Śledź nas na:
Porady

Mama wraca na etat. Jak się przygotować?

17 sierpnia 2022
Mama wraca na etat. Jak się przygotować?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Mama wraca na etat! Sprawdź, z jakich przywilejów możesz skorzystać, jak zorganizować opiekę oraz jak się przygotować do tej wielkiej zmiany w życiu.

Gdy nasz płatny urlop dobiega końca, stajemy przed wyborem powrotu do pracy lub przejścia na urlop wychowawczy. Niestety, nie jest on płatny, a zasiłki rodzinne, z których można na nim korzystać nie należą do wysokich. Dla wielu mam jedyną opcją jest więc zorganizowanie opieki nad dzieckiem, przygotowanie na to wszystkich domowników i wtedy mama wraca na etat. Dobrze jest zająć się tym z dużym wyprzedzeniem, ponieważ na miejsce w państwowym żłobku oczekuje się miastach nawet rok.

Co zrobić z dzieckiem, gdy wracasz na etat? Sprawdź różne możliwości:

    • Opiekunka – osoba doświadczona i/lub wykwalifikowana w kierunku opieki nad małymi dziećmi, to bardzo dobre rozwiązanie. Część z nich pomaga również w obowiązkach domowych, np. przygotowuje dziecku posiłki, sprząta zabawki. Niestety zatrudnienie niani wiąże się często ze sporymi kosztami, a znalezienie godnej zaufania i polecanej osoby bywa trudne.
    • Dziadkowie – w zależności od możliwości zdrowotnych i czasowych, możemy o pomoc w opiece poprosić babcię lub dziadka naszej pociechy. Jest to osoba zaufana, która dziecku na pewno nie będzie działać na szkodę. Jednak nie oszukujmy się. Nie każde metody wychowawcze naszych rodziców nam odpowiadają i takie rozwiązanie może rodzić różne konflikty i napięcia w rodzinie.
    • Placówka opiekuńcza – kluby malucha, żłobki i przedszkola to miejsca przeznaczone do sprawowania opieki nad naszymi pociechami, w których pracuje wykwalifikowana kadra. Największym minusem tej opcji jest fakt, że często brakuje miejsc w placówkach państwowych, a te prywatne potrafią być bardzo drogie.
    • Podział opieki nad dzieckiem z partnerem – niektóre pary kosztem spędzanego wspólnie czasu, decydują się na pracę zmianową. Ustalają grafiki tak, aby wymieniać się sprawowaniem opieki między sobą. Takie rozwiązanie jest też możliwe, gdy chociaż jeden z partnerów pracuje zdalnie z domu, a charakter jego obowiązków pozwala na jednoczesne zajmowanie się dzieckiem.

Przywileje matek wracających do pracy

1. Jako młoda mama masz prawo do zachowania swojego stanowiska. W praktyce jednak często bywa tak, że na nasze miejsce została zatrudniona inna osoba. W takim przypadku pracodawca musi umożliwić nam pracę na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym naszym kwalifikacjom zawodowym. Przy tym nie może obniżyć naszego dotychczasowego wynagrodzenia.
2. Młoda mama, której przysługuje urlop wychowawczy, ma również prawo do wnioskowania o skrócenie swojego czasu pracy. Maksymalnie do połowy wymiaru etatu. Należy samemu określić ilość godzin oraz okres, przez który chce się wykonywać obowiązki zawodowe w obniżonym wymiarze czasu. Przywilej ten przysługuje przez 12 miesięcy i można z niego skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 6. rok życia.
3. Kobietom karmiącym piersią przysługuje prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy (lub 45 minutowych, jeśli karmi więcej niż jedno dziecko), które może łączyć. Niektóre z mam korzystają z tej przerwy na koniec dnia, dzięki czemu wracają do domu wcześniej, zachowując pełne wynagrodzenie. Nie dotyczy to jednak kobiet pracujących krócej niż 4 godziny dziennie. Ponadto prawo zabrania kobietom karmiącym wykonywania pracy uciążliwej, niebezpiecznej oraz szkodliwej dla zdrowia.
4. Matki dzieci do 4. roku życia są chronione przed obowiązkiem pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w trybie przerywanym oraz delegacją poza stałe miejsce pracy. Ewentualności te wymagają zgody ze strony pracownika.
5. Rodzicom dzieci do 14. roku życia przysługują płatne 2 dni wolne w ciągu roku (tzw. opieka nad dzieckiem), które mogą być wykorzystane również godzinowo (16 godzin).

Co zrobić w przypadku choroby dziecka?

Lekarze mają możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego dla rodziców chorego dziecka w celu sprawowania nad nim opieki. Za ten okres przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku, o ile rodzic jest ubezpieczony, a w gospodarstwie domowym nikt inny nie ma możliwości zajęcia się chorym. Ilość dni w ciągu roku zależna jest od wieku dziecka:
  • do 60 dni w ciągu roku kalendarzowego, jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat
  • powyżej tego wieku przysługuje już tylko 14 dni
  • w przypadku dzieci niepełnosprawnych 30 dni
Pogodzenie kariery zawodowej z życiem prywatnym, a zwłaszcza z wychowywaniem dziecka to nie lada wyzwanie. Powrót mamy do pracy nigdy nie jest łatwy, nie tylko dla najmłodszych, ale także dla niej. Warto skorzystać z wszelkich udogodnień i możliwości, które umożliwia nam Kodeks pracy lub nasz pracodawca, aby ten czas adaptacji do nowej sytuacji przebiegał jak najłagodniej dla obu stron.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram