Śledź nas na:
Dziecko

Ile godzin snu potrzebuje dziecko? Objawy niedoboru snu u dzieci

16 stycznia 2024
zdrowy sen dziecka

Niedobór snu odciska piętno na rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka. Zapotrzebowanie na niego zmienia się wraz z wiekiem, jednak należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlatego liczba godzin, jaką w ciągu doby przesypia pociecha, należy dobrać do niej w sposób indywidualny, zgodny z jej potrzebami. W przeciwnym razie pojawią się groźne dla zdrowia objawy niedoboru snu.

Ile godzin na dobę powinno spać dziecko?

Dobowe zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Noworodki na ogół przesypiają około 14-17 godzin na dobę, choć w pierwszych dniach życia mogą spać nawet przez 20 godzin, zwłaszcza jeśli mają za sobą trudny poród. Niemowlaki śpią już nieco krócej, bo około 15 godzin na dobę, natomiast dzieci od 1. do 3. roku życia około 11-14 godzin. Cykl ten podzielony jest jednak na kilka drzemek w ciągu dnia oraz dłuższy odpoczynek nocny. Przeciętny 6-miesięczny niemowlak ma 2 drzemki w dzień, natomiast już w okolicy pierwszych urodzin robi on tylko jedną drzemkę. Tymczasem dzieci w wieku przedszkolnym śpią od 10 do 13 godzin na dobę, dzieci w wieku szkolnym 9-11 godzin, a nastolatki 8-10 godzin. Warto jednak pamiętać, że podane wartości to tylko statystyka. Każde dziecko jest inne i może potrzebować innych dawek snu. Kluczowa jest więc obserwacja pociechy, a nie kierowanie się sztywnymi tabelami snu. Stanowią one natomiast punkt odniesienia dla lekarzy, jeśli rodzice zgłaszają niepokojące objawy, których skutkiem jest zbyt mała ilość snu w ciągu doby.

ile-godzin-na-dobe-powinno-spac-dziecko.jpg

Jakie są objawy niedoboru snu?

Niedobór snu to bardzo niebezpieczne zjawisko, które wpływa na rozwój fizyczny i intelektualny dziecka. Jakie są jego objawy? Jako pierwsze można zauważyć:

  • uczucie zmęczenia, znużenia,
  • męczliwość,
  • brak zainteresowania otaczającym światem,
  • trudności z zasypianiem (przemęczenie, paradoksalnie, nie sprzyja zasypianiu).

Tego rodzaju objawy będą widoczne nawet po jednej dobie krótszego snu. Na szczęście tenże niedobór można szybko wyrównać, kładąc dziecko wcześniej spać. Tymczasem, jeśli zbyt mała ilość snu ma charakter długoterminowy, mogą pojawić się:

  • zaburzenia intelektualne,
  • problemy z logicznym myśleniem,
  • niechęć do poznawania nowych rzeczy,
  • zaburzenia pracy serca,
  • zaburzenia ze strony układu nerwowego,
  • nadmierne zdenerwowanie,
  • agresja,
  • stany lękowe,
  • stany depresyjne.

Lista objawów jest zatem bardzo długa, a wiele z nich jest niespecyficznych, przypisanych również do innych jednostek chorobowych. 

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Chcąc zapewnić dziecku zdrowy rozwój, należy zadbać o jego sen. Najważniejszym aspektem jest wybór odpowiedniego materaca, który pozwoli spokojnie przespać noc. Wysokiej jakości produkty można znaleźć w sklepie internetowym: https://sennamaterace.pl/. Dostępne są tam materace marki Hilding, a sklep jest autoryzowanym dystrybutorem marki. Do łóżka jednoosobowego dobrze sprawdzi się materac 90×200, który można znaleźć na: https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. Do materaca obowiązkowo dobieramy pościel antyalergiczną, nawet jeśli dziecko nie wykazuje objawów uczulenia. Jest ona delikatna dla skóry, zapobiega również gromadzeniu roztoczy i kurzu. Dbając o zdrowy sen dziecko, trzeba także pochylić się nad jego wieczornymi rytuałami. Dobrze, aby przed snem dziecko:

  • nie jadło słodyczy ani innych, słodkich produktów,
  • nie oglądało telewizji, nie korzystało z komputera czy telefonu,
  • nie korzystało z zabawek interaktywnych,
  • zrezygnowało z nauki,
  • słuchało wyciszającej muzyki.

Takie wieczorne praktyki mają dobry wpływ nie tylko na sam proces zasypiania, ale również na jakość snu. Dzięki nim dziecko uniknie nocnych przebudzeń, a tym samym rano wstanie wypoczęte. 

Niedobory snu – kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Niedobory snu odciskają piętno na rozwoju dziecka. Warto więc zapewnić mu odpowiednie warunki do wypoczynku, a także zmienić podstawowe, wieczorne nawyki, aby spać lepiej. Niemniej jednak niektóre dzieci mają problemy nie tylko z zasypianiem, ale również z przespaniem odpowiedniej ilości godzin na dobę. Powodów takiego stanu rzeczy należy szukać w porozumieniu z lekarzem, który zbada dziecko i oceni, czy nic mu nie dolega. Czasami konieczna jest również interwencja psychologiczna, jednak dotyczy to zwykle starszych dzieci, w wieku szkolnym. Wizyty u lekarze nie warto odkładać, zwłaszcza jeśli widzimy, że dziecko przejawia oznaki niedoboru snu. Przyczyną w przypadku niemowlaków mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego, natomiast u starszych dzieci znalezienie jej zajmuje zwykle więcej czasu. 

niedobory-snu-kiedy-udac-sie-z-dzieckiem-lekarza.jpg

Materiał promocyjny.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Nasz Instagram