Śledź nas na:
Porady Rozwój

Planujemy domowy budżet! Jak oszczędzamy każdego dnia!

8 lipca 2022
Planujemy domowy budżet

Człowiek w swoim życiu uczy się wielu nawyków. Jednym z nich może być właśnie oszczędzanie. Planujemy domowy budżet po to, aby odłożyć odłożyć znaczną sumę pieniędzy, która może posłużyć jako kapitał przeznaczony np. na wakacje.

Zobacz jak planujemy domowy budżet!

Najtrudniejsze są początki

Każdy raczej zgodzi się z tym, że najgorzej jest zacząć. Dzieje się tak, ponieważ czasami nie mamy wiedzy na temat tego od czego powinniśmy rozpocząć nasze działania. W tym konkretnym celu, priorytetowe wydaje się przeanalizowanie kwoty pieniędzy jaką będziemy dysponować co miesiąc. Na tym etapie powinniśmy założyć sobie pewien cel, który chcemy osiągnąć. Ważne jest, by nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Na początek może to być 10% łącznej sumy budżetu jakim operujemy.

Planujemy domowy budżet – przydatne wskazówki:

1.Twórz listę zakupów
Nie od dziś wiadomo, że wybierając się na spontaniczne zakupy po kilka produktów niezbędnych do obiadu, nagle decydujemy się na uzupełnienie lodówki na kolejny tydzień. To nic dziwnego i w zasadzie całkiem normalnego ale w przypadku kiedy zdecydujemy się na sprawne zorganizowanie procesu zakupów, nie tylko wybierzesz rzeczy, które rzeczywiście są Ci potrzebne to również zaoszczędzisz czas na błądzeniu między alejkami dyskontu. Przydatne wydaje się tutaj zastanowienie nad tym, jakie posiłki chcielibyśmy przyrządzić w najbliższym czasie. Ciekawym rozwiązaniem będzie również stworzenie swego rodzaju podsumowywania przebytego miesiąca w celu oszacowania kwoty niezbędnej do wydania na żywność.
2.Ogólny plan wydatków
Początek miesiąca to dla wielu nie tylko okazja do celebrowanie dnia wypłaty ale także czas na przyjęcie pewnej strategii wydatków na nadchodzący miesiąc. Najprostsze wydaje się spisanie wszystkich możliwych kosztów, które będą niezbędne do sfinalizowania podczas najbliższych tygodni. Uzyskujemy wówczas obraz tego ile pieniędzy będzie nam potrzebne do opłacenia niezbędnych rachunków. Pozwoli to nam tym samym na ustalenie budżetu przeznaczony np. na jedzenie czy rozrywkę.
3.Ustalaj priorytety i nie wydawaj pieniędzy, których nie masz
Spróbuj określić, jakie wydatki są najważniejsze. Postaraj się określić jakie rzeczy powinny zostać uregulowane w pierwszej kolejności. Jeśli jest to potrzebne zrezygnuj z czegoś co Ci jest aktualnie niepotrzebne. Co więcej nie decyduj się na zakup artykułów czy usług, na które Cię nie stać, lub spowoduje to obciążenie Twojego budżetu i potrzebę rezygnowania z elementarnych rzeczy niezbędnych do normalnego funkcjonowania. Inaczej wygląda to w kwestii nagłych i nieprzewidzianych sytuacji, wówczas zmuszeni jesteśmy do wydatków, które mogą nas obciążyć znaczną sumą, jednakże po to odkładamy by takich sytuacji się wystrzec.
4.Skarbonka lub lokata
Klasyczne metody bywają niezawodne, dlatego korzystajmy z nich. Założenie lokaty to zawsze dobra inwestycja z tego względu, że po pewnym czasie możemy wypłacić pieniądze. Niemniej kiedy chcemy po prostu odkładać określoną kwotę co miesiąc możemy to robić, używając każdemu znanej skarbonki czy zwykłej koperty. Takie działanie sprawdzi się zawsze.
Oszczędzanie to kwestia bardzo indywidualna, każdy z nas robi to na inny sposób, z mniejszym lub większym skutkiem. Chodzi o to, aby w tym wszystkim zachować pewną zasadę. Otóż liczyć się będzie systematyczność, która po czasie zamieni się w nawyk. Dzięki takim działaniom nauczymy się podchodzić do pieniądza w bardziej przemyślany sposób, co więcej uchroni to nas niekiedy przez niechcianymi i nagłymi problemami czy usterkami.
A jakie są wasze sprawdzone i działające sposoby na oszczędzanie?

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

4 komentarze

 • Mmm 11 sierpnia 2020 at 09:23

  No ok ale jak faktycznie na koniec miesiąca braknie ty nie weźmiesz z konta to za co żyć za co zrobić zakupy jak w portfelu już nie ma a z kąta nie brać?

  • pierwsze-kroki 11 sierpnia 2020 at 09:38

   Wiele razy nie mieliśmy nic… ale nie wziełam z konta.
   W zeszłym miesiącu dokładnie w sobotę zostało nam w portfelu 30 zł – a wypłata miała być w kolejny poniedziałek (9 dni) i daliśmy radę.
   Sprzedałam kilka rzeczy i się udało. Nigdy, nie pobieram kasy z tamtego konta. Ono jest na większe wydatki, takie niespodziewane.
   Jeśli zamiast schabu, na obiad zjemy na przykład ziemniaki z jajkiem nikomu korona z głowy nie spanie… 🙂

   Teraz jest to dla Ciebie trudne i nie do ogarnięcia, ale serio można.
   My się tego uczyliśmy dłuższy czas.

 • Mała rzecz a cieszy 11 sierpnia 2020 at 10:27

  Najważniejszy jest cel i realizowanie go. Też jestem oszczędną Poznanianką :). A mogę zapytać skąd macie obecne mieszkanie? bo nie widzę tu raty kredytu za nie 😉

  • pierwsze-kroki 11 sierpnia 2020 at 10:38

   Mamy podpisaną umowę użyczenia go złożoną w US – dość specyficzną bo po połowie na nas, po połowie na firmę 🙂
   Każdego miesiąca opłacamy rachunki (by nie zostało zadłużone) i remontujemy za wyznaczoną kwotę „najmu” 🙂
   Nie jest nasze – nasz będzie dom, który wybudujemy.

  Odpowiedz

  Nasz Instagram