Na codzienne funkcjonowanie składa się wiele elementów. Każdy z nas posiada swoje zwyczaje i małe rytuały. Niektóre czynności z czasem przeradzają się w rutynę. Te jednak potrafią nas do siebie na tyle przywiązać, że trudno już bez nich funkcjonować. Istnieje wiele różnych sposobów, które mogą nam skutecznie w tym pomóc. Co jeśli jednak ten problem dotknie dzieci a ich zachowanie zacznie być np. agresywne? W przypadku gdy spotykamy się z uzależnieniem u najmłodszych, liczy się prawidłowa diagnoza i kompleksowe podejście. Jak zatem radzić sobie z dziecięcymi uzależnieniami?
Wszystko ma swój początek
Rodzic z reguły działa w taki sposób by zapewnić swojej pociesze jak najlepsze warunki do rozwoju. Kierując się tą zasadą, zapewnia mu dostęp do wielu udogodnień tego świata. W ten sposób, zaledwie kilku letnie dziecko, jest w stanie sprawnie obsługiwać np. telefon czy komputer. Na pierwszy rzut oka, nie są to zjawiska, które mogą w jakikolwiek sposób martwić rodziców. Jeśli jednak zwykły „zabijacz” czasu, zaczyna stopniowo przeobrażać się w element niezbędny do funkcjonowania to jest to pierwsza z oznak nieodpowiedniego rozwoju zdarzeń. W tej sytuacji, należy w porę zareagować, by zapobiec problemowi i nie musieć go leczyć. Jeśli jednak jest już za późno, to nic straconego. Nie oznacza to jednak, że należy stać bezczynnie i nic z tym nie robić. Skuteczna pomoc rodzica i osób z zewnątrz w postaci lekarzy, jest w stanie zwalczyć problem.
Rodzaje uzależnień
Obecne osiągniecia medycyny pozwalają wyróżnić kilka zasadniczych rodzajów uzależnień. Wymienia się wśród nich najczęściej, psychiczne, fizyczne, społeczne i behawioralne. Wiele utartych reguł, definiuje to schorzenie, jako silną więź psychiczną jak i również fizyczną z środkiem uzależniającym. Wszelkiego rodzaju próby oderwania takiej osoby od tego prowadzą do różnego rodzaju zachowań. Począwszy od łagodnych przez nagłe i nieprzewidywalne reakcje następujące wskutek niemożności korzystania z określonej rzeczy. Społeczeństwo obecnie najczęściej łączy temat uzależnień z wszelkiego rodzaju używkami. Zaskakujące dla niektórych może być zatem to, że silna więź może wystąpić do każdej innej rzeczy obecnej w życiu człowieka. Jeśli zatem spojrzymy na to szerzej, to każde nadużywanie może prowadzić do uzależnienia. W związku z tym, nawiązując do wcześniej przytoczonego przykładu związanego z używaniem wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych, to są one również silnie uzależniające. To jest w zasadzie faktem, zaś określenie pokolenie z czy post-millennialsi odnosi się do osób wychowywanych w kulturze zdominowanej przez technologie. Zatem nie dziwi fakt, że coś co jest obecne na co dzień w życiu prowadzi do pewnego rodzaju uzależnienia. Różnicą jest jednak to czy jesteśmy od czegoś zależni czy uzależnieni. Problem w tym, że tutaj istnieje cienka granica, którą jednak można szybko przekroczyć. Zaś w momencie gdy zauważymy niebezpieczne oznaki na skutek niemożności skorzystania z określonej rzeczy, należy skutecznie reagować.
Rozpoznanie
Reagowanie w porę bywa o tyle trudne, że problem uzależnienia dziecka np. od telefonu czy komputera bywa bagatelizowany. Chwila spokoju rodziców, może w dłuższej perspektywie poskutkować niechcianymi konsekwencjami. Nie chodzi tu jednak o stwierdzenie, że dziecko oglądające bajki czy robiące dowolnie inne rzeczy na tych urządzeniach jest od razu uzależnione a te przedmioty jednoznacznie złe. Wręcz przeciwnie, umiejętności nabywane z czasem mogą prowadzić do skuteczniejszego rozwoju pociechy. Istotą jest odróżnienie uzależnienia od zwykłego korzystania z tego rodzaju nowinek. Zatem wczesne reagowanie jest tutaj tak ważne. Z założenia jest to również podstawowy element niezbędny do postawienia odpowiedniej diagnozy. Ta prowadzi do kolejnego kroku, jakim jest zdefiniowanie źródła i przyczyny problemu. Co więcej, rozmowa i próba rozwiązania tego na linii rodzic – dziecko, jest kluczowa. Dziecko widząc zainteresowanie i wsparcie ze strony opiekuna, nie będzie narażone na zbędny stres związany z leczeniem problemu, o ile oczywiście będzie wymagała tego sytuacja. Ciekawy jest również fakt, że najłatwiej rozpoznaje się uzależnienia przez osoby z zewnątrz. Między komercyjnym użytkowaniem a uzależnieniem bywa cienka granica, której przekroczenie jest najczęściej niewidoczne na pierwszy rzut oka. Do myślenia powinno dawać to, kiedy dziecko zacznie posiadać niespotykane dotychczas objawy związane z niemożnością korzystania z niektórych urządzeń. Są to np. zachowania agresywne, trudności w samokontroli, problemy związane z koncentracją , nagłe zmiany nastroju czy w końcu porzucenie wszelkich innych form przynoszących przyjemność. Rodzic to zawsze osoba, która powinna stać na straży prawidłowego rozwoju psycho-fizycznego dziecka. Nieznajomość lub brak świadomości o czyhających problemach to często przyczyna wszelkich schorzeń. Dlatego tak istotne jest odpowiedzialne podejście uświadamiające w miarę możliwości najmniejszych użytkowników o problemie lub pokazywanie alternatywnych źródeł rozrywki.
Zapobieganie i skuteczna pomoc
Zapobieganie a także pomoc jest o tyle skuteczna o ile o rodzic jest świadomy niebezpieczeństw związany z nadmiernym użytkowaniem wszelkiego rodzaju urządzeń przez dziecko. Jak wiadomo istnieje wiele skutecznych terapii i różnego rodzaju sposobów leczenia tych schorzeń. Nim jednak do tego dojdzie, warto dziecko nie tyle co ograniczać ale kontrolować w tym co robi. Zwykłe ustalenie reguł czy zasad obowiązujących podczas użytkowania telefonu może oszczędzić nam problemu. Zaś wprowadzenie stałych pór korzystania z komputera czy wreszcie ustanowienie tego formą nagrody za jakieś działania to jedne z wielu sposobów przeciwdziałania uzależnieniom. Jedni powiedzą, że są to konserwatywne i staroświeckie formy wychowywania dzieci, niemniej bez wątpienia pozwalają one na ograniczenie ryzyka wystąpienia problemu.
Jak wiadomo problem uzależnień towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i nie dotyczy tylko substancji, jak to powszechnie jest postrzegane w społeczeństwie. Jeśli już dotyka on dzieci jest to o tyle skomplikowane, że rodzice lekceważą ten problem. W związku z tym, baczne obserwowane wszelkich niepokojących zachowań powinno prowadzić do stosownego reagowania. Skuteczna pomoc jest w stanie zaradzić problemowi, który niekontrolowany może poskutkować poważnymi konsekwencjami.
Brak komentarzy