Śledź nas na:
Zdrowie

Sen noworodka, niemowlęcia, dziecka i nastolatka – czym się od siebie różnią?

31 lipca 2024

Sen należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka, ale szczególną rolę odgrywa w życiu najmłodszych. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Dla zrozumienia potrzeb swojej pociechy oraz zapewnienia jej optymalnych warunków do wypoczynku koniecznie poznaj specyfikę snu noworodków, niemowląt, dzieci kilkuletnich i nastolatków.

Sen noworodka – nieregularny i przerywany

Najdłużej śpią noworodki, czyli dzieci do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Takie maluszki przesypiają nawet 16-18 godzin dziennie. Ich harmonogram snu nie jest jednak wyznaczany przez rytm dobowy. Noworodek potrzebuje czasu, aby przystosować się do funkcjonowania poza organizmem matki. Stąd w pierwszym miesiącu życia – podobnie jak w okresie płodowym – nie odróżnia dnia od nocy, śpiąc identycznie o każdej porze doby. Naukowe analizy jakości snu noworodków potwierdzają, że co najmniej połowę czasu, jaki przeznaczają na wypoczynek, stanowi tak zwany sen REM. Jest to faza snu najbardziej sprzyjająca zwiększeniu wydolności organizmu i stymulująca rozwój jego funkcji poznawczych. Odpowiada ona za marzenia senne, a w trakcie jej trwania mózg maluszka intensywnie pracuje, o czym świadczą ruchy gałek ocznych. Sen noworodka wydaje się niespokojny, a dziecko sprawia wrażenie pobudzonego – można zaobserwować, że drżą mu rączki i nóżki, maluch przez sen się uśmiecha lub ssie.

sen-noworodka-–-nieregularny-i-przerywany.jpg

Specyfika snu niemowlaka

Kolejny etap w życiu dziecka to okres niemowlęctwa, którego granicę wyznacza ukończenie przez malca pierwszego roku życia. W tym czasie spada zapotrzebowanie dziecka na sen i zmniejsza się długość fazy REM. U bobasa sześciomiesięcznego zazwyczaj stanowi ona 1/3 czasu przeznaczonego na wypoczynek. Natomiast całkowita długość snu niemowlęcia w ciągu doby dochodzi do 14 godzin. Na tym etapie życia maluchy stopniowo uczą się przesypiać noc od zmierzchu do świtu, nie sygnalizując głodu i nie domagając się nocnego karmienia. Zdecydowanie zwiększa się też ich aktywność w ciągu dnia, choć większość niemowląt nadal ucina sobie drzemki. Okres niemowlęctwa to czas, kiedy wiele maluchów potrzebuje do zaśnięcia obecności rodziców bądź opiekunów. Dzieci w tym wieku czują się bezpiecznie, mając przy sobie najbliższą osobę i niechętnie zasypiają w samotności.

Problemy ze snem u dzieci kilkuletnich

Nieco inne problemy związane ze snem można zaobserwować u kilkulatków. Dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj śpią około 10-12 godzin dziennie. Ilość snu zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb każdego malucha. Częstym zjawiskiem u dzieci w tym wieku są zaburzenia lękowe i koszmary nocne. Ich pojawienie się ściśle wiąże się z rozwojem wybujałej wyobraźni kilkulatków. Marzenia senne, które wywołują u najmłodszych uczucie niepokoju lub strachu, mogą stanowić źródło bezsenności i przyczynę budzenia się dzieci w nocy.

Aby choć odrobinę zminimalizować te problemy, warto zadbać o materac na łóżko z wypełnieniem o odpowiedniej twardości. Wiele modeli wartych uwagi znajdziesz na stronie https://sennamaterace.pl/. Są to w większości materace marki Hilding, od kilkudziesięciu lat cieszącej się uznaniem i zaufaniem klientów na całym świecie. Firma sennamaterace.pl jest autoryzowanym dystrybutorem jej produktów.

Naucz nastolatka dbać o komfort snu

Kolejne zmniejszenie zapotrzebowania dzieci na sen następuje wraz z ich wkraczaniem w wiek nastoletni. Młodzieży w wieku szkolnym zazwyczaj wystarczy od 8 do 10 godzin snu, natomiast koniecznie należy zadbać o jego jakość. Komfort nocnego wypoczynku decyduje o zdolności nastolatka do koncentracji w ciągu dnia, stymuluje jego rozwój i wpływa na wyniki osiągane w szkole. Niedobory i zła jakość snu mogą też skutkować wahaniami nastroju. Na tym etapie życia główną przyczynę problemów ze snem stanowią niewłaściwe nawyki i tryb życia.

Aby uniknąć zaburzeń snu, jako rodzic musisz zadbać o komfort wypoczynku w pokoju nastolatka. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim materacu. Dla dzieci starszych dobrym wyborem będą modele w rozmiarze 80×200 cm. Ich bogata oferta dostępna jest na stronie https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200. Zatroszcz się również o zaciemniające zasłony, nie przegrzewaj pokoju swojej latorośli i postaraj się o nawilżenie powietrza. Naucz też nastolatka, który chce się cieszyć coraz większą samodzielnością, aby dbał o lekkostrawną dietę, a przed snem zrezygnował z używania tabletu czy smartfona.

naucz-nastolatka-dbac-o-komfort-snu.jpg

Artykuł gościnny.

Nasz Instagram