Śledź nas na:
Ciekawostki

Róż dla dziewczynki niebieski dla chłopca. Dlaczego nie warto się tym sugerować?

29 sierpnia 2022
Róż dla dziewczynki niebieski dla chłopca.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że niemowlęta rozpoznaje się głównie po kolorze akcesoriów, ubranek i zabawek. Tymczasem powiązanie płci z określonymi barwami to trend obecny na rynku dopiero od kilkudziesięciu lat. Róż dla dziewczynki niebieski dla chłopca – sprawdź, dlaczego nie warto się nim sugerować.

Historia podziału kolorów na płcie

Ograniczenia kolorystyczne – róż dla dziewczynki niebieski dla chłopca wprowadzono dopiero w połowie ubiegłego wieku. Wcześniej wszystkie dzieci, bez znaczenia czy dziewczynki czy chłopców, ubierano tak samo. Dominowały jasne, naturalne barwy jako symbol niewinności i czystości. Miało to zarówno aspekt praktyczny, jak i finansowy – odzież często była przekazywana z pokolenia na pokolenie, a z jasnych kolorów można było bez obaw wywabiać plamy mocnymi środkami oraz poddawać je działaniu wysokiej temperatury.

Ubranka w pastelowych barwach zaczęły pojawiać się na rynku dopiero w połowie XIX wieku. Znany dziś podział prezentował się na odwrót. Symbolika kolorów przedstawiała się następująco: róż jako bardziej wyrazisty i silny przeznaczony był dla chłopców, zwłaszcza że wywodzi się od królewskiej czerwieni, natomiast delikatny i pełen gracji niebieski, dodatkowo związany z szatami Matki Boskiej, wybierany był dla dziewczynek.
Współcześnie spotykane rozróżnienie kolorów odzieży dziecięcej, pojawiło się dopiero po II wojnie światowej, a trendy wyznaczali ówcześni projektanci ubranek. Róż przypisano kobiecości, delikatności i słodyczy, a niebieski powadze i chłopięcemu chłodowi. Wzrost popularności kolorystycznych wyprawek dla dzieci miał także związek z odkryciem metody rozpoznawania płci płodu przed porodem. Przyszli rodzice wiedząc czy oczekują córki czy syna, mogli z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w niezbędne ubranka i akcesoria oraz przygotować pokoik w odpowiednich barwach.

Psychologia koloru

Teraźniejsze postrzeganie barw ma się nieco inaczej – kolory mówią o emocjach, osobistych preferencjach. Związane są z naszymi doświadczeniami, wychowaniem oraz różnicami kulturowymi. Stymulują mózg na różne sposoby, stąd też stanowią narzędzie neuromarketingu. Grono psychologów przeprowadziło wiele badań, których wyniki pokazują, że dany kolor potrafi wywoływać w ludziach określone reakcje. Może wpływać na samopoczucie, postrzeganie czy logikę.
Niebieski jest najczęściej używanym kolorem w biurach i biznesie, ponieważ związany jest z innowacją, kreatywnością, tworzeniem, duchowością i harmonią. Kojarzy się ze stabilizacją, wiedzą, wiernością, mądrością i zrozumieniem. Ma także cechy uspokajające, pomaga w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i wyzwala pomysłowość.
Różowy kolor kojarzy się bardzo pozytywnie. Wywołuje radość, pobudza do działania, ożywia, dodaje energii, poprawia nastrój, a dodatkowo symbolizuje ciepło, miłość, namiętność, wdzięk, urok i uprzejmość. Często kojarzony jest z małymi dziećmi, pięknymi kobietami czy romantycznością.

Moda na unisex

Kolory, ubrania, fryzury, zawody czy zabawki nie mają płci. Mimo to nadal istnieją przetrwałe w naszym środowisku stereotypy, których nie warto powielać. Można zauważyć, że część dorosłych czuje wewnętrzny opór w kupowaniu niektórych zabawek, jak lalki czy kuchnie, dla chłopców, a samochodzików i warsztatów narzędziowych dla dziewczynek. Każda z dziecięcych zabaw może kształtować inne umiejętności i cechy charakteru, dlatego powinniśmy umożliwić naszym pociechom rozmaite aktywności. W dzisiejszych czasach podział zawodów czy obowiązków zaciera się. Kobiety zarządzają firmami, naprawiają samochody, a mężczyźni sprzątają i gotują, co kiedyś było nie do pomyślenia.
Na co dzień nie jest już żadnym zaskoczeniem widok chłopców czy mężczyzn w długich włosach. Zarówno rozpuszczonych, jak i upiętych, ani kobiet w krótkich fryzurach. Tatuaże na ciele pań są akceptowane, a nawet przez wiele osób podziwiane. Sposób ubierania również zmienił się na przestrzeni lat – kobiety częściej wybierają jeansy i trampki, zamiast szpilek i spódniczek. Nie dziwi także widok panów w różowych barwach, obcisłych spodniach czy dłuższych tunikach. Nadal w wielu kulturach na świecie chłopcy i mężczyźni na specjalne okazje zakładają szaty, które krojem przypominają sukienki.
Dlaczego nie warto przypisywać kolorów do płci? Przede wszystkim dlatego, że kolory mają z nią niewiele wspólnego. Róż dla dziewczynek a niebieski dla chłopców – kupowanie ubrań w tych kolorach jest zasługą projektantów mody i sztuczek marketingowych, a nie żadnej głębszej filozofii. Trendy potrafią także szybko się zmieniać, dlatego nie warto przywiązywać do nich zbyt dużej uwagi. Obecnie coraz więcej rodziców kupuje wyprawki w uniwersalnych, naturalnych kolorach, które można później bez problemu przekazać innym dzieciom w rodzinie. Do najpopularniejszych należą: biały, beżowy, szary i brązowy.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram