Śledź nas na:
Ciąża Rozwój

Trzeci trymestr ciąży

13 czerwca 2022
3 trymestr ciąży

Ostatnie tygodnia trwania ciąży to czas wielkich przygotowań – zarówno dla rozwijającego się intensywnie dziecka, ale również jego rodziców. Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, dlatego przyszłe mamy kompletują wyprawkę, pakują torbę do szpitala i przygotowują się do tego najważniejszego dnia. 

Trzeci trymestr ciąży liczony jest od 28. tygodnia ciąży i trwa aż do jej rozwiązania (około 40. tygodnia). Jest to kolejny bardzo intensywny okres rozwoju i wzrostu dziecka, a dla przyszłych rodziców czas kompletowania wyprawki i przygotowania się do porodu.

Badania wykonywane w III trymestrze ciąży

Również w trzecim trymestrze przyszła mama jest pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego, a pod koniec ciąży dodatkowo pod opieką położnej. W tym czasie wykonywane są badania ginekologiczne, kontrolne USG, badania krwi (morfologia, u kobiet z czynnikiem Rh(-) przeciwciała anty-D, antygen Hbs, powtórzone badanie w kierunku HIV, VDRL, HCV u kobiet z grup ryzyka), badania moczu oraz posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców grupy B (GBS).
U kobiet z cukrzycą ciążową, nadciśnieniem lub innymi chorobami od 36. tygodnia ciąży co tydzień kontroluje się zapis KTG (kardiotokografię) płodu. Jest to badanie monitorujące pracę serca dziecka wraz z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i brak ku temu innych wskazań, to wykonuje się je dopiero w terminie porodu.
USG wykonywane między 28. a 32. tygodniem ciąży to trzecie badanie prenatalne. W tym czasie dziecko przyjmuje wygląd noworodka, można wykonać więc piękne pamiątkowe zdjęcia z życia płodowego (zwłaszcza podczas USG 3D/4D). Dla lekarzy jest to kolejne bardzo ważne badanie, dzięki któremu sprawdzają, czy płód rozwija się prawidłowo. Na podstawie pomiarów określić można, czy wymiary główki, brzucha, kości udowej, kości ramiennej i móżdżku odpowiadają danemu tygodniowi ciąży oraz wcześnie wykryć różne nieprawidłowości, zwiększając tym samym rokowania dziecka po urodzeniu, a niektóre z nich mogą być leczone jeszcze podczas życia płodowego.
Trzeci trymestr ciąży to również czas, w którym zaleca się szczepienia ochronne przeciwko grypie oraz krztuścowi. Dzięki takiemu szczepieniu przyszła mama przekazuje przeciwciała dziecku i chroni dziecko przed tymi chorobami w pierwszych miesiącach życia.

Rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

Dziecko rozpoczyna trzeci trymestr z wagą ok. 1 kilograma oraz miarą ok. 30 cm, a kończy go z wagą średnio 3-4 kg oraz miarą ok. 53 cm. Wszystko to świadczy o niesamowitym tempie wzrostu dziecka w ostatnich trzech miesiącach życia płodowego.
W siódmym miesiącu ciąży płuca dziecka są bardzo dobrze rozwinięte, ale nie są jeszcze zdolne do samodzielnej pracy. Całkowicie otwierają się już oczy dziecka, dzięki czemu może mrugać powiekami. Zmysły nadal się wyostrzają, dziecko reaguje na światło, dźwięk, emocje i ból. Zaczyna się gromadzić tkanka tłuszczowa oraz twardnieje szkielet. Pod koniec tego miesiąca waga dziecka sięga 1,5 kg.
W ósmym miesiącu wszystkie zmysły działają już prawidłowo, a dziecko nabiera pełniejszych kształtów i systematycznie zwiększa swoją masę – wygląda i zachowuje się jak noworodek. Jego ruchy są coraz słabsze, ponieważ ma coraz mniej miejsca w macicy. Skurcze przepowiadające zdarzają się częściej, a pod koniec tego miesiąca dziecko układa się już do porodu główką w dół i waży ok 2,5 kg.
W dziewiątym miesiącu dziecko jest w pełni przygotowane do porodu i samodzielnego życia. Spędza czas na trenowaniu odruchów, gestów i zachowań. W tym czasie waży ponad 3 kilogramy, a w jego jelitach formuje się smółka, którą musi wydalić po urodzeniu.

Samopoczucie kobiety w III trymestrze ciąży

Nie da się ukryć, że brzuch kobiety w trzecim trymestrze ciąży jest już uciążliwy. Sprawia trudności w trakcie snu, podczas zakładania skarpetek czy butów. Mogą pojawiać się dokuczliwe bóle kręgosłupa oraz obrzęki ciała. Powiększająca się macica powoduje także trudności z głębszym oddychaniem – przyszła mama szybciej się męczy i potrzebuje większej ilości odpoczynku. Jest to także trymestr wiążący się z wieloma obawami ze strony kobiety – zwłaszcza odnośnie zbliżającego się wielkimi krokami porodu oraz pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny. W trakcie trwania trzeciego trymestru pojawiają się odczuwalne skurcze Braxtona-Hicksa – przygotowujące macicę do porodu. Piersi kobiety również szykują się do narodzin dziecka i mogą pojawiać się na nich kropelki pokarmu zwane siarą.

Trzeci trymestr ciąży to przygotowanie do porodu

Dobrym rozwiązaniem (nie tylko dla pierworódek) jest uczęszczanie do tak zwanej szkoły rodzenia, które prowadzą kwalifikowane położne. Zajęcia odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i mogą w nich uczestniczyć przyszli rodzice dziecka. Typowy program obejmuje omówienie porodu, przygotowanie planu porodu, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Oprócz tego poruszana jest nauka karmienia piersią i podstawowych czynności pielęgnacyjnych (przewijanie, kąpanie).
Przyszła mama musi przed porodem wybrać swoją położną środowiskową. Sprawuje ona formalnie opiekę nad ciężarną w ostatnich tygodniach ciąży oraz kilkukrotnie odwiedza świeżo upieczoną mamę po porodzie. Jest to osoba pierwszego kontaktu przy jakichkolwiek wątpliwościach i pytaniach dotyczących pielęgnacji i ogólnego stanu noworodka. Trzeci trymestr ciąży to ostatni moment na dokonanie odpowiedniego wyboru.
Warto znacznie wcześniej wybrać szpital, w którym zamierza się rodzić. Dzięki temu będziesz mieć czas na zapoznanie się z zasadami panującymi w danym szpitalu – mogą różnić się wymaganą wyprawką dla dziecka, zasadami odwiedzin, czy możliwością skorzystania z porodu rodzinnego.
Dobrze jest przygotować i wydrukować plan porodu. Dlaczego? Dlatego, aby w razie rozpoczęcia akcji porodowej podać go położnym opiekującym się rodzącą w szpitalu. Można w nim zawrzeć informacje odnośnie miejsca i warunków porodu, osoby towarzyszącej przy porodzie, przebiegu porodu, karmienia i szczepienia noworodka.

Objawy zbliżającego się porodu

Kobiety ciężarne, a zwłaszcza te, które zostaną mamą po raz pierwszy, całą ciążę zastanawiają się, czy będą wiedzieć, kiedy jest ten właściwy moment, aby udać się do szpitala. Większość pakuje swoje torby w okolicach 35. tygodnia i bacznie obserwują swój organizm. Typowe objawy zbliżającego się porodu to:
  • obniżenie brzucha
  • regularne, silne skurcze macicy
  • słabiej odczuwalne ruchy dziecka
  • odejście czopa śluzowego i wód płodowych
  • biegunka
  • wymioty
  • bóle krzyżowe

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram