Śledź nas na:
Dziecko Porady

Jak wybrać idealną nianię?

11 sierpnia 2022
Jak wybrać idealną nianię?

Znalezienie dobrej opiekunki do dziecka, która zadba zarówno o jego potrzeby i bezpieczeństwo, ale także rozwój poznawczy jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Problem dotyczy zwłaszcza dużych miast, gdzie ceny bywają bardzo wysokie. Sprawdź, jak wybrać idealną nianię.

Powierzenie opieki nad naszym dzieckiem obcej osobie, wymaga sporego zaufania. Poszukując idealnej kandydatki na to stanowisko musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Każdy rodzic ma trochę inne oczekiwania dotyczące zakresu obowiązków, przekonań, wyglądu czy osobowości niani. Musimy uważnie jej się przyjrzeć, postarać się dobrze ją poznać, aby wykluczyć wszystkie wątpliwości zanim powierzymy w jej ręce bezpieczeństwo naszego dziecka. Jak wybrać idealną nianię dla naszego malucha?

WYKSZTAŁCENIE

Jedną z pierwszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając nianię jest jej wykształcenie. Pożądane są zwłaszcza kierunki pedagogiczne – wiele ogłoszeń zamieszczają studentki. Taka wiedza dostarczy nam informacji, jakie mniej więcej kompetencje i wiedzę będzie posiadać przyszła opiekunka naszego dziecka.

METODY WYCHOWAWCZE

Istnieje wiele metod wychowawczych, które charakteryzują nasze postępowanie wobec dzieci. Dotyczy to także opiekunek czy nauczycieli. Nie wszystkim z nas odpowiadają jednak te same sposoby. Warto wypytać kandydatki o ich stanowisko względem stosowania kar i nagród czy motywowania dzieci do współpracy. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie niani o zaprezentowanie rozwiązania, co by zrobiła lub powiedziała, jeśli nasze dziecko zachowa się w przykładowy sposób, np. nie chce zjeść obiadu, ugryzło koleżankę na placu zabaw.

PIERWSZA POMOC

Ukończenie kursu pierwszej pomocy powinno być podstawową sprawą dla wszystkich opiekunów małych dzieci. Ta cenna wiedza potrafi uratować życie, a nigdy nie wiemy, kiedy może się przydać. Warto pamiętać o tym, że najwięcej wypadków zdarza się w domu. Znajomość zasad pierwszej pomocy pomaga zachować zimną krew, gdy przydarzy się jakieś nieszczęście.

OSOBOWOŚĆ

Praca z małym dzieckiem wymaga określonych kompetencji, a także cech charakteru, które zwłaszcza w tym zawodzie są kluczowe. Należą do nich m.in. kreatywność, pomysłowość, otwartość, cierpliwość, życzliwość, zaangażowanie, autentyczność, pewność siebie, charyzma oraz pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Dzieci szybko się przywiązują do opiekunów, a czym są młodsze tym więcej czułości potrzebują z ich strony. Dobrze jest więc upewnić się, że pozostawiając nasze skarby pod opieką niani, możemy liczyć na to, że nie zabraknie im w ciągu dnia przytulasków i innego kontaktu fizycznego, np. zabawy paluszkowe, masażyki pleców.

WIEK I WYGLĄD

Zarówno wiek, jak i wygląd mogą być bardzo mylące, dlatego poznając potencjalną nianię naszego dziecka, nie warto zbyt mocno się nimi sugerować przy naszej ocenie. Dużo ważniejsza od nich jest osobowość, przyjazne nastawienie i inne kompetencje wychowawcze. Czasami młodsza studentka ma mniej werwy niż niejedna starsza pani na emeryturze. Tak samo jest z wyglądem. Dziewczyny o ostrych rysach twarzy, z mocnym makijażem czy tatuażami, miewają ogromne serca dla dzieci, którym potrafią okazać wiele troski i miłości.

LISTY POLECAJĄCE

Możliwość pokazania nam przez opiekunkę listów polecających od poprzednich klientów jest dużym plusem. Musimy jednak zweryfikować ich prawdziwość, ponieważ w życiu zdarzają się najróżniejsze historie. Czasami wystarczy poprosić o numer telefonu, a uda nam się porozmawiać bezpośrednio z rodzicami, którzy zatrudniali ją przed nami. Mogą opowiedzieć nam więcej o jej kompetencjach i stosunku do dzieci.

WYNAGRODZENIE

Rozmowy o pieniądzach nie dla wszystkich są łatwe, z pewnością jednak są konieczne na początku współpracy. Oczekiwania opiekunki względem wynagrodzenia oraz kwestii rozliczania nadgodzin mogą być bowiem chwilą, w której będziemy musieli zacząć szukać kogoś innego. Zwłaszcza w dużych miastach, cena opieki nad dzieckiem bywa bardzo wysoka, a chętnych do pracy wcale nie ma wielu. Ograniczony wybór kandydatek, słaba dostępność państwowych żłobków i drogie czesne w placówkach prywatnych powodują, że z roku na rok te kwoty dalej rosną.

ZAKRES OBOWIĄZKÓW

Większość opiekunek nie zajmuje się podczas swojej pracy wyłącznie dziećmi, ale także przygotowuje im posiłki czy sprząta po zabawie. Niektóre uczą dzieci języków obcych, gry na instrumentach lub organizują zajęcia edukacyjne w warunkach domowych. Wszystkie kwestie związane z zakresem obowiązków warto dokładnie omówić przed podpisaniem umowy, aby żadna ze stron nie była później zaskoczona oczekiwaniami.

JAK WYBRAĆ IDEALNĄ NIANIĘ – ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Ma kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji, ponieważ papier wszystko przyjmie, a rozmawiając z kimś twarzą w twarz możemy dostrzec wiele rzeczy, które ktoś chce przed nami ukryć. Zapoznanie potencjalnej niani z naszym dzieckiem powinno przebiegać stopniowo, aby mogło ono w swoim tempie nabrać do niej zaufania. Takie kontrolowane spotkania, przy których obecny jest rodzic, mogą być także formą testu. Możemy na żywo obserwować zachowanie opiekunki – jej mowę ciała, słowa i postępowanie.
Powrót na etat po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, praca zmianowa, której nie możemy pogodzić z godzinami pracy partnera czy chęć wyjścia gdzieś wieczorem we dwoje, to tylko przykłady powodów, dlaczego rodzice decydują się na zatrudnienie niani. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednią kandydatkę na to stanowisko, to mamy ogromne szczęście. Warto więc przyłożyć się do tego zadania. Możliwość pozostawienia dziecka w dobrych rękach zdejmuje nieraz z naszych ramion wielki ciężar. Umożliwia realizację planów, na które nie moglibyśmy sobie inaczej pozwolić.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram