Śledź nas na:
Ciąża Porady

Pierwsze objawy ciąży: kiedy występują wczesne objawy ciąży?

22 lipca 2022
Pierwsze objawy ciąży

Jak rozpoznać bardzo wczesną ciążę? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Część z nich możesz zauważyć u siebie nawet na długo przed pozytywnym wynikiem testu ciążowego. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, jeśli właśnie starasz się o upragnionego dzidziusia.

Pierwsze objawy ciąży

Pojawianie się symptomów wczesnej ciąży jest sprawą bardzo indywidualną. Kobiety różnią się od siebie pod wieloma względami, również w zakresie odczuwania zmian związanych z rozwijającym się w nich nowym życiem. Część dowie się o rosnącym w ich brzuchu dziecku dopiero przy okazji braku następnej miesiączki. Jest spora grupa przyszłych mam, która doświadcza oznak ciąży bardzo szybko, bo już nawet kilka dni po zapłodnieniu.
Na długo przed pierwszym USG możesz odczuwać symptomy podobne do przeziębienia, grypy żołądkowo-jelitowej lub zapalenia dróg moczowych. I to są często pierwsze objawy ciąży.

Zmęczenie lub senność

Znaczny spadek siły, ogólne osłabienie, zwiększone zapotrzebowanie na sen i odpoczynek oraz chęć kładzenia się na drzemki. Nic w tym jednak dziwnego, że to pierwsze objawy ciąży. Twój organizm potrzebuje teraz dużo więcej energii, a układ krwionośny musi dostosować się do nowej sytuacji.

Podwyższona temperatura ciała

Stan podgorączkowy lub nieznacznie podwyższona temperatura ciała mogą świadczyć o trwającej właśnie implantacji zarodka. Jest to czas, gdy zapłodniona komórka jajowa wczepia się w błonę śluzową macicy, gdzie będzie dalej rozwijała się i rosła przez kolejne tygodnie trwania ciąży.

Bolesne lub wrażliwe piersi

Wrażliwe na dotyk, obrzmiałe i bolesne piersi mogą zwiastować nie tylko zbliżającą się niedługo miesiączkę. Na całe szczęście ten dyskomfort mija wraz z upływem kolejnych tygodni. Najczęściej powraca dopiero na krótko przed porodem lub wcale.

Przeczulony węch lub zmieniony smak

Wiele ciężarnych zauważa u siebie wyostrzony zmysł węchu lub smaku. Niektóre zapachy mogą odbierać tak silnie, że wywołują one bóle głowy, mdłości lub nawet wymioty. Podobnie jest ze smakiem – ciąża może sprawić, że ulubione potrawy będą smakować inaczej. Dość rzadkim objawem, ale jednak występującym u części kobiet na samym początku ciąży, jest czucie w ustach metalicznego posmaku. To zjawisko ma związek ze zmianami hormonalnymi, szybko mija i nie powinno stanowić powodu do zmartwień.

Bóle brzucha, zgaga lub wzdęcia

Wczesną ciążę można pomylić również z objawami grypy żołądkowej lub jelitowej. Niejednej przyszłej mamie sen z powiek spędzają bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Równie częstą przypadłością kobiet ciężarnych jest zgaga, która potrafi utrzymywać się aż do samego porodu i być bardzo dokuczliwa.

Zwiększony lub zmniejszony apetyt

Rozwijające się w brzuchu mamy dziecko potrzebuje stałych dostaw składników odżywczych, dlatego nic w tym dziwnego, że przyszła mama odczuwa potrzebę jedzenia za dwóch. Zdarza się jednak, że część ciężarnych odczuwa znaczny spadek apetytu w pierwszym trymestrze i zgłasza duże trudności w regularnym jedzeniu. Taki stan może być niebezpieczny, zwłaszcza jeśli długo się utrzymuje, a kobieta nie dba o zbilansowaną dietę dostosowaną do swoich potrzeb.

Mdłości lub wymioty

Mdłości i wymioty pojawiają się już nawet w okolicach 4. tygodnia ciąży i u części z przyszłych mam są dopiero zapowiedzią tego, co je czeka. Zdarza się bowiem, że wcale nie mijają na początku drugiego trymestru, ale utrzymują się aż do samego porodu.

Częste oddawanie moczu

Zwiększone ukrwienie oraz rozrastająca się macica mogą wywoływać uczucie ucisku na pęcherz i częstszą potrzebę oddawania moczu. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które pojawi się ponownie pod koniec ciąży, gdy sporej już wielkości dziecko będzie zajmowało dużo miejsca w brzuchu mamy.

Zawroty głowy lub omdlenia

Zawroty głowy i omdlenia na wczesnym etapie ciąży mają związek z dostosowującym się do nowej sytuacji układem krwionośnym przyszłej mamy. Warto wtedy trochę zwolnić, dużo odpoczywać i starać się unikać długotrwałego stania lub nagłych zmian pozycji.

Rozpulchniona szyjka macicy lub zwiększone wydzielanie śluzu

Na samym początku ciąży szyjka macicy jest miękka i rozpulchniona – dopiero później stanie się twarda i zamknięta, aż do samego porodu. Zwiększone wydzielanie śluzu w ciąży nie jest powodem do niepokoju, o ile wydzielina nie ma przykrego zapachu lub koloru, który może wskazywać na trwającą infekcję bakteryjną lub grzybiczą pochwy.

Brak miesiączki lub plamienie implantacyjne

Brak pojawienia się miesiączki w jej spodziewanym terminie zawsze powinien być powodem naszej wzmożonej czujności. To ważne, aby o wczesnej ciąży dowiedzieć się jak najszybciej i zacząć niezwłocznie przyjmować kwas foliowy, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju zarodka.
Plamienie implantacyjne, które część mam myli z okresem, jest zdecydowanie mniej obfite i bezbolesne. Jak sama nazwa wskazuje, plamienie nie może wiązać się z obecnością dużej ilości krwi, skrzepów lub silnymi skurczami podbrzusza. Każdą taką sytuację należy pilnie zgłosić swojemu lekarzowi. Zdarza się jednak, że nawet na wczesnym etapie ciąży niektóre kobiety doświadczają krwawień z dróg rodnych, a mimo tego dziecko rozwija się prawidłowo aż do samego końca.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram