Śledź nas na:
Dziecko Porady

Koniec wakacji to początek edukacji, o powrocie dzieci do szkoły

16 marca 2022
powrót do szkoły

Wakacje to okres odpoczynku i regeneracji, przed nadchodzącym okresem wzmożonego wysiłku. Jak wiadomo będzie on zarówno fizyczny jak i psychiczny. Dlatego by spożytkowany czas owocnego wypoczynku, nie poszedł na marne, warto pomóc naszym pociechom dobrze wejść w szkolny rytm. Jak wiadomo, nie jest to miejsce lubiane przez wszystkich. W związku z tym, warto wiedzieć  zrobić, by nasze dzieci chętniej wracały do szkoły.

Kto rano wstaje temu…

Obowiązek jakim jest szkoła, wymaga od dzieci pewnego, dostosowania się do odgórnie ustalonego porządku dnia. Z reguły opiera się to o wcześniejsze wstawanie, które w porównaniu z tym, które ma miejsce podczas wakacji, musi się odbyć nieco wcześniej. W związku z tym, kwestie związane z swobodnym snem i brakiem zobowiązania jakim jest uprzednie przygotowanie do wyjścia czy odrabianie lekcji, wyzwala w najmłodszych naturalną niechęć do tego miejsca. Nie trudno się zatem dziwić, w końcu kto by nie chciał wstawać nieco później lub nie mieć większych zobowiązań i zadań do wykonania. Co więcej biorąc pod uwagę ten element, warto również pamiętać o jednym bardzo ważnym aspekcie. Otóż, chodzi tutaj o uświadomienie dziecku faktu, że im później będzie chodziło spać, tym gorzej będzie się wysypiać. Ponadto, może się to odbić również na jego ogólnym stanie samopoczucia, które w zależności od pory roku, może zostać dodatkowo pogorszone, niedoborem snu. Jak wiadomo, zwykle po przebudzeniu, przychodzi czas na poranną toaletę i pierwszy posiłek. To od niego w głównej mierze, może zależeć to z jakim nastrojem pociecha wejdzie w dzień. Odpowiednia dawka energii umożliwi lepsze skupienie się i pracę przy zleconych zadaniach. Zatem, jako rodzic musimy pamiętać, że przygotowanie dziecka do wcześniejszego wstawania, może okazać się nieocenioną rzeczą, w momencie kiedy faktycznie będzie ono musiało już iść do szkoły. Zaś odpowiednio skomponowany posiłek może dać właściwą ilość energii, która może okazać się nieoceniona podczas gorszego dnia.

Profilaktyka to klucz do sukcesu

Sezon wakacyjny, to czas w którym często przeprowadzamy remonty, dokonujemy drobnych napraw, uprawiamy ogródki czy w końcu odpoczywamy. Jednak by miało to miejsce, musimy uprzednio wykonać kilka innych czynności, które umożliwią nam zrelaksowanie się z czystym sumieniem. Mając u boku małego kompana w postaci dziecka, nie musimy wyręczać go w każdej czynności a poproszenie o posprzątanie w pokoju czy zadbanie o ogródek nie będzie wykraczającym poza kompetencje pociechy zadaniem. W związku z tym, stopniowe oswajanie najmłodszego z pewnego rodzaju obowiązkami, zarówno domowymi, jak i tymi związanymi z edukacją, nie są niczym złym. Zwykłe zachęcenie do czytania książki czy zajęcie się określonym hobby, pomoże mu nie tylko rozwijać własne umiejętności ale i również zaszczepiać w sobie naturalną skłonność do zajmowania się czymś produktywnym.

Daj dziecku swobodę

Nowy plecak, piórnik a może zeszyt czy tablet? Kupno nowego wyposażenia szkolnego to zarówno dla dzieci jak i rodziców równie emocjonująca czynność. Dlatego jednym z skutecznych sposobów na to by nasze dziecko chętniej wracało do szkoły, jest wyposażenie go w sprzęt, który sam wybierze. Szkolna wyprawka to temat rzeka, niemniej ma jeden bardzo ważny cel. Jest nim bez wątpienia przygotowanie możliwie najlepiej, pociechy do tego by pięło się po szczeblach czekającej go edukacji. W związku z tym, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na sprzęt, pozwólmy najmłodszym by czerpały radość z tego, że mogą używać wymarzonego wyposażenia. Dzięki temu nie tylko wywołamy uśmiech na twarzy dziecka, który jest bezcenny, ale również wpłyniemy na poziom efektywności nauki. To może przełożyć się na osiągane rezultaty, które ułatwią zdobywanie określonego wykształcenia w przyszłości.

Wsparcie ze strony rodziców

Rozmowa z dzieckiem to podstawa w wielu czynnościach. Dlatego budowanie odpowiedniej relacji między rodzicami a dzieckiem jest nad wyraz ważnym zabiegiem. Jeśli pokażemy dziecku, że kontakty międzyludzkie potrafią zdziałać naprawdę wielkie rzeczy, będzie ono otwarte na wszelkie nowe znajomości. Te mogą nie raz ułatwić życie pociesze. Zatem, pokazanie dziecku, że posiada wsparcie ze strony swoich opiekunów, może w szybki sposób przełożyć się na chęci udawania się do szkoły. Co więcej, liczy się również to, by nie przekazywać dziecku złych emocji, jakich doświadczymy np. w pracy czy podczas codziennej rutyny. Natomiast jeśli się już tak stanie, to uświadamiajmy dziecko, że każdy może miewać gorsze dni. Niemniej nie pozwólmy by wpływało to na sposób przyswajania wiedzy i chęć powrotu do edukacji po okresie wakacji.
Jak wiadomo powroty z długich urlopów i beztroskiego wypoczynku nie należą do najłatwiejszych czynności. Dlatego by skutecznie zachęcić nasze pociechy do powrotu do szkoły, należy pamiętać o jednym, czyli o wyrozumiałości. Stopniowe oswajanie z codzienną rutyną to mały krok w stronę powrotu do normalności. W związku z tym bądźmy pomocą i wsparciem na jakie może liczyć zawsze dziecko.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram