Długo zastanawiałam się, czy temat poruszyć. Jest to ekstremalnie temat tabu, podobnie jak seks czy robienie kupy. Nie, nie porównuje wydalania do stosunku… raczej to, jakie emocje wywołuje w nas, ludziach. Co jest dziwne, wg statystyk aż co drugi człowiek miał taki problem!
Mój mąż do dziś mówi, „ładne dziewczyny nie robią kupy!” wiec po części wypiera to ze swojego umysłu. Coś co jest naturalne, budzi obrzydzenie. Tak samo jest z hemoroidami. Dotknąć mogą one każdego. Młodego, starego. Zdrowego, chorego. Kobietę, mężczyznę. Ciężarną i sportowca.
Co to właściwie te hemoroidy?
Hemoroidy, są naturalnymi strukturami odbytu. Wypełnione krwią poduszeczki uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Gdy zaczynają działać nieprawidłowo – wtedy pojawia się problem. Guzki powiększają się ponad normę i wypełniają krwią.
Czy hemoroidy bolą?
Są różne stadia tej choroby. Żylaki mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. niektóre nie dają żadnych objawów. Inne swędzą, kolejne szczypią, inne krwawią a jeszcze inne powodują ból który ciężko jest wytrzymać. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Mnie to bolało tak mocno, że nie wiedziałam jak siedzieć. O spacerze mogłam pomarzyć, chociaż ruch jest wtedy wskazany. Skorzystanie z toalety było wyczynem i naprawdę ograniczałam go do minimum. Kolejny błąd – bo wstrzymywanie, brak jedzenia i doprowadzenie do sytuacji w której pojawi się zatwardzenie – potęguje dolegliwości.
Szybka reakcja – telefon do lekarza, wycieczka do apteki i aplikacja leków. Każda chwila zwłoki, powoduje zaostrzenie objawów, podobnie jak w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Im szybciej, tym większa szansa na pozbycie się problemu bez łez.
Dlaczego pojawiają się w ciąży?
Przyczyn jest wiele. Zaczynając od tych, które dotyczą osób które w ciąży nie są po te typowe okołociązowe. Macica uciska żyły, co nie ułatwia odprowadzania krwi z narządów. Wytwarza się tez wtedy większa ilość progesteronu – odpowiedzialnego za elastyczność tkanek. A fakt, że nie nabawiłaś się ich w trakcie ciąży nie oznacza, że nie pojawią się chwilę po niej. Niestety parcie podczas porodu siłami natury może osłabić ścianki odbytu i spowodować bolesne guzki.
Jak pomóc sobie?
To pytanie jest kluczowe dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Bo będąc 4 raz w tym stanie już wiem, że możliwości jakie mamy są ograniczone. Nie można większości leków, a każdy krok należy konsultować z lekarzem bądź położną. Nie wejdziesz do apteki po syrop na przeziębienie – bo możesz tylko naturalnie.
Warto od początku zadbać o dietę. Pić dużo wody, stosować lekką dietę i nie doprowadzać do sytuacji gdy pojawia się zatwardzenie. Wiem, że zmiany hormonalne w ciąży są ogromne – maja one wpływ na nasz organizm. Maja tez wpływ na pojawienie się problemów z wypróżnianiem a nawet pojawiania się samych hemoroidów.
Najważniejsze jest zapobieganie chorobie. Aby uniknąć hemoroidów:
-
prowadź aktywny tryb życia
-
unikaj częstych zaparć
-
wybieraj raczej twarde krzesło do pracy i rób sobie przerwy
-
unikaj długotrwałego napinania mięśni brzucha podczas toalety
-
pamiętaj o higienie intymnej
-
wystrzegaj się seksu analnego
-
noś bawełnianą bieliznę.
Co usłyszałam od lekarza?
Po prześledzeniu mojego dnia, diety, wyników badań… uznał, że wyszły „tak po prostu”. Wpływ na to miała ciąża, nacisk na jelita i odbytnicę. Ból był ogromny – nie mogłam chodzić, nie mogłam siedzieć nie mogłam robić nic – tak bardzo to boli. Używałam czopków i maści. Działałam tak, jak zalecił lekarz i chociaż nie dawał większych szans na to, że się wchłoną – bólu już nie ma. Pomogło.
Tyle ile ludzi, tyle przypadków. Podobno. zdarzają się takie sytuacje, gdy hemoroidy znikają dopiero w momencie porodu dziecka. Gdy ten nacisk dziecka znika i organy wewnątrz jamy brzusznej zaczynają wracać na swoje miejsce.
Też jesteś zdania, że powinniśmy przestać
traktować ten temat jak temat tabu?
1 komentarz
Być może dla niektórych jest to wstydliwy temat, ale na pewno nie należy „zamiatać go pod dywan” i udawać, że nie istnieje…