Śledź nas na:
Kuchnia Porady Testujemy

Gadżety i akcesoria, które musi mieć każdy miłośnik kawy i herbaty

21 stycznia 2022

Kawa i herbata trafiły na nasze stoły już w drugiej połowie XVII wieku, ale na popularności zyskały dopiero w następnym stuleciu. Pomimo upływu lat trudno dziś wyobrazić sobie dzień bez pobudzającej kawy czy relaksującej herbaty. Sprawdź, jakie gadżety i akcesoria musi mieć każdy miłośnik tych napojów.

Choć w naszym kraju tradycyjnie przygotowana kawa i herbata to taka, którą zalewamy po prostu gorącą wodą, to nie brakuje w sklepach najróżniejszych gadżetów i akcesoriów służących do ich zaparzania czy picia. Swoje źródło mają w innych kulturach. Dzięki nim możemy wydobyć z ziaren i liści głęboki smak i aromat, korzystając za każdym razem z nowej metody. 
Sklep online Coffeedesk.pl to największy w sieci wybór dobrej kawy i herbaty oraz sprzętów potrzebnych do ich przyrządzania i podawania. W swojej ofercie ma także mnóstwo innych produktów, które z pewnością przypadną do gustu amatorom tych napojów.

Akcesoria i gadżety dla miłośników kawy

Dla wielu z nas parzenie kawy jest swego rodzaju rytuałem, który rozpoczynamy od zmielenia ziaren. Potrzebny będzie nam do tego młynek ręczny lub automatyczny. Posiadacze ekspresu z funkcją mielenia mają ułatwione zadanie, bo mogą liczyć na świeżo zmieloną kawę bez dodatkowego wysiłku. Dla zachowania odpowiednich proporcji naszego napoju, warto posługiwać się w tym celu wagą i miarką. 
Na smak i aromat kawy wpływa nie tylko dobór samych ziaren, ale również wybrana przez nas metoda jej parzenia. Klasyczna, włoska kawiarka czy ekspres przelewowy kojarzyć się mogą z czymś z poprzedniej epoki, jednak nic bardziej mylnego. Wciąż są to bardzo często używane przez miłośników tego napoju sprzęty. Podobnie jak french press czy aeropress, dzięki którym szybko i w stosunkowo prosty sposób przygotujemy ulubioną kawę bez fusów. Coraz większą popularnością cieszą się dziś także różnego rodzaju ekspresy automatyczne. Powszechnie spotykamy je już nie tylko w hotelach czy restauracjach, ale także w prywatnych domach. 
Zwolennicy picia kawy z mlekiem z pewnością docenią specjalny termometr, ułatwiający podgrzewanie mleka do optymalnej temperatury oraz spieniacz, który przygotuje dla nas aksamitną i gęstą piankę do cappuccino. Możemy ozdobić je odrobiną kakao, wybierając do tego celu jeden z wielu dostępnych dekoratorów. Nie zapominajmy także o odpowiednim przechowywaniu samych ziaren lub zmielonej kawy, aby zachować ich świeżość na dłużej. Najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik próżniowy, który świetnie sprawdza się w tej roli.

Akcesoria i gadżety dla miłośników herbaty

Amatorzy herbaty również mogą liczyć na spory wybór sprzętów, dzięki którym przygotowywanie i picie ich ulubionego napoju będzie jeszcze przyjemniejsze. Przyrządzenie go nie wymaga wcześniejszego mielenia liści, jak ma to miejsce w przypadku ziaren kawy, ale spore znaczenie dla finalnego smaku i aromatu uzyskanego naparu ma sposób i czas parzenia, a także temperatura wody. 
Do parzenia herbaty możemy użyć dzbanków, zaparzaczy czy czajniczków o najróżniejszych kształtach, których zasada działania sprowadza się zazwyczaj do umieszczenia w wodzie specjalnego sitka wypełnionego liśćmi lub mieszanką z dodatkiem ziół, kwiatów czy owoców. Dzięki temu uzyskujemy pożądany napar bez fusów, a wkład wypełniony wcześniej herbatą wyjmujemy po określonym czasie. Taką samą zasadę wykorzystują kubki z zaparzaczem oraz filiżanki z zaparzaczem, przeznaczone do sporządzenia jednej porcji. Alternatywą są herbaciane drippery, które pozwalają na wielokrotne przygotowanie napoju bez konieczności przenoszenia liści. Dużą popularnością cieszą się też butelki i karafki do cold brew, czyli naparu z liści herbaty na bazie zimnej wody. 
Wielu twierdzi, że herbata najlepiej prezentuje się w filiżance. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby spożywać ją z kubka, szczególnie ceramicznego lub porcelanowego. Do przechowywania liści najlepiej używać pojemników próżniowych, które uchronią je przed zwietrzeniem, a następnie trzymać w zamknięciu i z dala od dostępu promieni słonecznych.
Kultura picia kawy i herbaty ewoluowała w ostatnich kilkunastu latach i chociaż wielu z nas wciąż czuje sentyment do tradycji, to nasze oczekiwania względem jakości i sposobu ich przyrządzania rosną. Szukamy najlepszych ziaren i liści, które dostarczą nam niezapomnianych wrażeń. Chętniej próbujemy także nowych metod parzenia i bardziej wyrafinowanych smaków. Na całe szczęście oferta dostępnych na rynku rodzajów kawy i herbaty oraz ich mieszanek jest tak duża, że nie zabraknie nam powodów do eksperymentowania przez długi czas. 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram