Śledź nas na:
Blog Ciąża

Odpowiedzialne planowanie ciąży

25 stycznia 2022
Planowanie ciąży

Potomstwo to gwarant ciągłości gatunku ludzkiego. Ciąża to proces złożony a jej odpowiednie zaplanowanie i zorganizowanie, pozwala uniknąć wielu przeciwności z tym związanych. Zarówno kobieta jak i mężczyzna w czasie przygotowań powinni zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników wpływających na ciążę.

Kwestia zajścia w ciąże jest niezwykle indywidualną sprawą. Składa się na nią wiele czynników, które mogą pomóc lub zaszkodzić przyszłemu potomstwu. Oto kilka elementów, o które powinniśmy szczególnie zadbać podczas starań o dziecko.

Kobiety przodem

By rozpocząć planowanie potomstwa w pierwszej kolejności należy pomyśleć o kondycji zdrowotnej przyszłej matki dziecka. Z wiadomych względów na co najmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem planowania, kobiety powinny zrezygnować z stosowania antykoncepcji hormonalnej. Pozwoli to na unormowanie pracy gospodarki hormonalnej i jednoczesne pojawienie się prawidłowego cyklu. Przed zajściem w ciążę zaleca się suplementacje chociażby kwasu foliowego, który jest niezbędny podczas rozwoju układu nerwowego dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Jego zażywanie może ograniczyć występowanie wrodzonych wad układu nerwowego. Miłym uzupełnieniem do całości, jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Nie rezygnujmy w tym czasie z aktywności fizycznej i odpowiedniego sposobu żywienia. Gdy już ciąża zostanie potwierdzona kategorycznie zakazuje się spożywania wszelkich używek w postaci alkoholu czy papierosów, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

Panowie, nie pozostają gorsi

Rezygnacja z używek i odpowiednia dieta a także aktywność fizyczna (jak w przypadku kobiet), będą stanowić odpowiednie tło do całości starań. Zbadanie jakości nasienia jest ciekawym zabiegiem, pozwalającym wykryć ewentualne problemy i może stanowić punkt wyjścia do podjęcia leczenia ewentualnych problemów niepłodności. U mężczyzn według statystyk stanowi to niemal 45% wszelkich niepowodzeń zajścia w ciąże. Odpowiednie odżywianie i zadbanie przede o aktywność fizyczną są tutaj niezbędne. Przydatne będzie suplementowanie takich minerałów jak np. cynk, ponieważ zwiększają one szansę powodzenia zajścia w ciążę.

Bądźmy ostrożni z lekami

Jak wiadomo nie wszystkie leki są odpowiednie do tego, by zażywać je w trakcie starań o dziecko. Faktem jest to, że wiele leków może wpływać bezpośrednio na płodność zarówno mężczyzn i kobiet. Zażywanie leków nieodpowiednich dla kobiet w ciąży może przyczynić się do spowodowania wad genetycznych u dziecka. Do takich leków należy z pewnością popularna izotretynoina stosowana w walce z trądzikiem. Zaleca się by lek ten odłożyć nawet do pół roku przed rozpoczęciem starań o ciąże. Ogólna grupa leków niewskazanych do spożycia przed lub w trakcie ciąży sygnowana jest literką X. Zaliczają się do niej np. leki pochodne od witaminy A czy środki przeciwnowotworowe. Istotne jest byśmy wszelkie suplementacje uprzednio skonsultowali z lekarzem w celu uniknięcia ewentualnych konsekwencji.

Liczy się czas

Kobieta podczas miesięcznego cyklu trwającego około 24-28 dni, ma tylko kilka z nich na realną szansę zajścia w ciążę. Dogodnego czasu jest mało, bo niespełna 4 dni. W praktyce oznacza to, że na poczęcie dziecka w ciągu miesiąca czasu jest niewiele. W czasie owulacji dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona i podczas jej „podróży” ma zaledwie 24 godziny na zapłodnienie. Po wytrysku plemnik w ciele kobiety może przeżyć nawet 3 dni. Gdy dojdzie do czasowej kompatybilności i spotkania gamet w ciągu 24 godzin może nastąpić zapłodnienie. Jednak należy mieć na uwadze, że nie zawsze po zapłodnieniu można mówić o ciąży. Dopiero gdy zapłodniona komórka jajowa prawidłowo zagnieździ się w ścianie macicy dochodzi do rozwoju zarodka. Proces ten trwa około 72 godzin.

Co zatem zrobić?

Zgodnie z powszechną opinią i zaleceniami lekarzy, metodami na odpowiednie trafienie w dni płodne jest po pierwsze prowadzenie kalendarzyka i monitorowanie własnego ciała. Po drugie to po prostu intensywne i częste współżycie, w odstępach 2-3 dni (należy pamiętać, że częste współżycie może polepszyć parametry nasienia). Obserwacja pozwoli wywnioskować, kiedy ma miejsce owulacja, podczas której powinniśmy podjąć szczególne wysiłki w staraniu się o dziecko. Pomocne tutaj będą testy owulacyjne. Wykorzystują one zjawisko zmian poziomu hormonów w organizmie kobiety. Dzieje się tak ponieważ w połowie cyklu miesięcznego dochodzi do wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH). Zjawisko to określa się jako „pik LH”. Wówczas uwalniany jest hormon z przysadki, dając sygnał do przemieszczenia się komórki jajowej z jajnika do macicy. W rezultacie w ciągu niespełna 24 godzin po „piku LH” następuje owulacja.

Pamiętajmy o sobie nawzajem

Przeżywajmy ten okres razem. Planujmy, odpoczywajmy i spędzajmy możliwie najwięcej czasu na rzeczach przyjemnych. Zadbajmy o własny związek. Motywujmy się nawzajem, dbajmy o odpowiednią dietę i styl życia. Wzajemna troska procentuje pogłębieniem więzi, zaś te mogą wpłynąć na przyszłość planowanego potomstwa. Odpowiednia relacja przełoży się z pewnością na jakość współżycia, które nad wyraz jest istotne w całym przedsięwzięciu. Dlatego należy pamiętać, że jest to czas szczególny, w którym działamy razem.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram