Śledź nas na:
Blog - archiwum

Kiedy matka ma dość – ma do tego prawo? Czy mama ma prawo do odpoczynku?

17 września 2019

Myślałam o tym w piątek, gdy weekend już był tak blisko a ja wstawałam o 5:30 by ogarnąć poranek z dziećmi. Myślałam o tym też w trakcie pracy, gdy pakowałam paczki z naszym memory. Myślałam o tym, robiąc obiad dla całej rodziny i sprzątając łazienkę. Myślałam o tym, jak mi się nie chce robiąc w sobotę beze – bawiąc się ze znajomymi i w niedzielny poranek… gdy wstałam do dzieci, bo mąż po tym wczorajszym grillu ledwo mógł rękę podnieść. Myślałam o zmęczeniu też wtedy, gdy nosiłam Macieja na rękach, gdy mój mąż ze starszymi dziećmi pojechali na grzyby. Myślę o tym teraz, niby na URLOPIE macierzyńskim – ale jednak do urlopu jest daleko. 

Każda z nas ma dość…

Oczy napływają łzami gdy widzisz te brudne podłogi, które 20 minut temu umyłaś. Te włosy psa na podłodze dosłownie sekundę po odkurzaniu. Nie cieszysz się z pustego kosza na pranie, bo wiesz że za 5 minut będzie jakimś cudem znów zapełniony. Marzysz o ciepłej kawie, ale kolejny raz musiałaś wstać do dziecka – więc gdy tylko się uspokoi – Twoja kawa jest już zimna. Żalisz się mężowi wieczorem, że masz dość, że ciągle tylko dom-dzieci-dom-dzieci. Sprzątanie, gotowanie, zabawa z dziećmi, lekcje, spacery, czytanie, pisanie, pranie… Rutyna. Dla dzieci jest ona dobra, ale Ciebie zaczyna to wszystko przytłaczać. Dorosły człowiek potrzebuje bodźców, potrzebuje impulsów i chociaż czasem jakichkolwiek zmian.

Kiedy matka ma dość – a słyszy że przesadza.

„Powinnaś cieszyć się że jesteś z dzieckiem”, „Ty narzekasz, a to ja chodzę do pracy – co ja mam powiedzieć, chciałbym być na Twoim miejscu”, ” ja nie miałam tak dobrze jak Ty musiałam wrócić do pracy po trzech miesiącach”… I wiele wiele innych! Wsypywanie kobiet w to poczucie winy – w ten stan, gdy matka myśli o tym, jaka jest beznadziejna. Dlaczego ona potrzebuje wyjść? Dlaczego ona marzy o tym, by nie sprzątać, nie bawić się z dzieckiem i po prostu uciec. Na pół dnia, na dzień, na weekend – co jest już marzeniem. Czy coś jest z nią nie tak? Czy powoduje to, że kocha swoje dziecko mniej?

Nie, mama ma prawo do odpoczynku.

Ma prawo iść do kosmetyczki, do fryzjera, pojechać do spa, nad morze – sama, wyjść do przyjaciółki na cały wieczór. Absolutnie żadna z tych czynności nie umniejszy jej miłości do dziecka. Matka to człowiek, matka to kobieta – potrzebuje odpocząć, pobyć sama ze sobą i pomyśleć tylko o swoich potrzebach. Dzieci są naszymi cudami, są najważniejsze – jednak nasze potrzeby powinniśmy ustawiać na równi. Nie jesteśmy gorsze, mniej ważne i niepotrzebne. Dbanie o swój komforft psychiczny i fizyczny wpłynie tylko pozytywnie na nasze relacje z dzieckiem czy mężem.

I matka wcale nie musi robić wszystkiego…

Nie musisz każdego dnia przecierać podłogi mopem, nie musisz gotować obiadu, nie musisz wstawiać tego prania. Jeden dzień bez tych czynności nie spowoduje że dom oblepi się brudem, dzieci uschną z głodu a na tyłku nie będzie czystych majtek. Wiesz jaki będzie jedyny skutek tego działania?

Twój odpoczynek. Twoje szczęście. Twoja chwila dla siebie.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram