Śledź nas na:
Ciąża

Bezpłodność i niepłodność, czyli o złudnym podobieństwie pojęć

8 lutego 2022
Bezpłodność i niepłodność

Decyzja o potomstwie należy, bez wątpienia, do jednych z najważniejszych w życiu. Będąc w formalnym związku lub też nie, możemy wspólnie podjąć kroki zmierzające ku temu, by ostatecznie stać się rodzicami. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem i napotykamy na naszej drodze, mniejsze bądź większe problemy. Niektóre z nich posiadają stosowne rozwiązanie, zaś te które go nie mają stawiają nas w bardzo niekomfortowej sytuacji. Jak zatem rozumieć, bezpłodność i niepłodność. Co warto wiedzieć o tych pojęciach, które są ze sobą bardzo często mylone?

Niepłodność

Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to schorzenie możliwe do uleczenia. Bardzo często, zamiennie używane względem, określenia osób bezpłodnych. Zaś jak wiadomo, są to skrajnie odmienne hasła, opisujące dwa różniące się od siebie stany. Obecne dokonania medycyny pozwalają definiować tą chorobę, jako czasową niemożność spłodzenia bądź urodzenia dziecka. Szacuje się, że by orzec o takim stanie, zjawisko to musi występować co najmniej przez okres 12 miesięcy. W związku z tym, pary, które współżyją ze sobą systematycznie, nie stosując przy tym żadnych środków antykoncepcyjnych i nie osiągający tym sposobem zapłodnienia, powinny udać się do specjalisty.  Dzięki temu będzie możliwe postawienie stosownej diagnozy, prowadzącej w rezultacie do rozwiązania problemu.  Jak wiadomo schorzenie to występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Szacuje się jednak, że znacznie częściej dotyka to strony męskiej. Dlatego, prowadzone badania pozwoliły wskazać wiele czynników, które wpływają na taki stan rzeczy. Dzięki temu określono co dokładnie wpływa na pogorszenie się parametrów nasienia, które systematycznie od wielu lat ulega zmianie, wskutek prowadzonego stylu życia.

Przyczyny i leczenie niepłodności

Jak wiadomo, leczenie w przypadku niepłodności jest możliwe. Zatem odpowiednio przeprowadzone badania pozwalają postawić diagnozę, która niekiedy doprowadzi do rozwiązania naszego problemu. W związku z tym warto przyjrzeć się temu co naprawdę prowadzi do niepłodności. Wśród szeregu elementów składowych wymienia się chociażby, wszechobecny stres, nieprawidłową dietę, nieskutecznie leczone i przebyte schorzenia a także, używki czy brak aktywności fizycznej. Coraz częściej jednak, dotyka to również sfery hormonalnej, która przez praktykowany styl życia ulega zaburzeniom co w rezultacie prowadzi do pewnych powikłań. Co więcej u kobiet problem ten może mieć miejsce w następstwie takich schorzeń jak, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego a także otyłości czy problemów z nerkami. Zauważa się, że coraz częściej lekceważy się choroby narządów rodnych a tym samym sprzyja rozwojowi schorzenia. Zatem wszelkiego rodzaju problemy powinny być konsultowane z lekarzem, tym bardziej jeśli zależy nam na potomstwie. W kwestii leczenia, przeprowadza się chociażby badania hormonalne, infekcyjne, obrazowe, genetyczne czy  nasienia. Leczenie zwykle opiera się na podstawowym postępowaniu uwzględniającym użycie terapii hormonalnej, drobnych zabiegów chirurgicznych czy prowadzenia doradztwa w zakresie terminów współżycia.  


Bezpłodność

W odróżnieniu od niepłodności, jest stanem nieodwracalnym. Mówi się o niej wtedy, kiedy zarówno kobiety jak i mężczyzny. Dzieje się tak kiedy jedno z nich lub oboje nie są zdolne do posiadania potomstwa. Pomimo prowadzonych starań przez parę, nie przynosi to większych rezultatów. W związku z tym borykając się z tym problemem, należy zadbać o odpowiednią opiekę medyczną. Warto wiedzieć jednak, że medycyna wychodzi również naprzeciw temu problemowi i stosuje różnego rodzaju rozwiązania zastępcze.

Przyczyny bezpłodności

W kwestii przyczyn bezpłodności ich lista może być bez końca. Skupia się to głównie na trwałym uszkodzeniu narządów rozrodczych co uniemożliwia wprowadzenie i zastosowanie skutecznego leczenia. Taki stan rzeczy najczęściej ma miejsce w związku z brakiem lub niedorozwojem narządów płciowych, trwałymi komplikacjami po chorobach przebytych w dzieciństwie lub mechanicznymi urazami narządów płciowych. Co więcej może to być spowodowane również rozległą operacją lub wypadkiem, w wyniku których dochodzi do trwałego uszkodzenia lub utraty narządów płciowych (np. usunięcie jajników, usunięcie macicy, utrata jąder etc.). Co ciekawe u mężczyzn może to mieć miejsce również w następstwie przebycia chociażby świnki. Pokazuje to zatem, że nie należy lekceważyć żadnych chorób, gdyż te mogą w znaczący sposób obić się na naszym zdrowiu. Dla obu płci ryzykiem jest również kwestia dziedziczenia bezpłodności, która dotyczy głównie nieprawidłowej liczby chromosomów czy mutacji zaburzające pracę komórek odpowiedzialnych za produkcję hormonów rozrodczych. Światełkiem w tunelu może okazać się jednak zastosowanie metody zapłodnienia in vitro.
Problem niepłodności i bezpłodności, dotyka nie tylko sfery fizycznej ale również i psychicznej. Zatem należy zadbać również o komfort psychiczny, który może odegrać kluczową rolę w drodze prowadzonego leczenia bądź terapii. Należy również wiedzieć, że pojęcia te mimo podobnego wydźwięku, opisują dwa różne stadia chorobowe. Dlatego ubiegając się o potomstwo, warto uprzednio upewnić się czy te starania nie pójdą na marne, przez poddanie się kilku badaniom.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

1 komentarz

  • Kamcia 12 maja 2022 at 18:21

    Znam ten ból 🙁

  • Odpowiedz

    Nasz Instagram