Śledź nas na:
Dziecko Psychologia Rozwój

Jaki ojciec taki syn. O relacji taty z dziećmi

15 marca 2022
Jaki ojciec taki syn

Oczekiwanie na dziecko, często wiąże się z zastanawianiem nad tym, po kim maleństwo odziedziczy poszczególne cechy. Zarówno te dobre jak i złe, nadają oryginalnego wyrazu, każdemu kto z czasem zacznie upodabniać się do rodziców. Odkrywanie ich, często wiąże się z poznawaniem własnej natury przez pociechę. Mawia się niekiedy, że trudno się wyprzeć własnego pochodzenia. Nie powinno to dziwić, kiedy wiele rzeczy na to wskazuje. Niemniej, posiadając własne odbicie w potomstwie, pragniemy przekazać im również pewien dodatkowy element siebie. Taki, który pozyskaliśmy na drodze życia a można nazwać go po prostu doświadczeniem, zdobywanym przez lata. Jak zatem powinna wyglądać relacja, na linii tata – dzieci?

Przykładny ojciec

Wielu z nas może zastanawiać się nad tym jak powinien wyglądać przykładny tata. Chciałoby się rzecz, że wzorowy. Definiując to pojęcie, nie raz możemy natknąć się na problemy z tym związane. Bo co w zasadzie, można przez to rozumieć? Otóż, tata idealny to postać pragnąca wychować swoje dzieci w możliwie najlepszy sposób. Tym samym dążąca do tego by zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Jest to również ktoś, w kogo obecności poczujemy się bezpiecznie. Zaś jego zachowanie będzie godne naśladowania. No dobrze, ale czy bycie taką osobą jest możliwe. Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że tak. Jest tak dlatego, że opis ten można przypisać każdemu z ojców po trochu. Jak wiadomo, definicje nie zawsze bywają idealne. Tak też z resztą może być w przypadku tej.
Mężczyzna wraz z otrzymaniem wiadomości o ojcostwie, może przeobrazić się postać, która swoim zachowaniem będzie chciała wpłynąć na drugą osobę a w tym przypadku na dziecko. Co więcej tata, nie zawsze musi być biologiczny, niekiedy ten przybrany wykona swoją misję lepiej aniżeli ten pierwotny. Dlatego, kwestie pokrewieństwa są tutaj o tyle istotne o ile się o nie w właściwy sposób dba. Jednak jak wiadomo, pociechy mogą się upodobnić do postaci, które niekoniecznie musiały mieć wpływ na ich powstanie. Zatem, jeśli zastanawiamy się, jak powinien wyglądać przykładny ojciec, to musimy wiedzieć o jednym. Każdy nim może być. Wszystko zależy od perspektywy i podejścia osoby oceniającej. Dla jednych będzie to osoba, przy której czują się bezpiecznie i zawsze będą mogli liczyć na wsparcie. Zaś inni stwierdzą, że to ten, przy którym są po prostu szczęśliwi i nic więcej im do tego nie brakuje. Jak wiadomo każdy ma swoje wady i zalety. Dlatego, tak ważne jest by je dostrzegać i nie pozwalać krzywdzić nimi innych.

Budowanie więzi

Zaufanie, miłość i poczucie bezpieczeństwa. To jedne z wielu elementów składających się na więź jaka może powstawać między ojcem a dziećmi. Często by tego dokonać, pracujemy latami. Zaś sytuacje na drodze, których zostaje to wypracowane, bywają nagłe i nieprzewidywalne. To właśnie podczas nich można najszybciej zweryfikować to ile są one naprawdę warte. Relacja między tatą a dzieckiem może być budowana od najmłodszych lat. Codzienna opieka, pozwala rozumieć lepiej potrzeby maluszka. Zaś pomoc mamie dodatkowo uświadamia ją w przekonaniu, że wybór partnera życiowego był odpowiedni. Z natury jednak jest tak, że to mama przebywa częściej z pociechami aniżeli tata. Wynika to często z uwarunkowań kulturowych, które jednak nie zawsze muszą mieć przełożenie na rzeczywistość. Mężczyźni z reguły dzierżą rolę osoby odpowiedzialnej, za zapewnienie bezpieczeństwa. Rozumiane jest to często jako, możliwość zapewnienia stosownego bytu członkom rodziny.
Praca i zaangażowanie w nią dużej części własnego czasu, często wiąże się jednak z mniejszym udziałem w życiu codziennym dzieci. Nie znaczy to jednak, że pracujący tata nie może posiadać wspaniałej relacji z własnymi pociechami. Wręcz przeciwnie, takie osoby będą zabiegały o to by przyczynić się w jak największym stopniu do wychowania potomstwa. Odpowiednie zarządzanie czasem lub po prostu determinacja, pozwolą na dokonywanie takich dzieci. Niemniej zaszłości historyczne i panujące zwyczaje pozostawiły swoje piętno, które po dziś dzień jest widoczne wśród nas. Klasyczny podział obowiązków na zajmującą się domem mamę i pracującego tatę to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Zaś dziś wydające się nawet passe. Odgrywane role mogą się wzajemnie uzupełniać a w zasadzie nawet powinny, ponieważ pomaga to weryfikować, kto w jakiej roli sprawdza się najlepiej. Związek partnerski niekiedy bywa receptą na wszelkie problemy, które napotykamy podczas dnia. Zaś obustronne wypełnianie obowiązków, niezależnie od natywnej roli, pozwoli pokazać dzieciom, że każdy może odnajdywać się we wszystkim. Jedynymi barierami są tylko nasze chęci i motywacja do działania.
Relacja taty z dziećmi, to często trudny i skomplikowany proces. Budowana latami i sprawdzana za pomocą niespodziewanych sytuacji, pozwala uświadomić rodzica o tym, czy kroczy dobrą droga. Głowa rodziny, ojciec lub po prostu tata, dla każdego nazywany inaczej, pełni jednak jedną podobną rolę. Pragnie być kimś wartościowym, kto swoim wysiłkiem buduje przyszłość dzieci.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram