Śledź nas na:
Blog - archiwum

Mamo zrób coś dla siebie. Nie dla całej rodziny – pomyśl tylko o sobie.

6 stycznia 2019

Ostatnio pytałam się kilku dziewczyn, które są już mamusiami o to, co jest ich marzeniem? Odpowiedziały, że zdrowie rodziny, szczęście dzieci i męża, stabilizacja finansowa, brak kredytów, wakacje z rodzina… Ok, fajnie. Moim też! Jednak ciągnęłam dalej – a co jest Twoim marzeniem, dla Ciebie. Tylko dla Ciebie, nie dla rodziny. […] no… to samo. Nie kochana – marzysz o czymś co uszczęśliwi Ciebie, przez to że najpierw będzie szczęśliwa Twoja rodzina. Co byś robiła gdybyś była sama? Co wtedy by było Twoim priorytetem? Jakie marzenia byś spełniła, gdzie byś pojechała, co byś SOBIE kupiła?

Mało kto potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie. Pozornie jest ono proste, jednak jako mama dwójki (no, już trójki – ok) doskonale rozumiem co każda z tych kobiet miała na myśli. Gdyby ktoś zadał mi to pytanie też bez zastanowienia odpowiedziałabym – ZDROWIE. To zawsze będzie u mnie numer jeden – zdrowie całej mojej rodziny, zdrowie dziecka które nosze pod sercem – ba! Ja nawet marzę o tym by ludzie a zwłaszcza malutkie dzieci nie chorowały. Nie ograniczam się do najbliższych, a jednak na proste pytanie odpowiedziałam w pierwszej kolejności jak inni.  Jestem matka, matka troszczy się o rodzinę. Wraz z pojawieniem się dwóch kresek, całkowicie zmienia się sposób patrzenia na życie – i zostaje z nami do końca.

Jednak trzeba pamiętać że dzieci kiedyś odejdą.

Twój syn poza kobietę idealna, a Twoja córka straci głowę dla kogoś, kto będzie na ciągłym celowniku tatusia. To normalne! Jednak pomyśl, co wtedy z Toba? Nie poszłaś do pracy – bo dzieci. Nie zaczęłaś chodzić na zumbę – bo dzieci. Nie wyjechałaś na wakacje marzeń – bo dzieci. Nie zaryzykowałaś otwarcia swojej firmy –  bo dzieci. Nie wychodziłaś z koleżankami na drinka – bo dzieci. Nie spełniałaś się – bo dzieci. Od rana myślisz tylko o tym, co ugotować na obiad. Jak zadbać o ich przyszłość, co zrobić po południu by nie poczuły że mamy nie ma obok. Podporządkowałaś się rodzinie.

Tylko ta rodzina z każdym rokiem będzie Cię kochać tak samo mocno, ale nie będzie Cię już potrzebowała w takim stopniu jak na początku. Co wtedy z Toba? Nie pójdziesz do pracy, bądź załapiesz się do pracy w sklepie bo z 15-letnia przerwa zawodowa będzie ciężko o coś innego. O ile wcześniej pracowałaś, bo są kobiety które nie pracowały nigdy. Nie masz żadnego hobby – jedynie pranie, sprzątanie, prasowanie – a mogłaś zacząć już wcześniej i oddychać chwilę sama, bez rodziny. Fakt, możesz zacząć teraz – ale pasja, zainteresowania i czas dla siebie to coś co jest ważne zawsze – nie tylko wtedy, gdy dzieci wyjada.

Zaczniesz być może jeździć na wakacje marzeń, ale czy nie będziesz żałowała wcześniejszych lat – gdy sobie tego odmówiłaś? Być może miałabyś teraz stałe źródło dochodu, fajna mikro firmę ale bałaś się zainwestować pieniądze bo akurat wtedy dzieci było top1. Koleżanki wychodziły, Ty zostawałaś w domu – teraz mogą Cię przyjąć znów i pewnie tak będzie – jednak zobacz ile straciłaś? Czy dzieciom coś by się stało jakby mama raz w miesiącu znikała wieczorem? Tata to świetny opiekun, serio.

Ale co ludzie powiedzą?

Niestety żyjemy w takim społeczeństwie które lubi wytykać coś, co jest niespotykane. Coś czego dana osoba sama nie robiła i tym sposobem nie podoba jej się to, gdy widzi takie zachowanie u kogoś innego. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest – przemawia tu zazdrość? Że ona może a ja nie? Raczej nie, przecież każda z nas ma takie same możliwości. Nikt nie wmówi mi że jest inaczej – przecież przez większa część macierzyństwa byłam samodzielna mama – a jednak znalazłam czas i możliwości by to wszystko robić.

Wychodzi na to, że po prostu jesteśmy takim narodem. Tylko że Ty nie możesz ograniczać siebie, dlatego że komuś coś nie pasuje. Masz prawo realizować swoje marzenia, postanowienia i pasję. Masz męża, partnera, ojca dzieci (nawet po rozstaniu – ma swoje obowiązki), s dziadkowie, są nianie, koleżanki czy kluby malucha.

Nowe postanowienie na ten rok dla wszystkich mam? 

Wreszcie pomyśleć o sobie!

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram