych. Zawiera dużo kwasu linolenowego z rodziny omega-3 oraz witaminy A , E i z grupy B. Obniża nasze ciśnienie i poziom złego cholesterolu. Wiąże rakotwórcze substancje które mogą dostać się do organizmu. Smak jest dość intensywny. Nie powinno się go podgrzewać, bo od razu zrobi się gorzki. Przechowywać w chłodnym miejscu (ale nie w lodówce) i wykorzystać możliwie szybko.
Oliwa extra virgin
To oliwa z pierwszego tłoczenia, która jest bardzo wartościowa. Ma bardzo dużo polifenoli, które wyłapują wolne rodniki. Jednak są one aktywne tylko wtedy, gdy oliwę jemy na zimno. Dobrze smakuje w połączeniu z octem balsamicznym. Po otwarciu trzeba zużyć w ciągu 3 miesięcy.
Olej z pestek winogron
Jest w nim bardzo dużo Wit. E pod bardzo aktywną postacią. Przez co skutecznie zwalcza wolne rodniki. Jest łagodny w smaku, ma ledwo wyczuwalny zapach i bladozielony kolor. Idealny do dressingów.
Idealne do smażenia
Tak jak poprzednie oleje nie nadawały się do smażenia, tak te które teram wymienię pod wpływem wyrskiej temperatury nie powstaną szkodliwe dla zdrowia związki. Te oleje też mogą stać dłużej w naszych kuchniach niż oleje zimno tłoczone.
Oliwa z oliwek
DO krótkiego podsmażania cebuli czy jajek, nie nadaje się do głębokiego smażenia np. kotletów czy placków. Ale do szybkiego podgrzania jak najbardziej tak. Zawiera mało cennych polifenoli, więc nie zostaną zniszczone. Ale.. musi to być oliwa rafinowana.
Olej kokosowy
Konicznie zimno tłoczony. Ja na nim smażę naleśniki racuszki., duszę warzywa.. Dodaję ją do wypieków, do zdrowych batonów bez pieczenia i często odrobinkę do koktajlu owocowo-warzywnego. Ma ona też swoje zastosowanie kosmetyczne.. jako balsam, odzywka do włosów.
Masło klarowane (glee)
Nadaje się do długiego smażenia przez to że składa się głownie z nasyconych kwasów tłuszczowych oraz jego temperatura dymienia wynosi 250stopni. Można go przechowywać do 9 miesięcy. Jest bezpieczne dla alergików i osób nietolerujących mleka krowiego. Przyspiesza metabolizm. Najwięcej w nim witaminy A, ale także D,E i K.
Olej rzepakowy
Niby zdrowszy od oliwy z oliwek. W przeciwieństwie do niej zawiera kwasy omega-3. Ma także więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. W wysokiej temperaturze nie zmienjaą się tak szybko i nie tworzą szkodliwych substancji. Dlatego właśnie kotlety/frytki.. najlepiej smażyć włąśnie na tym oleju. Ważne jednak jest to by nie dopuścić do jego dymienia, przegrzania.
Olej ryżowy
Ten olej nawet pod wpływem temperatury 230st nie wytwarza szkodliwych związków. Zawiera bowiem jednonienasycowne kwasy tłuszczowe.
Możesz też samodzielnie stworzyć olej smakowy!
Pamiętaj tylko by pojemnik w którym ono będzie musi być dokładnie umyte, jeszcze dokładniej osuszone. Tak samo składniki.. każdy składnik musi zostać dokładnie osuszony. Każda najmniejsza ilość wody spowoduje spleśnienie oleju. Gotowy olej będziesz miała po 2 tygodniach. Idealny do sałatek czy smażonych potraw – nadaje im ciekawy smak.
Wytrawny – DO butelki wsypujemy garść ziaren czarnego pieprzu, wkładamy listki tymianku i wlewamy olej rzepakowy tak, by przykrył składniki.
Ostry – Liście szałwii i przekrojone na pół papryczki chili wciskamy do butelki, zalewamy oliwą i odstawiamy w ciemne miejsce.
Aromatyczny – Obrane ząbki jednej główki czosnku i kilka zmielonych suszonych pomidorów – wszystko zalewamy olejem rzepakowym.
Mam nadzieję że chociaż troszkę mój post okaże się Tobie potrzebny. Jakie znasz jeszcze oleje i ich właściwości?
8 komentarzy
Myślę że takie artykuły powinnaś zostawić osobom które się na tym znają – dietetykom… Bardzo dużo błędów merytorycznych
A widzisz sama bym tego nie napisała no aż tak się nie znam. Korzystałam z pomocy takich osób 🙂 ale chętnie poprawie co trzeba wystarczy że napiszesz mi na [email protected] co takiego 🙂 miłego dnia!
Ja w ostatnim czasie staram się unikać tłuszczów, bo jestem na diecie, ale jak już muszę, to raczej korzystam z oleju kokosowego (mimo, że w wielu źródłach piszą, że jest niezdrowy – mam nieco inne zdanie w tym temacie).
Natomiast, rzadko kiedy korzystam z oliwy z oliwek. „Posmak” jaki po sobie pozostawia jest dla mnie nieakceptowalny, ale wiem, że wiele osób sobie ją ceni.
Nie miałam okazji nigdy stosować oleju ryżowego, ale po tej lekturze – na pewno się skuszę.
Ja zawsze używałam oleju słonecznikowego z kujawskiego ale od pewnego czasu ciężko jest mi go znaleźć w sklepach. Dostępny jest tylko i wyłącznie olej rzepakowy bądź oleje z różnymi ziołami. Nie wiem skąd taka moda na olej rzepakowy. Aczkolwiek, wyczytałam gdzieś kiedyś, że nie powinno się smażyć na oleju słonecznikowym. Być może właśnie z tego to wynika. Wszystkie oleje są zdrowe ale są też bardzo drogie. Do sałatek dodaję oliwę z oliwek ale na czym smażyć? Wczoraj smażyłam karpia na oleju rzepakowym. Nie wyobrażam sobie smażyć np. rybę na oleju winogronowym, kokosowym czy lnianym. Czy się mylę?
Zabrakło mi tutaj oleju z CBD. Ma on mnóstwo korzystnych właściwości, nawet przeciwnowotworowe. Ja stosuję go w celu zwiększenia odporności na infekcje.
Ja najbardziej lubie stosować oliwe z oliwek. Świetnie poprawia smak dań i jest bardzo zdrowa 🙂
Mój ulubiony to olej winogron i z orzechów włoskich.
Uwielbiam różnego rodzaju oleje olejki i uważam, że to baaardzo fajny artykuł!
Moja przygoda z olejami zaczęła się od pielęgnacji włosów. Musiałam przetestować, który olejek najlepiej wpłynie na skręt moich loków. Padło na olej z awokado. Dzięki takim eksperymentom zauważyłam jak bardzo wartościowe jest działąnie olejków na nasz organizm. Zaczęłam przenosić je do kuchni w hurtowych ilościach i wykorzystywać w różnoraki sposób. A dziś sama robię własne kompozycje smakowe. Ulubioną wersją olejku jest dla mnie oliwa czosnkowa.