Mam strasznego bzika na punkcie stóp. Nie jestem fetyszystką, wręcz odwrotnie – każde stopy mnie brzydzą. Nie wyobrażam sobie siebie pracującej w salonie kosmetycznym, to byłaby dla mnie najgorsza kara z możliwych. Nikt poza moimi własnymi dziećmi nie może dotknąć mnie stopą, teraz do tych szczęśliwców doszedł jeszcze Daniel – chcąc nie chcąc w nocy, nawet przez przypadek dotykał. Już trochę z tego wyrosłam -pamiętam, jak kiedyś każde takie dotknięcie powodowało u mnie odruch wymiotny, teraz znoszę to całkiem dobrze chociaż gęsia skórka wychodzi za każdym razem. Śmieszne były sytuacje, gdy ktoś kto doskonale wiedział o moim obrzydzeniu przepraszał mnie za to że przez przypadek pod stołem dotknął mnie swoją stopą.
Mam strasznego bzika na punkcie tego, by moje dzieci miały zdrowe stopy.
Moje nie są idealne, w podstawówce miałam operację usunięcia haluksów. Kilka miesięcy miałam obie stopy w gipsie, nie chodziłam do szkoły – uczyłam się w domu. Dziś chociaż powinno ich nie być, na prawej stopie pojawia się znów. Mogły być one spowodowane złym doborem obuwia gdy byłam jeszcze dzieckiem. Teraz nie ma dnia, bym nie oglądała stóp moich dzieci i nie oceniała ich stanu. Chociaż niektórych rzeczy nie da się uniknąć, jak płaskostopia którego nabawił się mój syn mimo odpowiedniego obuwia, chodzenia na boso po piasku, kamieniach, trawie czy po mieszkaniu. Ja je miałam i odpowiednimi ćwiczeniami oraz wkładką wada ta się zmniejszyła. Całe szczęście że u Antka zostało to wykryte wcześnie, wada jest malutka i na start wystarczą ćwiczenia.
Jak dbam o ich stopy?
Przede wszystkim kupuję NOWE byty w sklepie. Każda stopa jest inna, musisz pamiętać że wkładka wewnątrz buta dostosowuje się do kształtu stopy pierwszego właściciela. Kupując dziecku używane buty możesz wyrządzić mu ogromną krzywdę – pewnie nie do końca świadomie. Warto też pamiętać, że stopa dziecka kształtuje się do 8 roku życia. W tym okresie szczególnie mocno musisz dbać o dobór idealnego obuwia! To nie wszystko, ważny jest też naturalny ruch dziecka. Pozwól mu na bieganie boso po piasku, trawie, mieszkaniu. Nie zabraniaj wspinać się na drzewo czy skakać z drabinek. Dziecko MUSI się ruszać, wtedy stopa pracuje i odpowiednio się kształtuje.
Jak dobrać obuwie? (powtarzam, NOWE nie używane!)
Wiesz że blisko 65% dzieci nosi źle dobrane obuwie? Te statystyki są przerażające. Przecież stopa to narzędzie które jest nam potrzebne do poruszania się. Pełni bardzo ważne zadanie, a jest tak powierzchownie traktowania przez aż 65% rodziców. Chociaż niektóre argumenty są zasadne, bo kupowanie butów co niecałe 6 miesięcy jest dość kosztownym wydatkiem – jednak tu chodzi o zdrowie dziecka, a na tym chyba najbardziej Ci zależy.
Surowe reguły obowiązujące podczas zakupu dziecięcego obuwia:
- But musi być osadzony na stopie sztywno, ale dawać palcom stopy odpowiednio dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Podczas stania największy palec nie może być wypychany do przodu, tylko musi mieć jeszcze miejsca na długość ok. 0,5cm.
- Pięta nie może wysuwać się z buta podczas chodzenia, w przeciwnym razie palce w bucie robią się szponowate.
- Podeszwa powinna być giętka, dopasowana do anatomicznych ruchów stopy.
- Dziecięce stopy mają dokładnie tyle samo gruczołów potowych co stopy dorosłego. Dlatego też powinno się zwrócić uwagę na oddychający materiał, z którego zrobione są buty.
Najczęstszy błąd jaki popełniają rodzice to kupowanie za dużych butów, tak by starczyły na dłużej. Stopa nie ma wtedy odpowiedniego oparcia przez co tak samo krzywdzi dziecięce stopy jak noszenia obuwia za małego. Pamiętaj tez że buty które dostępne są na bazarkach , w sklepach obuwniczych czy innych miejscach słabo poinformowanych o budowie stopy i doborze do niej obuwia nie są dobrą opcją by właśnie tam kupić je dziecku. Źle wyprofilowane buty, niezbyt trafnie dobrane do stopy mogą powodować m.in nagniotki które są utrapieniem dziecka w dorosłym życiu.
Mała ściągawka na sam koniec!
Co powinno zaniepokoić Mamę i Tatę przedszkolaka?
- Buty wykrzywione w części piętowej do środka lub na zewnątrz
- Obcas nadmiernie ścierany tylko z jednej strony
- Uskarżanie się dziecka na bóle stóp
- Zbyt szybkie męczenie się dziecka podczas chodzenia i biegania
- Płaski ślad stóp dziecka zostawiany na podłodze po kąpieli
Rodzice, nie popełniajcie poniższych błędów!
- Dziecko nie powinno nosić używanych bucików, nawet jeżeli są nie zniszczone.
- Na zakupy bucików należy chodzić z dzieckiem a nie z patyczkiem
- Obuwie powinno być dłuższe od stopy dziecka o około 0,5 cm
- Tylko ortopeda dziecięcy może zalecić noszenie obuwia z wkładką ortopedyczną.
- Nie należy zwlekać z kupowaniem nowych bucików (np. sandałków) z powodu kończącego się sezonu. Jeżeli dziecko będzie miało za małe buty może dojść urazów palców a nawet ich deformacji czy wrastania paznokci.
- Nie można zapominać o utrzymaniu czystości przepoconych bucików
- Należy unikać obuwia wykonanego z materiałów skóropodobnych
- Wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna być wyższa niż: do0,5- do 3roku życia, do 1cm-do 6 roku życia, 2 –2,5cm-do 12 roku życia
A Ty, dbasz o stopy swojego dziecka?
Brak komentarzy