Hemoroidy w ciąży, czyli żylaki odbytu stanowią jeden z bardziej wstydliwych, a zarazem bolesnych problemów ciężarnych kobiet. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla przebiegu ciąży, lecz może powodować bardzo dokuczliwy dyskomfort.
Hemoroidy w ciąży to dosyć częste schorzenie, statystycznie dotykające nawet jednej trzeciej ciężarnych będących w trzecim trymestrze ciąży. Pocieszający jest fakt, że często do końca trwania połogu dolegliwości związane z żylakami odbytu zmniejszają się lub całkowicie ustępują bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Dlaczego hemoroidy tak często występują u ciężarnych?
Dokładna geneza powstawania hemoroidów nie jest znana, lecz wiadomo, że ich pojawianie się jest związane jest z genetyką, elastycznością tkanek oraz budową naczyń krwionośnych. Kobiety mające tendencję do żylaków w różnych obszarach ciała, z większym prawdopodobieństwem będą cierpiały z powodu hemoroidów w ciąży.
Tworzą się one, gdy krew z dolnych partii ciała ma utrudniony odpływ z powrotem do serca. Organizm kobiet ciężarnych produkuje duże ilości progesteronu powodującego obniżanie napięcia mięśni naczyń krwionośnych i zmniejszenie ruchliwości jelit. Dodatkowo, rosnąca macica powoduje znaczne pogorszenie krążenia krwi w okolicach intymnych. Problemy z wypróżnianiem również sprzyjają tworzeniu się hemoroidów.
Ciężarne prowadzą również mniej aktywny tryb życia oraz często zmieniają sposób żywienia z powodu kapryśnego apetytu, co spowalnia metabolizm i przyczynia się do przewlekłych zaparć. Preparaty witaminowe zawierające żelazo również mogą powodować zaparcia, w razie ich występowania można spróbować zmienić zażywane suplementy na inne.
Hemoroidy mogą powstawać również podczas porodu, na skutek wzrostu ciśnienia w okolicy odbytu z powodu silnego parcia.
Jak objawiają się hermoroidy w ciąży?
Osoby cierpiące z powodu hemoroidów najczęściej skarżą się na ból, świąd i pieczenie okolic odbytu. Są to objawy czasem tak dokuczliwe, że powodują trudności z siedzeniem i swobodnym funkcjonowaniem. Często podczas wypróżnień można zauważyć świeżą, żywoczerwoną krew na papierze toaletowym lub powierzchni stolca. Zjawisko to wzbudza szczególne obawy u ciężarnych, ponieważ czasem ciężko określić, czy krew pochodzi z dróg rodnych czy z odbytu.
Zapobieganie powstawaniu żylaków odbytu
Jak w przypadku każdej dolegliwości – zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zadbać o profilaktykę również w tym kierunku. Przede wszystkim należy:
– unikać zaparć – pomocna tu będzie lekkostrawna dieta bogata w błonnik (świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo i makarony, brązowy ryż, gruboziarniste kasze, otręby)
– wykluczyć spożywanie wysoko przetworzonych produktów, fast-foodów, smażonych, tłustych, pikantnych potraw oraz słodyczy
– wypijać około 2 litrów wody
– dbać o higienę okolic odbytu
– nie powstrzymywać potrzeby wypróżnienia
– prawidłowo się wypróżniać- unikać silnego parcia na stolec, podczas wypróżniania należy nogi opierać o wyższy stołek, aby uzyskać pozycję kuczną
– ćwiczyć mięśnie dna miednicy, co przyda się także podczas porodu
Wskazana jest również aktywność fizyczna dostosowana do wieku ciąży oraz samopoczucia przyszłej matki – spacery, pływanie lub odpowiednie zajęcia dla ciężarnych.
Sposoby na złagodzenie objawów związanych z hemoroidami
Sposoby, które jedynie łagodzą objawy, ale nie leczą hemoroidów:
-
Zimne okłady i lód przykładane do odbytu szybko uśmierzają ból, nie należy jednak nadużywać tego sposobu, gdyż może zwiększać ryzyko powstania zakrzepu
-
Nasiadówki w naparach kory dębu lub oczaru wirginijskiego lub przykładanie kompresów nasączonych takim wywarem
-
Nasiadówki w gorącej wodzie, można stosować nawet kilka razy dziennie
-
Zmiana papieru toaletowego na chusteczki nawilżane lub podmywanie się po skorzystaniu z toalety
-
Unikanie długiego siedzenia, w celu odpoczynku lepiej wybrać pozycję leżącą
Brak komentarzy