Śledź nas na:
Porady

Podróże autostopem, czy są skomplikowane?

7 marca 2022
Podróże autostopem

Większe lub mniejsze, te zaplanowane jak i również całkiem spontaniczne. Jak widać istnieje wiele określeń pasujących do słowa podróże. Każdy z nas ma za sobą taką którą w sposób szczególny pamięta. Co więcej, wielu postrzega je inaczej. Dla kogoś będzie to niezapomniana podróż dookoła świata, zaś inni określą tak trasę z puntu a do punktu b. Niemniej łączy je z reguły jedno, czyli forma transportu. Pieszo lub pojazdem, to z reguły najczęściej wybierane opcje. Jeśli jednak chcemy zaznać nieco przygody możemy skorzystać z autostopu. Co warto o nim wiedzieć  i dlaczego jest przez wielu uważany za skomplikowany, dowiecie się w tekście!

Dystans nie ma znaczenia

W góry a może nad morze? Cel podróży nie ma znaczenia i jest ograniczony tylko i wyłącznie przez naszą wyobraźnie. Planując wakacje lub po prostu jakąkolwiek inną podróż, służbową czy też krajoznawczą, zawsze mamy na uwadze jedno, czas i formę podróży. Jakby nie było jest to nieodłączny element współczesnego przemieszczania się pomiędzy różnymi miejscami. Co więcej rozwój technologii pozwolił przyspieszyć ten proces w porównaniu z tym co miało chociażby miejsce 50 lat temu. Dlatego kiedy planujemy gdziekolwiek jechać mamy do wyboru szereg możliwości, które pozwolą nam w komfortowy sposób odwiedzić różne miejsca. Niemniej, jeśli nie posiadamy na własność np. samochodu lub po prostu nie mamy nic przeciwko temu, żeby poznać podróżowanie z innej strony, tej bardziej spontanicznej i pełnej przygód to nic nie stoi nam na przeszkodzie. Jak wiadomo autostop to forma przemieszczania się stara jak świat. Człowiek od zarania dziejów zapuszczał się w długie wędrówki, zaś co zamożniejsi lub po prostu serdeczniejsi wspomagali tułających się po bezdrożach. Ewolucja tego pojęcia nabrała świeższego znaczenia w ubiegłym wieku. Do rozwoju takiego stanu rzeczy bez wątpienia przyczynili się hipisi. Niemniej zapoczątkowany przez nich bunt spowodował, że stało się to popularną formą zwiedzania świata. Dlatego wielu uważa, że do podróżowania wystarczą chęci i nieco samo zapału, który pociągnie nas do wielkich rzeczy.

Od czego zacząć?

Plecak, kilka ubrań, wygodne buty, mapa, telefon i coś na ząb. Jakby tak wymieniać, to stworzyłaby się niemała lista. Każdy z resztą potrzebuje innych rzeczy do tego by komfortowo funkcjonować. Niemniej, istnieje kilka podstawowych elementów, o których warto pamiętać decydując się na podróże autostopem. Z pewnością zaliczymy do nich coś na czym zapiszemy nasz cel podróży. Ułatwi to mijającym nas kierowcom, podjęcie decyzji o zabraniu ze sobą. Co więcej, musimy również uwzględnić, że nie zawsze będzie to szybki proces, dlatego przyda się nam namiot i śpiwór. Dobrze jest by przed podróżą, zapoznać się z orientacyjną trasą, której będziemy chcieli się trzymać. Dzięki temu dowiemy się jakich warunków możemy się spodziewać. Co więcej umożliwi nam to przygotowanie się w zależności od środowiska jakie zastaniemy a także ograniczenie możliwości zgubienia się. Wszystko to warto zwieńczyć, dużą ilością chęci i zapału. Być może będzie to wasze życiowe odkrycie i sposób na poznawanie świata bez potrzeby inwestowania w środki transportu.

Jak jest ciemna strona medalu?

Pakując torbę, plecak czy cokolwiek innego w czym przewieziemy nasze rzeczy, zwykle z tyłu głowy mamy również to, że liczyć się będzie także nasze bezpieczeństwo. Dlatego by stosownie o nie zadbać, warto mieć pod ręka coś co będzie w stanie nam je zapewnić. Gaz pieprzowy lub podręczny paralizator to rzeczy ostatecznej potrzeby, niemniej warte uwagi, jeśli zapuszczamy się w tereny gdzie współczynnik zaufania społecznego nie jest szczególnie wysoki. Podstawowym środkiem prewencji może być jednak, klasyczne informowanie bliskich w kontekście naszego miejsca położenia. Takie elementy mogą skutecznie odstraszyć kogoś, kto nie będzie mieć wobec nas szczególnie dobrych intencji. Takie wizje są dość mroczne. Jednakże, zdroworozsądkowe podejście każe nam przygotować się również i na takie ewentualności. Oczywiście nikomu nie życzę by kiedykolwiek musiał korzystać z środków obrony bezpośredniej ale polecam by je posiadać na wszelki wypadek.

Niezapomniane przeżycia

Podróżowanie autostopem to gwarancja przeżycia niezapomnianej przygody. Prócz doświadczenia czegoś czego na co dzień nie przeżywamy, możemy poznać wiele życiowych historii. Bagaż doświadczeń jaki możemy zdobyć decydując się na taką formę pokonywania dystansów, spowoduje, że prócz poznania kogoś, zdobędziemy nowych znajomych lub przyjaciół na lata. Ludzka serdeczność nie zna granic. Dlatego autostop stał się swego czasu tak popularną metodą podróżowania. Wbrew powszechnej opinii nie jest to szczególnie skomplikowane. Z pewnością pierwsza podróż byłaby przetarciem szlaków ale każda następna mogłaby być coraz śmielszą wyprawą. Warto również mieć na uwadze to, że jest to taka mała szkołą życia. Zdając się niekiedy tylko na siebie i własny instynkt weryfikujemy wszystkie nabyte do tej pory umiejętności i zdolności. To pozwala poznać własną osobę nieco bliżej.
Podróże bywają często ekscytującym przeżyciem. Decydując się na poznawanie nowych miejsc i przemieszczanie się autostopem mogą pokazać nam cały ten proces z całkowicie innej strony. Mając na uwadze własny komfort nie musimy rzucać się od razu na głęboką wodę. Czasami warto zaczynać od mniejszych tras. Niemniej, w dłuższej perspektywie czasu coraz śmielsze podróże mogą okazać się naszym ulubionym sposobem na poznawanie świata.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram