Możliwość realizowania swoich pasji, planów i łatwy start w dorosłość są bezcenne. Jeśli właśnie tego chcesz dla swojego dziecka, już teraz zatroszcz się o jego przyszłość. Możesz postawić między innymi na ubezpieczenie posagowe, dzięki któremu uzbierasz kapitał dla swojej pociechy, a oprócz tego zapewnisz jej i sobie wypłatę odszkodowania na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Na czym polega ubezpieczenie posagowe?
Tak jak każda inna polisa, tak i ta wymaga regularnego opłacania składek. Jednak w tym przypadku są one uiszczane nie przez samego ubezpieczonego, ale przez jego opiekuna – czyli rodzica.
Ubezpieczenie posagowe wykupuje się w dwóch celach:
-
jest to sposób na to, aby uzbierać większą sumę pieniędzy, która może ułatwić dziecku podjęcie wymarzonych studiów czy zakup własnego mieszkania
-
stanowi ona koło ratunkowe na wypadek śmierci rodzica czy opiekuna prawnego – w przypadku, gdy dojdzie do jego śmierci przed końcem trwania umowy, obowiązek opłacania składek przejmie na siebie ubezpieczyciel.
Właśnie dlatego składka opłacana przez rodzica dzieli się na dwie części – oszczędnościową oraz ochronną. Jej wysokość oraz częstotliwość jej uiszczania zależy od opiekuna. Może on ją opłacać np. raz na kwartał lub co miesiąc. Wysokość składki można obliczyć, korzystając z kalkulatora na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator.
Jednak chcąc skorzystać z takiej polisy i zatroszczyć się o przyszłość dziecka, nie można zwlekać z podjęciem decyzji:
-
ubezpieczenie posagowe można wykupić jedynie dla podopiecznego, który jeszcze nie ukończył 15. roku życia
-
ubezpieczającym może być osoba, która w chwili zawarcia umowy na polisę ma nie więcej niż 60 lat.
Co jeszcze obejmuje polisa posagowa?
Propozycja ta jest skierowana także do osób, które chciałyby zapewnić ochronę swojemu dziecku na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego też ubezpieczenie posagowe może także:
-
gwarantować odszkodowanie, gdy dziecko poważnie zachoruje czy ulegnie wypadkowi, który będzie skutkował poważnym uszczerbkiem na zdrowiu
-
zapewniać, że ubezpieczyciel będzie opłacał składki, kiedy ubezpieczający znajdzie się w trudnej sytuacji – zachoruje lub starci pracę
-
obejmować możliwość wypłacania renty posagowej – oznacza to, że ubezpieczyciel będzie wypłacał dziecku określoną w umowie kwotę pieniędzy w przypadku śmierci rodzica.
Ubezpieczenie posagowe – o tym musisz pamiętać
Jeśli właśnie zdecydowałeś się na taką polisę i masz zamiar płacić składkę w wysokości 200 zł, to pamiętaj, że kwota ta za kilka lat może mieć o wiele mniejszą wartość. Dlatego też Towarzystwa Ubezpieczeniowe niekiedy oferują możliwość indeksacji składki, czyli jej podwyższenia zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.
W umowie z ubezpieczycielem na pewno będzie też mowa o tym, kiedy odszkodowanie czy renta posagowa nie będą mogły być wypłacone. Stanie się tak np. wtedy, gdy ubezpieczający zatai informacje na temat swojego stanu zdrowia lub gdy popełni samobójstwo.
Polisa posagowa mobilizuje do regularnego oszczędzania, zapewnia ochronę i zabezpiecza przyszłość. Dlatego też – mimo konieczności systematycznego opłacania składek – jest wartą przemyślenia alternatywą.
Brak komentarzy