Śledź nas na:
Dziecko Zdrowie

Astma oskrzelowa u dzieci

22 lutego 2022
astma

By nasz organizm funkcjonował w prawidłowy sposób potrzeba wiele elementów, zarówno tych działających od zewnątrz jak i od wewnątrz. Jeśli jednak synergia zostanie w jakikolwiek sposób zaburzona, praca niektórych narządów zmienia się. Tak dzieje się chociażby w przypadku, kiedy dziecko zacznie borykać się z problemami układu oddechowego. Wówczas należy działać w taki sposób by umożliwić pociesze komfortowe funkcjonowanie. Astma oskrzelowa u dzieci – co warto o niej wiedzieć?

 Z czym mamy do czynienia?

Dziecko wraz z rozwojem nabywa wiele nowych umiejętności. Ucząc się funkcjonować w otaczającym go świecie, niekiedy boryka się z różnego rodzaju schorzeniami. Niezliczone przypadłości potrafią w skuteczny sposób utrudnić stawianie pierwszych kroków w nowym środowisku. Jeśli zatem przyjrzymy się bliżej astmie oskrzelowej, dowiemy się, że jest to przewlekła choroba układu oddechowego. Co za tym idzie, jej przebieg jest ściśle uzależniony od rozpoznanego stadium chorobowego. Tym samym może objawiać się w różny sposób. Niemniej fakt jej obecności sprowadza się do powodowania np. napadów duszności. Dzieje się tak za sprawą tego, że obecne w organizmie patogeny wpływają na rozwój płuc i oskrzeli. Tym samym prowadzą do zwężania się rurek odpowiedzialnych za filtrację powietrza. W wyniku tego dochodzi do problemów związanych z wprowadzaniem i wyprowadzaniem powietrza z obiegu. Warto wiedzieć, że astma pojawia się najczęściej przed ukończeniem 2 roku życia. Dlatego im wcześniej postawi się diagnozę, tym szybciej doprowadzi się do ograniczenia występowania niechcianych i niekiedy niebezpiecznych powikłań. Nazywa się ją również dychawica, zaś z racji swojej nieregularnej natury może okazać się niegroźnym i rzadko objawiającym schorzeniem. W związku z tym, tuż po zdiagnozowaniu problemu, nie należy popadać w smutek, gdyż ten nie będzie zawsze zasadny.

Kiedy warto zacząć działać?

Charakterystyczne świszczenie, częste duszności a może długo utrzymujący się przewlekły kaszel? To jedne z wielu, lecz podstawowych objawów astmy. Kiedy zauważymy jedne z nich u naszej pociechy, nie warto zwlekać ale i też panikować. Liczy się tutaj przede wszystkim stanowcze i odpowiedzialne działanie zmierzające do określenia ewentualnego problemu. Z racji tego, że obecność astmy powoduje naturalną skłonność do wrażliwości na wszelkiego rodzaju infekcje warto odpowiednio chronić dziecko przed zagrożeniami z zewnątrz. O ile objawy i ich natężenie są mocno zróżnicowane o tyle dla każdego astmatyka szybką weryfikacją swojego stanu chorobowego będzie wzmożony wysiłek. Ten potrafi dać się z znaczący sposób we znaki. Co więcej może być to niekiedy, zwykły spacer lub wejście po schodach na wyższe piętro, który spowoduje utrudnienia w cyrkulacji powietrza w organizmie. Zatem, świadomość problemu, powinna skłaniać rodziców do stosownego działania. Czasami może być to zwykła profilaktyka, która oszczędzi niepotrzebnych problemów w przyszłości. W związku z tym, jeśli zauważymy długo utrzymujące się infekcje, wrażliwość na bodźce ze środowiska lub pojawiające się zmęczenie podczas codziennych rutynowych działań, wypada działać szybko i sprawnie.

Jak temu przeciwdziałać?

Odpowiednia diagnoza to klucz do sukcesu. W wieku dziecięcym jest ona nieco utrudniona, ze względu na niemożność przeprowadzenia podstawowego badania jakim jest spirometria. Starsze dzieci i dorośli mają o tyle komfortową sytuację, że prócz zwykłych objawów i domniemanego problemu, mogą zbadać czy rzeczywiście ten problem u nich występuje. Warto wiedzieć, że u mniejszych pociech astma zostaje rozpoznana głównie na podstawie informacji uzyskanych od rodziców. Dlatego podczas wywiadu należy opisać wszystko z dbałością o najmniejsze szczegóły. Jeśli dziecko jednak z czasem urośnie, wówczas zweryfikuje swoje schorzenie przy pomocy odpowiedniego aparatu, czyli wcześniej wspomnianego spirometru. Ten bada przepustowość układu oddechowego, sprawdzając tym czy przepływ wdychanego i wydychanego powietrza jest prawidłowy.

Gdy z pomocą przychodzą leki

Astma o ile potrafi przysporzyć wiele problemów o tyle jest możliwa do opanowania. Co przez to można rozumieć? Otóż, z pomocą przychodzi tutaj terapia farmakologiczna. Wiedząc, że podstawą objawów w astmie jest stan zapalny oskrzeli, należy działać w opozycji do tego faktu. W związku z tym najpopularniejszą metodą, jest kuracja sterydami wziewnymi, które prowadzą do zredukowania objawów. Wbrew pozorom i powszechnej opinii, nie dowiedziono dotychczas jakoby była to szkodliwa metoda walki z tą chorobą. Prócz tego rodzaju medykamentów stosuje się również, leki przeciwleukotrienowe i te rozszerzające oskrzela. Prowadzą one do zmniejszenia wrażliwości oskrzeli, niemniej nie zaleca się ich przewlekłego stosowania, zwłaszcza u dzieci.
Astma jest o tyle nieprzyjemnym schorzeniem, że podobnie jak wiele innych przewlekłych chorób, nieleczona może przysporzyć nam problemów. Z pozorów niegroźna, objawia się jednak w różny sposób, zaś jej stadium chorobowe może się wraz z wiekiem rozwijać. Dlatego by tego uniknąć, należy działać spokojnie i odpowiedzialnie. Tak by dziecko mogło rozwijać się i funkcjonować w komfortowy sposób.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram