Śledź nas na:
Zdrowie

Czy płatki to dobry pomysł na śniadanie?

23 września 2024

Na śniadanie najchętniej jadasz płatki, ale dość szybko zaczynasz odczuwać po nich głód? Twoje dzieci rano tylko płatki zjadają ze smakiem i martwisz się, że zbyt szybko tracą energię do nauki lub zabawy? Dobra wiadomość jest taka, że płatki mogą być wartościowym i odżywczym daniem, ale trzeba wiedzieć, po jakie płatki sięgać i z czym je łączyć. Przeczytaj ten tekst i zacznij jadać płatki śniadaniowe, które są pyszne i sycące.

Na co zwracać uwagę, kupując płatki śniadaniowe?

Standardowe płatki, które znajdziesz na marketowych półkach, nie należą do najzdrowszych produktów spożywczych. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na ich skład. Które płatki powinny zatem wylądować w Twoim koszyku w supermarkecie albo w sklepie internetowym? Oto cztery czynniki, które przesądzają o tym, czy płatki są wartościowe:

  • krótki skład,
  • wysoka zawartość zbóż,
  • brak dodatku cukru,
  • naturalne dodatki.

Śniadaniowe płatki to produkt, który nie wymaga skomplikowanego składu. Wszelkie ulepszacze smaku i inne chemiczne dodatki są tu zupełnie zbędne. Im krótszy skład, tym lepiej. Łączna zawartość zbóż w płatkach powinna być bliska 100%, bo to one są tu przecież najważniejsze. Zwracaj uwagę na takie składniki, jak ekologiczna mąka orkiszowa, mąka jaglana czy kaszka gryczana – to między innymi dzięki nim płatki śniadaniowe są sycące.

Kolejna ważna kwestia to brak dodatku cukru. Dodanie białego cukru do płatków znacznie obniża ich wartość z perspektywy zdrowia. Wybieraj płatki bez dodatku cukru i w razie potrzeby dosłodź je na talerzu, sięgając po zdrowe zamienniki, jak miód czy stewia. Jeśli Twoja rodzina lubi słodki smak, kup płatki z dodatkiem sproszkowanych daktyli – owoce te po wysuszeniu są wyjątkowo słodkie, a przy tym nie tracą swoich zdrowotnych właściwości. Wszelkie dodatki smakowe widniejące w składzie powinny być naturalne – jak wspomniane przed chwilą daktyle czy kakao.

Płatki śniadaniowe tylko z mlekiem?

Wielu z nas automatycznie zalewa płatki śniadaniowe krowim mlekiem. Tymczasem płatki można łączyć również z innymi produktami – to sposób na przełamanie rutyny poprzez zmianę smaku lub konsystencji śniadania. Od czasu do czasu spróbuj zalać płatki napojem roślinnym, na przykład owsianym albo migdałowym. Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej sycącym śniadaniu, dodaj płatki do jogurtu naturalnego albo greckiego. Jeżeli zwracasz szczególną uwagę na zawartość białka w każdym posiłku, dobrym wyborem będzie skyr albo ser twarogowy zmieszany z jogurtem.

Co dodawać do płatków?

Płatki i mleko czy jogurt to bardzo dobry fundament śniadania, ale właśnie tak powinno się je traktować – jako bazę, którą wzbogacisz dzięki zdrowym i pysznym dodatkom. Jeżeli najbardziej lubisz tradycyjną kompozycję płatków śniadaniowych z mlekiem – spróbuj dosypać do mleka naturalnych owoców liofilizowanych w proszku i zamieszać – dzięki tej prostej sztuczce mleko zmieni kolor i nabierze owocowego smaku. Owoce liofilizowane możesz wykorzystać też do płatków podawanych z jogurtem – sprawdzą się tu owoce w formie chrupiącego grysu.

Artykuł gościnny.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Nasz Instagram