Montaż lodówki do zabudowy może się wydawać wyzwaniem, ale jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Przyda ci się jednak trochę wskazówek, dzięki którym unikniesz nieprzewidzianych sytuacji. Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Jak wybrać miejsce na lodówkę pod zabudowę? Jak przygotować się do montażu? Odpowiadamy na te i inne pytania. Sprawdź!
Na czym polega zabudowanie lodówki?
Co to oznacza, że urządzenie AGD jest w zabudowie? Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w przypadku projektowania kuchni na wymiar. Zabudowa w tym przypadku to po prostu dostosowana do tego celu szafka kuchenna. Jest ona skonstruowana tak, aby urządzenie w jej wnętrzu pozostało w pełni funkcjonalne i aby możliwe było wygodne otwieranie drzwiczek lodówki. Z zewnątrz jednak lodówka nie będzie się niczym wyróżniać wizualnie, a to dzięki dodaniu takiego samego frontu kuchennego, jaki znajduje się na innych szafkach.
Lodówka pod zabudowę – czy warto?
Lodówka pod zabudowę jest rozwiązaniem dla każdego, kto wysoko ceni sobie zarówno estetykę wnętrza, jak i jego najwyższą funkcjonalność. Montaż może co prawda być nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku wolnostojącego urządzenia, jednak miłośnicy spójnych wnętrz docenią finalny efekt. Zarówno w przypadku minimalistycznej, nowoczesnej, jak i klasycznej albo retro kuchni AGD pod zabudowę sprawi, że wnętrze będzie spójne i miłe dla oka. Taki sprzęt zatem perfekcyjnie wpisze się w wystrój twojej kuchni, niezależnie od tego, jaką aranżację wybierzesz. Szczególnie jednak w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz zabudowanie lodówki pozwoli utrzymać charakter aranżacji.
Warto również mieć na uwadze, że czyszczenie lodówki będzie prostsze w przypadku tej do zabudowy – nie trzeba bowiem martwić się o tłuste ślady na drzwiczkach. Ponadto urządzenie takie może generować mniej dźwięku – zabudowa zadziała tłumiąco.
Jak zabudować lodówkę?
Przy samodzielnym montażu lodówki do zabudowy przede wszystkim niezbędne będą narzędzia, takie jak wkrętarka, śrubokręt, klucz nasadowy czy poziomica. Pod względem dalszych kroków dużo zależy od tego, czego wymaga producent w instrukcji montażu. Warto zapoznać się z nią wcześniej, tak aby nic nas nie zaskoczyło w czasie pracy. Znajdą się w niej porady nie tylko odnośnie do samego montażu, ale też bezpiecznego użytkowania czy konserwacji. Choć mało kto lubi czytanie instrukcji, lepiej tego nie zaniedbać, aby uniknąć popełnienia błędów lub pojawienia się problemów w czasie montażu.
Następnie należy delikatnie otworzyć opakowanie i sprawdzić, czy niczego nie brakuje. Pamiętaj, że przed podłączeniem lodówki powinna ona być ustawiona w pozycji pionowej przez co najmniej kilka godzin.
Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów montażowych (o głębokości minimum 15 cm) w ścianie. Są niezbędne, aby przymocować wsporniki za pomocą śrub. Następnie czas na ustawienie urządzenia w miejscu docelowym, zostawiając jednak trochę przestrzeni z tyłu, tak aby możliwe było manewrowanie przy podłączaniu.
Pamiętaj, że lodówkę najlepiej jest przemieszczać przy pomocy specjalnego wózka. Jeśli go nie posiadasz, poproś kogoś o wsparcie, tak aby przenosić lodówkę w pionie, płynnie, ostrożnie i bezpiecznie. Musisz także zabezpieczyć lodówkę – wyjąć z niej półki i szuflady oraz zakleić drzwi taśmą.
Następnie podłącz lodówkę do instalacji wodnej (jeśli tego wymaga), a po upływie kilkunastu godzin (a najlepiej doby) podłącz ją do prądu. Teraz należy wypoziomować zarówno samą lodówkę, jak i jej drzwiczki. Ostatnie dwa kroki to montaż drzwi lodówki do zabudowy oraz zamontowanie półek i szuflad. I gotowe!
Jaką lodówkę pod zabudowę wybrać?
Wybierając lodówkę pod zabudowę, przede wszystkim kieruj się wymiarami kuchni oraz samej lodówki. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie urządzenia.
Gdzie powinna stać lodówka?
Lodówka przede wszystkim nie powinna stać w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła, w przeciwnym wypadku grozi to większym zużyciem prądu lub nawet uszkodzeniem sprzętu. Warto więc unikać umiejscawiania jej obok kaloryfera czy kuchenki albo piekarnika.
Ponadto lodówka powinna mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, czyli możliwość swobodnego przepływu powietrza. Dlatego dobrze jest unikać ciasnych zakamarków, takich jak róg kuchni czy wnęka w ścianie. Jednak sposób, w jaki lodówka oddaje ciepło, może być różny. Na rynku istnieją modele oddające ciepło bokami lub tyłem i od tego zależy, z której strony warto zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni.
Oczywiście trzeba mieć również na uwadze fakt, że lodówka potrzebuje dostępu do prądu, więc niezbędne będzie gniazdko elektryczne w pobliżu.
Przy projektowaniu kuchni dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z zasadą trójkąta roboczego. Mówi ona o tym, że trzy najważniejsze punkty kuchni, czyli lodówka, kuchenka oraz zlew, powinny być na rzucie pomieszczenia umiejscowione na wierzchołkach trójkąta. Dzięki temu zachowana zostanie ergonomia, a gotowanie będzie komfortowe. Odległość lodówki od zlewu nie powinna przekraczać ok. 2 m, a od kuchenki – 2,7 m. Warto też przyjrzeć się temu, czy w wybranym miejscu będziemy mieć swobodny dostęp do drzwi lodówki i czy jej otwieranie będzie wygodne.
Jaka lodówka pod zabudowę?
Wybierając odpowiedni model, należy mieć już sporządzony ostateczny plan kuchni. Wówczas można zawęzić pole poszukiwań do tych lodówek, które będą pasowały rozmiarem. Różne modele lodówek pod zabudowę mają różne funkcje i pojemność, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby i preferencje. Zwróć szczególną uwagę na klasę energetyczną: im wyższa, tym bardziej oszczędna jest lodówka.
Istotnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej marki i modelu lodówki. Warto sprawdzić ofertę renomowanych marek, które oferują wysoką jakość, niezawodność i trwałość swoich produktów. Ponadto należy przyjrzeć się funkcjom dodatkowym, takim jak technologia chłodzenia, systemy oszczędzania energii czy też funkcje automatycznego rozmrażania, które mogą znacząco zwiększyć komfort użytkowania.
Materiał sponsorowany.