Śledź nas na:
Dziecko Porady Zdrowie

Czym kierować się przy wyborze pediatry?

29 czerwca 2022
Czym kierować się przy wyborze pediatry?

Dziecko od najmłodszych lat powinno mieć zapewnioną odpowiednią opiekę. Niejednokrotnie zdarza się tak, że rodzice nie są w stanie udzielić niezbędnej pomocy . Wówczas musimy zdecydować się na korzystanie z służby zdrowia, która wyciąga w naszą stronę pomocną dłoń. Nim jednak skorzystamy z tej możliwości, możemy dokonać wyboru lekarza, który zajmie się naszym dzieckiem.

Czym kierować się przy wyborze pediatry, który zadba o zdrowie naszej pociechy?

Zróbmy rozeznanie

Jak mawia przysłowie, kto pyta nie błądzi. Warto zatem korzystać z wiedzy i doświadczeń innych. Nie bójmy się zatem zapytać znajomych o to czy mogą nam polecić jakiegoś pediatrę dla dziecka. Albo czym kierować się przy wyborze pediatry. Często za sprawą tzw. polecenia kierujemy się do osób, które zadbają o nasze dzieci przez lata. Nim jednak tego dokonamy, warto przeprowadzić klasyczny wywiad środowiskowy. Prócz zaczerpnięcia opinii wśród rodziny czy znajomych możemy poszukać również informacji w sieci. Tam z pewnością zapoznamy się z komentarzami, które dogłębnie opiszą upatrzoną nam postać. Różnego rodzaju fora internetowe będą w stanie pomóc nam w wykształceniu określonego zdania na temat pediatry a tym samym mogą doprowadzić do finalnego dokonania wyboru.

NFZ a może prywatna służba zdrowia

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja ta jest w głównej mierze uzależniona od naszych możliwości finansowych i konkretnej potrzeby. Może ona być również bardziej lub mniej nagląca. Całkiem rozsądne wydaję się rozwiązanie hybrydowe. Czyli takie, w którym będziemy korzystać zarówno z funduszu państwowego i prywatnego. To umożliwi dostarczanie dziecku pomocy, zawsze kiedy będzie tego potrzebować. Istotne jest by zależnie od sytuacji, potrafić dokonać wyboru i nie zwlekać z decyzją. To może wpłynąć niekiedy negatywnie na nasze dziecko. Takie rozwiązanie, pozwoli również uniknąć sytuacji w której będziemy zależni tylko i wyłącznie od jednego lekarza, ponieważ może zdarzyć się tak, że nasz główny pediatra będzie chwilowo niedostępny, zaś nasze dziecko będzie akurat potrzebowało pilnie konsultacji. Wówczas mamy do wyboru możliwość skorzystania z więcej niż jednego rozwiązania.

Czym kierować się przy wyborze pediatry – na co powinniśmy zwrócić zatem szczególną uwagę?

-Gdzie znajduje się przychodnia? Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ warto wybierać takie ośrodki, które znajdują się możliwie najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Możemy dzięki temu uniknąć niechcianych sytuacji utrudniających dostęp do lekarza a co za tym idzie zaoszczędzić czas, który w nagłych zdarzeniach jest bardzo ważny. Co więcej, warto zwrócić również uwagę na kadrę jaka znajduje się w takiej przychodni. Jest to o tyle istotne, ponieważ możemy zapewnić kompleksową opiekę naszemu dziecku w jednym miejscu. Dzięki temu oszczędzimy sobie zachodu związanego z poszukiwaniem innych lekarzy specjalistów, którzy przyjmą nasze dziecko.
-Doświadczenie, podejście i charakter. Są to jedne z wielu cech, które wyróżniają każdego lekarza. Od nich będzie zależało w głównej mierze to w jaki sposób zostanie obsłużone nasze dziecko. Co najważniejsze będzie to odpowiadało za poziom usług świadczonych naszej pociesze. To bowiem jest najważniejszy czynnik na jakim nam zależy.
-Umiejętność słuchania i rozmowy. To będzie w głównej mierze warunkować atmosferę jaka będzie panować podczas każdej wizyty. Zależy nam przecież na tym, by dziecko nie czuło się źle i niekomfortowo w takim miejscu. Każdorazowe odwiedziny pediatry nie powinny być zatem czynnikiem stresującym, ponieważ to może dodatkowo wpływać na zdrowie psychiczne pociechy. Każdy lekarz powinien być również dobrym słuchaczem, dzięki tej umiejętności będzie potrafił przeprowadzić wywiad w taki sposób by dowiedzieć się najważniejszych informacji potrzebnych do postawienia diagnozy. Co więcej istotne jest tutaj by osoba ta nie lekceważyła zdania rodzica. Co przez to rozumieć? Prócz zbadania samego dziecka, pediatra powinien również uszanować opinię rodzica na tematy dotyczące ogólnie pojętego zdrowia. Dobry pediatra zawsze uszanuje zdanie rodzica i pozwoli na wyrażenie swojego stanowiska Sęk w tym, by przy ewentualnych błędnych spostrzeżeniach, potrafił nakierować na odpowiedni tok rozumowania niektórych rzeczy.
-Dostępność/dyspozycyjność. Prócz kontaktu w godzinach roboczych, nieocenione wręcz wydaję się nawiązanie kontaktu poza tą regułą. Dlaczego? Jeśli to możliwe, korzystajmy z takich okazji, po to by uniknąć nagłych i nieprzewidzianych wypadków. Co więcej może to oszczędzić nam niepotrzebnego stresu związanego z różnymi dolegliwościami, które w rezultacie mogą okazać się niezagrażającymi zdrowiu dziecka incydentami.
Wybór odpowiedniego lekarza prowadzącego dla naszego dziecka to nie lada wyzwanie. Dlatego nim podejmiemy ostateczną decyzję rozpatrzmy to pod wieloma względami, biorąc pod uwagę czynniki, które zostały wyżej opisane. Bardzo istotne jest również wysłuchanie opinii dziecka, ponieważ to ono będzie pacjentem, zaś jego komfort fizyczny jak i psychiczny może dodatkowo przyspieszyć proces ewentualnego leczenia jakichkolwiek schorzeń.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram