Śledź nas na:
Dziecko

Proste zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu zimą

14 lutego 2022
zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu zimą

Gdy temperatura za oknem spada, a dookoła nas przybywa śniegu i lodu, najmłodsi z niecierpliwością czekają na możliwość wyjścia z domu. Z tą porą roku kojarzą nam się łyżwy, sanki i narty, ale to nie wszystko. Poznaj nasze pomysły na proste zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu zimą.

Nie da się ukryć, że przychodzi w byciu rodzica takim moment, gdy zaczyna nam brakować pomysłów na wspólne zabawy. Zwłaszcza te na świeżym powietrzu. Latem wystarczy basen i dostęp do ciepłej wody, ale w co się bawić zimą? Sprawdź nasze propozycje na aktywne spędzanie czasu, gdy za oknem śnieg i lód.

Bitwa śnieżna

Nie ma to jak bitwa na śnieżki z prawdziwego zdarzenia. Przygotujcie łyżki do nakładania lodów i inne kuchenne akcesoria, które pozwolą Wam tworzyć idealne śnieżne kule. Nie zapomnijcie o zapasowych parach rękawiczek, ponieważ szybko przemakają podczas takiej zabawy, a z pewnością nikt nie będzie mieć ochoty prędko wracać do domu.

Budowanie igloo

Gdy śniegu na dworze nie brakuje, jedną z największych zimowych atrakcji dla małych i dużych jest budowanie igloo. O takiej kryjówce marzy każde dziecko, dlatego jeśli tylko dookoła nas materiału jest pod dostatkiem, to jak najszybciej wykorzystajcie tę okazję.

Lepienie bałwana

To tradycyjna zimowa zabawa na świeżym powietrzu, którą wspominamy z uśmiechem nawet będąc już od dawna dorosłymi. Klasyczny bałwanek potrzebuje marchewki na nos oraz węgli na oczy i guziki. Jeśli nie brakuje Wam zdolności i talentu, ze śniegu możecie stworzyć najróżniejsze postacie z bajek i nie tylko, np. ludzika Lego, dinozaura czy Bukę z bajki “Muminki”.

Mrożone bańki mydlane

Wystarczy płyn do baniek oraz utrzymująca się poniżej 0 stopni temperatura powietrza, aby móc na własne oczy zaobserwować, jak zamarzają bańki mydlane. W kontakcie z zimnym śniegiem, tworzą piękne kule, które następnie można rozkruszyć jednym dotknięciem palca.

Lodowe figury

Zabawa ruchowa, która rozgrzeje Was w zimowe dni. Polega na tym, że wszyscy biegają, a na określony znak, np. gwizd czy zawołanie, muszą stanąć w bezruchu. Kto się poruszy, ten zostaje nowym mistrzem gry i wyłania kolejnych uczestników zabawy, którym nie udało się zostać lodową figurą.

Kolorowy śnieg

Zabierzcie z kuchni barwniki spożywcze i pobawcie się w malowanie nimi po śniegu. Możecie także wcielić się w rolę alchemików – mieszać składniki, aż powstaną z nich kolorowe mikstury.

Tropiciele

Wspólny czas możecie spędzić ucząc się nowych rzeczy. Rozpoznawanie śladów zwierząt, korzystanie z kompasu oraz odnajdywanie kierunków świata w lesie to cenne umiejętności, które warto posiadać. Przygotujcie w domu potrzebne materiały i ruszajcie w teren.

Aniołki na śniegu

Nie ma chyba prostszej zabawy, która dawałaby najmłodszym tyle radości. Robienie aniołków lub orzełków na śniegu polega na tym, że trzeba położyć się płasko na ziemi, poruszać rękami i nogami na boki, a następnie obserwować pozostawione przez nasze ciała zabawne odciski.

Tor przeszkód

Do stworzenia zimowego toru przeszkód możemy wykorzystać sprzęt sportowy lub zabawki, ale także elementy naturalnego krajobrazu. Przydadzą nam się patyki, szyszki, kamienie, liście i oczywiście śnieg lub lodowe sople. Zachęcanie dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a zwłaszcza regularnego zażywania ruchu, ma ogromne znaczenie dla kształtowania się ich prawidłowych nawyków w życiu dorosłym.

Rzucanie do celu

Trafianie śnieżkami do celu może być świetnym pomysłem na zabawę z dziećmi. Co najważniejsze, nie wymaga od nas żadnych przygotowań. Wystarczy wybrać miejsce w terenie, a następnie oznaczyć je patykami, kamieniami lub kawałkiem węgla. Zadaniem najmłodszych jest także stworzenie odpowiedniego śnieżnego pocisku, który dotrze do naszej wymyślonej tarczy.

Szukanie ukrytych skarbów

Na ograniczonej przestrzeni ukrywamy pod śniegiem dowolny przedmiot (np. mała piłka, szyszka) i na zasadach zabawy “Ciepło-zimno” podpowiadamy dzieciom, gdzie mogą odnaleźć skarb.

Lodowy archeolog

Dzień wcześniej wkładamy do zamrażarki dowolny pojemnik wypełniony wodą i małymi zabawkami (np. plastikowymi dinozaurami). Zadaniem dzieci jest wydobycie ich ze środka zamarzniętej bryły przy pomocy młotka i dłuta.

Zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu zimą nie muszą być ani skomplikowane, ani nudne. Możemy robić dużo więcej niż tylko jeździć na sankach, nartach lub łyżwach. Wystarczy sprzyjająca atmosfera, śnieg i mróz, a pomysłów na aktywne spędzanie czasu razem nam nie zabraknie.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram