Śledź nas na:
Blog - archiwum

Otwieramy sklep online z ciuchami – wszystko co musisz wiedzieć!

1 czerwca 2020

Odkąd zdecydowałam się otworzyć sklep internetowy z odzieżą, nie ma dnia, bym nie otrzymała pytań „Basia, jak zacząć?”. Zebrałam więc wszystkie najważniejsze informację w jednym wpisie i wyjaśnię Ci krok po kroku, co robiłam. Sama ocenisz, czy jesteś gotowa przejść każdy ten etap, czy przerosną Cię formalności które napotkasz po drodze. 

Po pierwsze, zobacz na co powinno zwrócić się uwagę zanim zaczniesz działania. Poczytaj, posprawdzaj, poszukaj. Nie otwieraj działalności, zanim nie poznasz rynku. Zobacz, czy musisz mieć kasę fiskalną, jakie kody PKD musisz wpisać do CEIDG. Znajdź hurtownię odzieżową, bądź krawcową i hurtownię tkanin. Zapoznaj się z regulaminami bramek płatniczych i firm kurierskich. Przejdź się po sklepach, które są już postawione na domenach i poszukaj inspiracji – do kategorii, opisów czy działań marketingowych. Nie kopiuj! Inspiruj się. Poniżej masz listę tego, co musisz zrobić zanim zaczniesz cokolwiek robić, nie działaj po fakcie. Zmarnujesz czas, a czas to pieniądz – lepiej zacząć działać od razu po rejestracji firmy, ZUS i US potrafią zjeść małych przedsiębiorców.

 

 

Gdy już to wszystko sprawdziliście…

…czas zadać sobie kilka najważniejszych pytań. Spójrz na listę, którą wklejam poniżej. Niby „zwykłe” pytania, jednak koniecznie musisz je sobie zadać. Nie możesz pozwolić sobie na grę w ciemno. Stracisz nerwy, pieniądze i czas. Wiadomo, że wchodząc w coś nowego liczysz się z ryzykiem, jednak lepiej minimalizować je na starcie, niż bawić się w kotka i myszkę wiedząc że pewne sprawy mogły się nie wydarzyć.

Już wszystko wiesz?

Pewnie że nie. To wyjdzie w trakcie prowadzenia działalności, jednak masz podstawy – mam nadzieję że solidnie zbadałaś rynek i możesz przystąpić do kolejnego kroku. Zakładamy firmę! Tu nie pomogę – kompletnie nie znam się na US, ZUS-ach, podatkach, księgach i tych wszystkich magicznych nazwach. Ja zarejestrowałam firmę, pojechałam do Urzędu Skarbowego wypełnić druk VAT i poczułam się jak mała dziewczynka. Nie rozumiałam NIC. Szybki telefon do biura księgowego i oni zrobili wszystko za mnie. Do dziś nie robię nic, poza wysłaniem bądź podrzuceniem dokumentów raz w miesiącu do biura. Mega polecam takie rozwiązanie – unikniesz nerwów, błędów i będziesz spać spokojnie!

 

 

Gdy już firma działa – realizujesz wszystko to, o czym pisałam na początku.

Podpisujesz umowy z firmami, których usługi wybrałaś. Hurtownia, krawcowa, firma kurierska, przelewy, kupujesz hosting i stawiasz sklep. Możesz wykorzystać platformy sprzedażowe, jednak ja od zawsze szłam trudniejszą drogą i wybrałam swoją domenę i hosting. Zatrudniłam informatyka, który świetnie poradził sobie z moimi wytycznymi. Dzięki temu wiem, że nie mam na stronie żadnych błędów i wszystko śmiga tak, jak powinno. Nie jest to taka usługa – jednak warta swojej ceny. Sama, możesz nieźle nabroić, zwłaszcza z płatnościami.

Stawiając na platformę sklepową nie zapomnij sprawdzić:

1. Szybkość ładowania się sklepu
2. Przystosowanie do urządzeń mobilnych
3. Wsparcie techniczne
4. Darmowe szkolenie
5. Optymalizacja pod kątem SEO
6. Bezpieczeństwo danych
7. Możliwości rozwoju
8.Możliwość wprowadzenia własnych integracji
9. Jakie systemy płatności posiada sklep
10.Narzędzia marketingowe
11. Przypisywanie pracownikom wybranych funkcji
12. Cena i ukryte koszty
13. Dodawanie wariantów i stanów magazynowych

Ważne jest to, co chcesz.

Twoja wizja, plany, marzenia. Musisz wiedzieć czego chcesz, mieć plan i powoli go realizować. Trzymać się założeń ale nie sztywno działań – jeśli jedne nie przyniosą skutku, musisz obrać inny kierunek bo stracisz i pieniądze i czas. Nie zrobisz platformy sprzedażowej w jeden miesiąc. Nie osiągniesz tego w pół roku… To długi proces, jednak wierzę – że warto 🙂

Uff! Wiele kroków trzeba przejść, by zacząć sprzedawać. 
Ale to wszystko składa się na jakość i zysk.
Nie będzie łatwo na początku, jednak determinacja, chęci i odrobina szczęścia w końcu przyniosą efekty!

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram