Duża różnorodność kolorów i kształtów a także piękne krajobrazy, to widoki jakich chcemy uświadczyć np. podczas wakacyjnych wypadów. Co jeśli jednak, nie każdy będzie mógł dostrzec szczególne walory estetyczne miejsc w jakich się znajdziemy? Jest to coraz częstszy problem nie tylko u dorosłych ale także u dzieci. Chcąc uchronić najmłodszych przed nabywaniem lub pogłębianiem wad wzroku, musimy zadać sobie zasadnicze pytanie. Otóż, jak dbać o oczy naszych pociech, tak by widziały one świat wyraźniej?
Co ma z tym wspólnego genetyka?
Dziecko wraz z rozwojem nabywa wiele nowych umiejętności. Jako rodzice, pragniemy by rozwój pociechy przebiegał w możliwie najlepszych warunkach. Dlatego często zapewniamy im dostęp do najnowszych urządzeń, które w zamyśle powinny bardziej pomagać aniżeli szkodzić. Nie zawsze jednak tak jest. Obecny postęp technologiczny to na ogół pozytywna sprawa, niemniej wielu z nas zapomina o odpowiednim wykorzystywaniu wszelkiego rodzaju nowości. Ludzkie oko podczas dnia narażone jest na wiele czynników ze środowiska. Częste czytanie z małych odległości , czy praca przed komputerem w dłuższej perspektywie czasu dadzą się we znaki. W związku z tym by chronić oczy naszych pociech, musimy wiedzieć jedno. Wady wzroku są zarówno dziedziczne jak i nabyte. Te wrodzone to np. astygmatyzm, zaćma, jaskra lub nadwzroczność. Zaś nabyte w drodze rozwoju mogą mieć różny wymiar. Są to najczęściej takie schorzenia jak krótko lub dalekowzroczność. W zależności od tego, w jaki sposób najbardziej męczymy nasze oko, tam też zacznie ono stopniowo się osłabiać a w rezultacie, doprowadzi to do wystąpienia pewnej nieprawidłowości. Genetyka zatem, umożliwia odziedziczenie dziecku wad wzroku, które powinny być konsultowane z okulistą tuż po urodzeniu. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie pozwoli ograniczyć ryzyko dalszego rozwoju wady. W przypadku tych nabytych, liczy się przede wszystkim nasza spostrzegawczość, która jest tak ważna podczas codziennego życia. Rutynowa obserwacja umożliwi podjąć stosowne kroki w celu poprawy jakości widzenia dziecka.
Najczęściej spotykane rodzaje wad wzroku
Ogólne pojęcie wad wzroku zawiera w sobie wiele zmiennych. Niemniej w przypadku dzieci spotykamy się najczęściej z kilkoma rodzajami schorzeń. Z pewnością możemy zaliczyć do nich stosunkowo powszechny zez. Jest to nic innego jak zbieżność lub rozbieżność wzroku, która spowodowana jest nierównoległym rozstawem gałek ocznych. Prowadzi to w rezultacie do trudności w skupianiu się na jednym przedmiocie. W skrajnych przypadkach może poskutkować nawet całkowitym niedowidzeniem oka. W porę rozpoznany i odpowiednio leczony, może zostać całkowicie wyeliminowany. Spotykany często astygmatyzm to ten rodzaj wady, który powoduje, nienaturalne rozciąganie się widzianych kształtów. Dzieje się tak za sprawą, rogówki która jest skrzywiona a przez to mają miejsce trudności w rzeczywistym odwzorowywaniu dostrzeganych przedmiotów. Jest on korygowany u dzieci w taki sposób by widziało ono w możliwie najlepiej. Kolejną z wad jest nadwzroczność, która ma związek z nieprawidłowym skupianiem się światła za siatkówką oko. Prowadzi to w rezultacie do tego, że dziecko nie widzi wyraźnie przedmiotów w bliskiej odległości. Co więcej, wada ta jest o tyle skomplikowana, że trudno ją wychwycić, ponieważ często nie daje żadnych objawów.
Bądźmy dobrymi obserwatorami
Podobnie jak w przypadku wielu chorób, w kwestii wad wzroku liczy się przede wszystkim profilaktyka. O ile nie są to wady wrodzone, to powinniśmy bacznie obserwować nasze dziecko, by w razie jakichkolwiek przesłanek udać się niezwłocznie do okulisty. Do najczęstszych objawów można zliczyć chociażby, mrużenie i pocieranie oczu, problemy z koncentracją, pieczenie i łzawienie oczu, trudności w prawidłowej ocenie odległości, mylenie liter, a także szybkie zmęczenie przy czytaniu. Jako odpowiedzialni rodzice nie lekceważmy tych oznak i udajmy się na rutynową kontrolę. To nic nas nie kosztuje, zaś może w znaczący sposób pomóc dziecku.
Czy możemy temu jakoś zapobiec?
Odpowiedź jest prosta i nie powinna dziwić, tak. Dbając o rozwój dziecka, zapewniajmy mu również odpowiednią opiekę lekarską. Nasza reakcja powinna wywoływać odpowiednie działanie. Nim jednak cokolwiek zauważymy, zwracajmy uwagę na szczegóły. Pilnujmy np. by dziecko nie odrabiało lekcji przy słabym świetle czy spędzało wielu godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Obecność wielu elektronicznych rzeczy w naszym życiu to szansa na zdobywanie nowych umiejętności ale także zagrożenie dla wzroku. Możliwość nabywania wad działa niezależnie od wieku. Dlatego, dopilnowanie takich rzeczy jak nawet odpowiednia dieta, ma tutaj ogromne znaczenie. Nie pozwólmy by oczy naszych dzieci musiały się nad wyraz przemęczać. Działajmy kontrolnie i zapobiegawczo by dbać o oczy naszych pociech.
Wady wzroku to element, który na dobre wpisał się w kanon chorób cywilizacyjnych. Coraz większy postęp technologiczny naraża nasze oczy nieustannie na wysiłek. Ten po czasie może przeobrazić się w pewne nieprawidłowości utrudniające nam swobodne widzenie. Dlatego nie zapominajmy o zwykłej rutynie i okresowym badaniu elementu, który umożliwia nam dostrzeganie wszystkiego co nas otacza.
Brak komentarzy