Gdy na świat przychodzi maleństwo, nie sposób ukrywać że powstała z tego tytułu radość. Wielu z nas szykuje się na ten moment od miesięcy, skrupulatnie kompletując wyprawkę dla maluszka. Istotne jest, by w tym wszystkim zrobić to z głową. Dlatego należy w odpowiedni sposób podejść do kwestii produktów, wychowania czy też pielęgnacji skóry dziecka. Nie zawsze będzie ona wyglądać idealnie. W początkowym okresie wymagać będzie szczególnej troski.
W związku z tym, pojawia się pytanie, jak zadbać o delikatną skórę dziecka? Oto kilka propozycji by robić to w odpowiedni sposób.
Narodziny i co dalej?
Skóra dziecka jest bardzo delikatna, skłonna do podrażnień a momentami bardzo problematyczna- podobnie jak u dorosłych. Jednak u noworodka granica pomiędzy naskórkiem a skórą jest cieńsza, a elastyczne włókna w skórze nie w pełni rozwinięte. Wcześniaki często mają ją suchą, zaczerwienioną i łuszczącą się natomiast dzieci urodzone po terminie borykają się z problemem nadmiernej suchości. Nie oznacza to jednak, że coś jest nie tak. Należy zatem pamiętać, że skóra noworodka i niemowlaka od pierwszych chwil życia dostosowuje się do życia poza macicą. Powodem do zmartwień może być natomiast, bladość, sinica czy żółtaczka występująca w pierwszej dobie po urodzeniu. Wówczas należy wszelkie poczynania skonsultować z lekarzem prowadzącym. Niemniej nie są to schorzenia nieuleczalne, może to być przejściowe i szybkie w rozwiązaniu.
Ważna jest obserwacja
Istotne jest by skórze pomagać a nie stwarzać dodatkowe problemy. Dlatego jeśli dziecko nie wymaga zewnętrznej interwencji, nie musimy go smarować nadmiernie niepotrzebnie różnymi preparatami. Liczy się rozwaga i zdrowa profilaktyka. Warto również od razu zidentyfikować z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia w celu wybrania odpowiednich kosmetyków. Nie korzystajmy z największych opakowań dostępnych w aptekach czy sklepach dziecięcych – może być tak, że dobranie odpowiedniego kosmetyku dla skóry naszego maluszka potrwa nieco dłużej niż u innych – to normalne!
Woda to nasz przyjaciel, ale należy go używać z rozwaga
Decydując się na kąpiel naszego dziecka należy pamiętać by nie robić tego zbyt wcześnie. Nie jest to wskazane bezpośrednio po narodzinach a takie działania są nadal praktykowane w szpitalach. Warto zaczekać z tą czynnością, ponieważ zmyjemy ze skóry naszego dziecka to, co w chwili narodzin mu przekazaliśmy najcenniejszego. W pierwszych miesiącach życia nasz maluszek nie musi być też codziennie kąpany, można to robić co kilka dni w zależności od stanu w jakim się znajduje. Warto wiedzieć, że kąpiel działa wyciszająco i uspokajająco, wpływając przy tym korzystnie na jakość snu.
Kilka podstawowych zasad:
1.Nie wyciskaj krostek i przemywaj twarz wodą.
W wyniku działania hormonów pochodzących od matki, na buzi noworodka pojawić się mogą przypominające trądzik krostki. Nie ingeruj w nie a tym bardziej ich nie wyciskaj, ponieważ może to zaszkodzić skórze dziecka. Rozwiązaniem jest cierpliwość, gdyż krostki znikną same. Jedyne o czym należy pamiętać, to fakt przemywania buzi przegotowaną wodą w celu jej oczyszczenia.
2.Cynkokrem i jego magiczne działanie
W przypadku pogorszenia stanu skóry lub kiedy trądzik jest bardzo uciążliwy a naturalna pielęgnacja wodą nie pomaga. Z pomocą przychodzi niezawodny CynkoKrem. Przyspiesza on zanikanie problemu a przy tym nie wpływa negatywnie na maluszka. Dzięki przebadanej formule wykazuje właściwości łagodzące, nie wywołując przy tym niepożądanych działań. Z racji swojego wszechstronnego zastosowania może być wykorzystywany do skóry atopowej, podrażnionej, delikatnej i z oparzeniami. Co więcej dzięki silnemu nawilżeniu, dogłębnie pielęgnuje i odżywia skórę. Dodatkowo uzupełnia barierę lipidową, przez co ma zastosowanie ochronne. Może być stosowany już od pierwszych dni życia. Co ważne, CynkoKrem i CynkoKrem Go! zostały poddane badaniom w Instytucie Matki i Dziecka. Obydwa uzyskały pozytywną opinię tej renomowanej instytucji. W ofercie producenta są dwa produkty do wyboru: CynkoKrem, który ma duża zawartość cynku a jego konsystencja jest gęsta oraz CynkoKrem Go, który idealnie sprawdzi się podczas wyjść z maluszkiem, ponieważ jego konsystencja jest lekka przez co jest wygodny w użyciu.
3.Potówki, to nie problem
Co jeśli nasze dziecko ma skłonność do potówek? Pojawiające się drobne czerwone grudki mogą zniknąć samoistnie. Czasami jednak zamieniają się w pękające pęcherzyki. Wówczas mogą zostać w łatwy sposób zniwelowane przez zastosowanie kąpieli z dodatkiem naparu z rumianku. Należy jednak pamiętać, by uprzednio upewnić się, że dziecko nie ma skłonności alergicznych. Ważne jest zapobieganie ponownemu występowaniu schorzenia, przez dostosowanie ubioru do panujących warunków. Nie powodujmy zatem by dziecko niepotrzebnie się pociło.
4.Profilaktyka nie szkodzi
Niczym złym nie jest, kiedy skóra dziecka w pierwszych dniach się łuszczy. Jest to nic innego jak stopniowy proces adaptacji do nowych warunków w jakich przyszło funkcjonować naszemu maleństwu. Niestety często nie wygląda to estetycznie. Nie jest to natomiast groźne i najczęściej po kilku dniach samoistnie zanika. Co ciekawe naturalna skłonność do suchości i wrażliwości może trwać nawet do 3 lat po urodzeniu. Dlatego dobrze jest by skórę natłuszczać i nawilżać każdego dnia, ponieważ u noworodków i niemowląt sucha skóra to często stan fizjologiczny. Dzieję się tak gdyż bariera lipidowa naskórka, która chroni przed utratą wilgoci, nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Dobrym wyborem w takiej sytuacji będą kremy zawierające witaminy E i F, które zapobiegną nadmiernemu przesuszaniu się. CynkoKrem dzięki lanolinie i pentanolu zawartych w swoim składzie:
-
Silnie nawilża i zmiękcza
-
Pielęgnuje i odżywia skórę
-
Uzupełnia barierę lipidową
-
Zbliżona do lipidów skóry ludzkiej
-
Wzmaga nawilżenie skóry
-
Przyspiesza gojenie naskórka
-
Zmniejsza zaczerwienienia, uczucie pieczenia
5.Nie rezygnujmy z pomocy specjalistów
Należy również pamiętać, by niezależnie od wszystkiego, konsultować wszelkie poczynania z specjalistą. Z pewnością może to oszczędzić problemów nie tylko nam ale przede wszystkim naszemu maluszkowi . Róbmy to szczególnie w przypadku, kiedy skóra dziecka pomimo stosowanej pielęgnacji nie ulega poprawie. Wówczas niezbędna będzie konsultacja lekarska w celu podjęcia stosownych działań.
Obecnie rynek jest bardzo bogaty w wszelkiego rodzaju kremy, maści czy olejki służące do pielęgnacji naszych najmniejszych członków rodziny. Wybierajmy jednak te sprawdzone z możliwie najkrótszym składem, po to by działać skutecznie i nie wywoływać dodatkowych problemów. Skóra dziecka jest nad wyraz delikatna. Dlatego trzeba się z nią obchodzić w odpowiedni sposób.
Brak komentarzy