Śledź nas na:
Porady Testujemy

Laptop, konsola a może komputer stacjonarny, co warto wybrać?

2 lutego 2022
sprzęt

Umilenie sobie czasu a może praca? Wielu z nas poszukuje środka, który zapewni jednocześnie rozrywkę ale także przysłuży się w nauce lub pracy. Przy wyborze urządzenia multimedialnego umożliwiającego rozgrywkę ale także szereg innych opcji, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie. Indywidualne preferencje i przede wszystkim wygoda użytkowania odegrają tutaj bardzo ważne role. Dlatego decydując się na wyposażenie w sprzęt umilający nam czas, warto zastanowić się co wybrać, laptopa, konsolę a może komputer stacjonarny?

Przenośny i praktyczny

Takie w zamyśle powinny być laptopy. Obecny rozwój technologiczny ale i również skomplikowana sytuacja na rynku hi-techowym spowodowała prężną ewolucję tych urządzeń. Oprócz tych podstawowych cech jakie wyróżniają ten rodzaj urządzenia, znajdziemy również niebanalne konfigurację umożliwiające rozgrywkę w bardzo dobrej jakości. Co więcej są one dostępne w niewygórowanych cenach w porównaniu z chociażby możliwością doboru części do komputera stacjonarnego, która jest obecnie mocno utrudniona z racji ogromnej podaży na kryptowaluty. Tak więc, decyzja o zakupie laptopa to idealne rozwiązanie, dla osób które szukają kompromisu pomiędzy mocą obliczeniową a mobilnością. Umożliwia to zatem korzystanie z urządzenia niezależnie od miejsca w jakim się znajdziemy. Stajemy się wówczas zależni jedynie od dostępności do źródła energii lub zasięgu Internetu. Znajdą się również osoby przeciwne tego rodzaju urządzeniom. Tutaj należy zauważyć, że jak każda rzecz, laptopy mają również swoje wady. Mała przestrzeń w jakiej znajdują się komponenty naraża je również przy dłuższym użytkowaniu na gorszą cyrkulację powietrza a w rezultacie przegrzewanie komponentów. Dzieję się tak natomiast przy intensywnym korzystaniu z urządzenia lub miejscu gdzie jest naprawdę gorąco. Nie powinno to jednak zniechęcać osób chcących korzystać z laptopów komercyjnie. W związku z tym, obecnie panująca trudność w pozyskaniu części do komputerów stacjonarnych w niewygórowanych cenach powoduje, że jest to świetne rozwiązanie nawet dla zapalonych graczy.

Sprzęt na lata

Tą regułą często kierujemy się przy wyborze odpowiedniego komputera stacjonarnego. Tyczy się to głównie kwestii doboru odpowiednich komponentów, które mogą być z czasem modyfikowane. Należy pamiętać, że komputer stacjonarny to najczęściej nie jest urządzenie all in one. Dlatego w przeciwieństwie do laptopa, wymaga zakupienia kilku elementów dodatkowych, które są jednak niezbędne do swobodnego korzystania. Będzie to z pewnością monitor, klawiatura czy mysz. Zaś pozostałe elementy takie jak głośniki czy słuchawki to opcjonalne wyposażenie, które jest wykorzystywane w zależności od preferencji użytkownika. W związku z tym w porównaniu z chociażby laptopami czy konsolami w średniej cenie, jesteśmy w stanie stworzyć konfigurację o większej mocy obliczeniowej aniżeli te oferowane w zestawianych urządzeniach. Należy jednak pamiętać, że te czasy jednak nieco przeminęły i obecny wpływ rynku kryptowalut skutecznie uniemożliwia entuzjastom grania w pozyskaniu odpowiednich komponentów w standardowych cenach. Dlatego by nie przepłacać należy na bieżąco obserwować zmieniające się ceny.

Ponadczasowe rozwiązanie

Playstation czy Xbox? To odwieczni i najwięksi rywale na rynku konsol na świecie. Możliwości jakie oferują te urządzenia są na tyle interesujące, że zachęcą to zarówno starszych i młodszych użytkowników. Move czy Kinect a może rozwijający się VR? To jedne z wielu możliwości aktywizacji znajomych i rodziny do ciekawego spędzania nawet przed telewizorem. Konsole to od zawsze był synonim komfortowego grania niezależnie od tytułu na jaki mamy ochotę. Różne generację zapewniały, odmienną płynność. Niemniej sprowadzało się to do jednej zasady, każdy tytuł działał w taki byśmy mogli w niego swobodnie zagrać. Dlatego w odróżnieniu od laptopa czy komputera stacjonarnego, wybór konsoli to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić o to czy ich sprzęt spełni minimalne wymagania niezbędne do uruchomienia gry. Podobnie jak komputer stacjonarny, samo urządzenie nie jest samowystarczalne. Niemniej jedyne czego nam potrzeba to ekran, który najczęściej stanowi telewizor. Tak więc, łatwość umiejscowienia konsoli i wtopienia jej w pozostałe elementy wyposażenia domu sprawia, że bywa idealnym rozwiązaniem na umilenie sobie czasu np. podczas długich zimowych wieczorów.

Co warto wybrać?

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego, przed zakupem jakiegokolwiek z wymienionych urządzeń, warto sporządzić listę wymagań jakie przed nim stawiamy. To z pewnością umożliwi sprawniejsze podjęcie decyzji względem wyboru urządzenia. Niezależnie od wieku użytkownika, korzystać z nich będzie mógł każdy. Nauka obsługi jest na tyle intuicyjna, że łatwy sposób opanujemy umiejętności niezbędne do komfortowego korzystania z tego sprzętu.
Jak widać odwieczny pojedynek miedzy tymi urządzeniami trwa w najlepsze. Zmieniająca się sytuacja potrafi zwieszać atrakcyjność niektórych urządzeń. Niemniej, każde z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego decydując się na zakup dla siebie lub bliskiej nam osoby, kierujmy się podstawowymi potrzebami i oczekiwaniami wobec urządzenia.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram