Śledź nas na:
Dziecko Porady Rozwój Zdrowie

Spanie z niemowlakiem – w łóżku czy osobno?

28 kwietnia 2023
Spanie z niemowlakiem

Rodzicielstwo to dar, o którym marzy wiele par. Trzymanie dziecka w ramionach po raz pierwszy wywołuje silne emocje, które trudno określić słowami. Karmienie i przewijanie najbardziej zajmują świeżo upieczonych rodziców, ale co z usypianiem? Dowiedz się, czy można spać z noworodkiem w jednym łóżku.

Czy spanie z dzieckiem w łóżku jest dobre dla malucha?

Kiedyś temat spania z noworodkiem w jednym łóżku wywoływał kontrowersje. Specjaliści uważali, że w ten sposób można zrobić dziecku przez przypadek krzywdę. Obawiano się, że rodzic niekontrolowanie przygniecie malucha własnym ciałem albo udusi je kołdrą podczas zmiany pozycji. Badania wykazały jednak, że takie sytuacje zdarzały się wyłącznie, gdy mama albo tata byli pod wpływem alkoholu bądź nielegalnych używek.

Wskazówka: Boisz się, że podczas spania z niemowlakiem maluch spadnie z łóżka? Przystaw krzesło lub fotel, a Twoja pociecha nie zmieni swojej pozycji.

Instynkt rodzicielski oraz naturalna umiejętność wybudzania się sprawiają, że bezpieczeństwo malucha nie jest zagrożone. Ostateczna decyzja zawsze jednak należy do rodziców – to wy lepiej wiecie, jak chcecie wychowywać swoją pociechę. Zaufajcie swoim instynktom!

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka? Postaw na elektroniczną nianię Philips: https://www.philips.pl/c-m-mo/elektroniczne-nianie-i-termometry

Jakie są zalety spania z noworodkiem w jednym łóżku?

Zaraz po opuszczeniu bezpiecznego środowiska, jakim był brzuch mamy, niemowlak potrzebuje dużo uwagi oraz bliskości. Warto otulać malucha kocykiem przed snem oraz nosić go na rękach delikatnie kołysząc, aby poczuł spokój.

Jedną z zalet spania z niemowlakiem jest fakt budowania więzi oraz bliskości. Zarówno mama, jak i tata stają się całym światem dla malucha. Znajome zapachu oraz ciepło zawsze działają uspokajająco. Rodzice mogą szybko zareagować na zmianę nastroju dziecka albo jego płacz. Wspólne łóżko oznacza, że w nocy wcale nie trzeba wstawać ani się schylać, aby podnieść noworodka. To również duże ułatwienie dla kobiet karmiących piersią.

Warto wiedzieć: Spanie z dzieckiem w łóżku ogranicza ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS).

W kontekście spania z noworodkiem w jednym łóżku dużo mówi się też o budowaniu odporności. Kiedyś uważano, że flora bakteryjna rodziców osłabia dziecka, ale współcześnie wiadomo już, że efekt jest odwrotny.

Jeśli jednak z jakichś powodów zdecydujecie, że nie będziecie spać z niemowlakiem, zadbajcie, aby łóżeczko znajdowało się w zasięgu waszego wzroku. Szczebelki muszą być mocne i stabilne. Warto zatroszczyć się o możliwość regulacji wysokości. Materac powinien być średniej twardości, a pościel zrobiona z oddychających materiałów.

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo dziecka spiąć z niemowlakiem?

Kładąc się z dzieckiem do łóżka, pamiętaj, aby leżało od zewnętrznej strony – maluch nie powinien leżeć między Wami albo ze starszym rodzeństwem. Ważne, aby noworodek spał zawsze na plecach oraz miał osobną poduszkę oraz kołdrę. Nigdy nie zostawiajcie go samego! Jeśli jednak nie macie innego wyjścia i na chwilę malec musi być bez opieki, pomocna będzie elektroniczna niania marki Philips. Dzięki darmowej aplikacji Baby Monitor+, doskonałemu obrazowi full HD i komunikacji dwukierunkowej będziecie mieć malucha cały czas na oku. Jeśli wybierzecie model audio, zaśpiewacie noworodkowi kołysankę albo przemówicie spokojnym głosem, aby poczuł się bezpiecznie.

*artykuł sponsorowany

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram