Śledź nas na:
Zdrowie

Picie kawy – jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

19 kwietnia 2022
Picie kawy

Każdy z nas ma swoje zwyczaje i małe rytuały. Zapewne większość tuż po obudzeniu sięga najczęściej po jedno – kawę. Nie jest to nic dziwnego, tym bardziej, że potrafi ona uruchomić niejako nasz organizm do pracy. Zawarta w niej kofeina prócz właściwości pobudzających ma jeszcze jedno ważne zadanie.

Otóż wzmaga działanie naszego metabolizmu. W ten sposób przez wielu może być uznawana jako środek niezbędny przy zrzucaniu wagi. Niemniej podobnie jak w wielu innych przypadkach, nieodpowiednie jej spożywanie może zaszkodzić. O czym warto wiedzieć będąc amatorem kawy?

Czym w zasadzie jest?

Mała czarna lub z mlekiem, te postacie najczęściej goszczą w naszym codziennym menu. Niezależnie od formy w jakiej ją spożywamy, każdą z nich łączy jedno – określona zawartość kofeiny. Szacuje się, że średnio w filiżance kawy jest między 25 a 75 miligramów tego związku. Patrząc zatem na dzienne zapotrzebowane , jakie nie powinno być przekraczane w dłuższej perspektywie czasu, to możemy wypić średnio do 3 kaw (dziennie nie powinniśmy spożywać więcej niż 400 mg kofeiny). Naruszenie tej bariery nie oznacza jednak wystąpienia niepożądanych i natychmiastowych skutków ubocznych. Niemniej nie należy lekceważyć tych zaleceń i nadużywać tego produktu. Z praktycznego punktu widzenia, kawa jest zatem napojem dostarczającym nam w głównej mierze kofeinę. Prócz niej do organizmu dostaję się również magnez a także witaminy z grupy B. Wbrew popularnym stwierdzeniom nie powoduje ona szkód dla organizmu o ile spożywamy ją w zalecanych dawkach. Dlatego popularne mity o wypłukiwaniu magnezu, wapnia czy odwadnianiu się, będą zasadne jeśli nadużyjemy w dłuższej perspektywie czasu tego napoju.

Kawa a zdrowie

Działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające kawy to jedna z wielu zalet. Wynika to z faktu obecności w niej polifenoli. Są to substancje odpowiadające chociażby za opóźnianie procesu starzenia się. Czy zatem kawa może być traktowana jako eliksir młodości? Odpowiedź jest o tyle skomplikowana, że jest to ściśle uzależnione od indywidualnych uwarunkowań organizmu. W związku z tym o ile wizualnie nie zawsze będzie miało to miejsce o tyle fakt dostarczania witamin i prozdrowotnych związków już tak. Zatem z praktycznego punktu widzenia, kawa potrafi nas odmładzać. Nie zawsze jednak wszystko złoto co się świeci. Taka reguła również sprawdza się w przypadku tego napoju. Kofeina to niestety środek psychoaktywny i uzależniający. Popadając w pewnego rodzaju nałóg, możemy odczuwać niemiłe konsekwencje każdorazowego zrezygnowania z spożycia kawy. Dla przykładu, podczas gdy na zewnątrz spada ciśnienie atmosferyczne, wielu z nas odczuwa tego skutki. Dlatego prostym sposobem na poprawienie tego stanu jest wypicie filiżanki kawy. Co jeśli jednak jest to niemożliwe? Wówczas często będziemy skazani na zwykłe zniesienie tego rodzaju niedogodności. Z drugiej strony ma to jednak wiele korzyści. Za sprawą kofeiny, możemy stymulować i polepszać nasze funkcje poznawcze. Dzięki temu zwiększa się nasza zdolność koordynacyjno-ruchowa. Jeśli jednak mamy problemy zdrowotne takie jak chociażby podwyższone ciśnienie czy schorzenia naczyniowo-sercowe, to musimy uważać i spożywać ten napój w odpowiedzialny sposób.

Czy dzieci mogą pić kawę?

Widok dziecka pijącego kawę, może oburzyć niejedną osobę. Popularne stwierdzenie mówi, że nie powinno skłaniać się pociech do picia tej formy płynu. Wynika to głównie z ryzyka wspomnianego uzależnienia a także zdolności przyswajania kofeiny. Ta różni się zależnie od wieku. Młodsze dzieci w przedziale 4-7 lat mogą jej przyjąć do 50 mg dziennie. Zaś te w wieku 13-15 nawet do 200 mg. Co więcej, należy pamiętać, że kofeina nie jest tylko obecna w kawie. Dlatego przyglądając się sprawie nieco bliżej, dojdziemy do wniosku, że spożycie jej może mieć mniej szkodliwy wpływ aniżeli picie napoi wysoko słodzonych. Brzmi absurdalnie? Nie do końca. Otóż wysoka zawartość cukrów w połączeniu z licznymi barwnikami i konserwantami z pewnością gorzej wpłynie na stan zdrowia dziecka aniżeli sama kawa. Zważywszy jednak na poziom aktywności pociech, dodatkowe ich stymulowanie czy pobudzanie nie będzie zawsze wskazane. Dlatego dobrą alternatywą może być kawa bezkofeinowa, np. zbożowa. Jeśli dziecko chce naśladować rodziców, bez problemu może swoją przygodę z tym napojem rozpocząć właśnie od tego typu artykułów.

Co z tym odchudzaniem?

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Podobnie jest i w tym przypadku. Dlatego osoby, które myślą, że od samego picia kawy się chudnie, będą niestety rozczarowane. Zapytacie, z czego to wynika. Otóż, kawa sama w sobie niczego nie zdziała bez naszej ingerencji. Dlatego, należy pamiętać, że będzie to  przede wszystkim środek wspomagający redukcję masy ciała. Ma to miejsce dzięki kofeinie, która podnosząc temperaturę ciała, wzmaga proces termogenezy, odpowiedzialny za utrzymanie stałej temperatury ciała. W związku z tym, nasza podstawowa przemiana materii zostaje zwiększona. Co więcej, kawa może zmniejszyć łaknienie a tym samym ograniczyć naszą chęć podjadania. Spożyta przed treningiem lub dowolną aktywnością fizyczną, zwiększy naszą wydolność a tym samym doprowadzi do bardziej angażującego organizm wysiłku. W rezultacie spalimy więcej kalorii a to w połączeniu z odpowiednią dietą spowoduje redukcję masy ciała.
Kawa wbrew popularnym twierdzeniom, posiada wiele prozdrowotnych korzyści. Prócz działania pobudzającego, może nawet zapobiegać wystąpieniu cukrzycy. Dlatego odpowiednie jej spożycie wpłynie na nasze samopoczucie i umożliwi lepsze funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że nadmierne jej spożycie może mieć odwrotne do oczekiwanego działanie.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram