Śledź nas na:
Blog - archiwum Główna - archiwum

Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces?

13 września 2017

Dosłownie każde dziecko ma w sobie potencjał. Tak naprawdę od rodziców zależy jak go wykorzysta. Dziecko to bardzo dobry obserwator, jeśli zobaczy u Ciebie motywację, dążenie do celu i zaangażowanie we własne hobby odkryje że tez może tak aktywnie spędzić czas. Chociaż to wierzchołek góry lodowej, pamiętaj że inni tez zaczynali od zera. Dlaczego Wam miałoby się nie udać?

Jak uwolnić talent?

Musimy odkryć zainteresowania dziecka. Nie skupiajmy się na tych w małym kręgu – spójrzmy szerzej. Obserwuj dziecko, patrz w czym czuje się dobre i w czym jest szczególnie uzdolniony. Nie zamykaj się na jedną rzecz – piłka nożna, taniec, gra na gitarze. Nie trzymajmy się na siłę jednej aktywności. Każde dziecko będzie próbowało każdej rzeczy, by odkryć to co je naprawdę interesuje. A jak tego dokonać w inny sposób? Nie da się. Dziecko to mały człowiek który uczy się na błędach. Będzie więcej porażek niż sukcesów, jestem tego pewna. Ale jest to konieczne by odkryć prawdziwe zainteresowania. Wspieraj dziecko podczas porażek i pozwól próbować dalej. Doświadczając poznajemy daną aktywność – nie uda się to, gdy dziecko tylko o niej będzie myślało.

Jak zmotywować?

Gdy zaobserwujesz że dziecko czuję się w jakiejś dziedzinie lepiej, warto w nią zainwestować. Zapisać do jakiegoś klubu? A jeśli już chodzi na treningi, to może poszukać lepszego klubu. Podnosimy mu na bieżąco poprzeczkę i pozwalamy się uczyć od najlepszych. Pamiętaj by sporo też rozmawiać o jego zainteresowaniach. To nie może odbywać się w sposób mechaniczny. Zawodzisz na trening, czekasz, odbierasz, wracacie do domu, koniec tematu. Nie! Musisz pytać : Jak CI poszło? Czego się dziś nauczyłeś? A może obejrzymy dziś mecz razem? Twoją rolą jest angażowanie się w jego pasje i wspieranie. Pokaż tez dziecku że tylko cieżką pracą i determinacją będzie najlepszy. Wytłumacz że telnetu nie ma od urodzenia, tego trzeba się nauczyć. A najlepiej uczy się właśnie ponosząc porażki.

Co gdy chce zrezygnować?

Odkryj powód jego niechęci. Musisz wiedzieć czy powodem jest chęć poznania czegoś innego po dana aktywność już mu się znudziła i go nie interesuje. Czy może wynika to z tego, że odniósł jakąś porażkę, napotkał trudność której myśli że nie uda się pokonać. Jeśli mamy do czynienia z tym drugim problemem warto porozmawiać przed podjęciem decyzji o zakończeniu aktywności. Powiedzieć, że to co aktualnie ma do wykonania nie jest łatwe, będzie mu ciężko ale da radę. Skup się też na tym co wychodzi mu lepiej. Nie potrafi biec piłką wokół pachołków? Powiedz tak: Kochanie, widziałam jak dziś pięknie wychodziły Ci rzuty karne! Brawo! To co się nie udało jest tematem zamkniętym.

Jak pomóc uwierzyć w siebie?

Kluczem do sukcesu nie jest samo opowiadanie dziecku że jest najlepsze i da sobie radę ze wszystkim. Złotym środkiem jest wytłumaczenie mu że jest dobry, ale błędy które popełnia sprawiają że staje się silniejszy i w przyszłości dzięki nim będzie jeszcze lepszy w tym co robi. Pewność siebie budujemy na podstawie swoich doświadczeń. Zachęcaj więc dziecko do podejmowania mniejszych i większych wyzwań. Zaczynając od tych najprostszych, jak wiązanie butów, kończąc na samodzielnych zakupach. Na każdym kroku zapewniaj dziecko że jestem z nim, nie przeciw niemu. Że może na Ciebie liczyć zawsze.

Bądź blisko by wspierać a nie wyręczać.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram