Poszukiwanie auta dla rodziny 2+3, w którym swobodnie zamontujemy z tyłu trzy foteliki, to nie lada wyzwanie. Wiele zależy od wieku dzieci, ponieważ to właśnie modele z kategorii 9-25 kg wymagają sporo miejsca na kanapie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając samochód dla dużej rodziny.
Kupno rodzinnego auta 2+3 musimy zacząć od sprawdzenia, w jakich fotelikach będą przewożone nasze dzieci przez najbliższe lata. Te z kategorii wagowej 0-13kg zajmują stosunkowo niewiele miejsca, montowane są tyłem do kierunku jazdy, wpinane do bazy isofix lub montowane na pasy i nawet trojaczki bez trudu będziemy w stanie przewozić na tylnych siedzeniach jednocześnie.
Największy problem zaczyna się wtedy, gdy nasze dzieci przesiadają się na foteliki samochodowe 9-25kg, a już zwłaszcza modele RWF, czyli montowane tyłem do kierunku jazdy, które są najbezpieczniejszym wyborem przewożenia dzieci w aucie, ale zajmują bardzo dużo miejsca na tylnej kanapie. Bywa, że zmieszczenie trzech fotelików z tej kategorii wagowej wymaga niezłej gimastyki.
Rodzinne auto musi więc przede wszystkim posiadać odpowiednią ilość miejsca, a najlepiej trzy osobne fotele w drugim rzędzie. Nie bez znaczenia jest również system isofix, czyli mocne zaczepy czy też ucha, które pozwalają na zamontowanie fotelików do przewożenia dzieci bezpośrednio do ramy samochodu.
Jeśli decydujemy się na samochód używany, musimy mieć pewność co do jego pochodzenia, historii i stanu. Choć ta zasada dotyczy w zasadzie wszystkich pojazdów z drugiej czy trzeciej ręki, to w przypadku samochodu dla rodziny nabiera elementarnego charakteru, z uwagi na przewożenie nim tego, co dla nas przecież najcenniejsze.
Kilka słów o trzech fotelikach
Powszechnie wiadomo, że miejsce pasażera obok kierowcy nie jest najbezpieczniejszym wyborem, jeśli chodzi o przewożenie dzieci w aucie. Foteliki najlepiej ulokować z tyłu, w drugim rzędzie siedzeń. Do wyboru mamy dwa sposoby ich montażu: za pomocą systemu Isofix lub zwykłych pasów.
Modele przeznaczone do przewozu niemowląt, czyli tzw. nosidełka, nie stanowią wyzwania, ponieważ ich niewielkie rozmiary pozwalają na zmieszczenie ich nawet w samochodzie z dzielonymi siedzeniami na tylnej kanapie. Jeśli wybieramy samochód dla pięcioosobowej rodziny z małymi dziećmi, musimy jednak pamiętać o konieczności ich wymiany wraz z wiekiem małych pasażerów, aby za chwilę nie szukać nowego pojazdu.
Jeśli samochód posiada w drugim rzędzie trzy pełnowymiarowe fotele, to nawet trzy foteliki z kategorii wagowej 9-25kg typu RWF (tyłem do jazdy) nie będą dla nas problemem. W przypadku dzielonej kanapy, lepiej wszystko bardzo dobrze pomierzyć, nawet jeśli ma ona 3 mocowania Isofix.
Bezpieczeństwo
Jest jednym z podstawowych kryteriów, którymi powinniśmy kierować się wybierając nasz rodzinny samochód. Takie systemy jak ABS czy układy stabilizujące tor jazdy spotkamy w większości aut, nawet tych używanych. Warto jednak upewnić się, że upatrzony przez nas model jest w nie wyposażony. Zwróćmy uwagę na ilość poduszek powietrznych, szczególnie tych, które chronią pasażerów w drugim rzędzie, a więc nasze dzieci. Zapoznajmy się też z ogólnodostępnymi w internecie wynikami crash testów, udostępnianych na przykład przez EURO NCAP.
Samochód z historią
Na rynku roi się od ofert wypucowanych i błyszczących samochodów, które zdają się aż krzyczeć “kup mnie!”. Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, jeśli tylko do tematu podejdziemy z głową. Wśród naszych znajomych na pewno znajdą się tacy, którzy kupili kiedyś auto wyglądające idealnie, a dopiero później okazało się, że zostali wprowadzeni w błąd lub oszukani.
O ile poszczególne, wadliwe elementy można wymienić, to nad faktem, że interesujący nas samochód uległ w przeszłości poważnemu wypadkowi lub był skradziony, nie można przejść obojętnie. Istnieją na szczęście wyspecjalizowane firmy, które na nasze życzenie są w stanie dokładnie sprawdzić historię interesującego nas pojazdu – i to nie tylko właścicielską, ale również wypadkową. Pomimo tego, że dla klienta indywidualnego cieszą się one sporą popularnością dopiero od kilku lat, to prężnie działają na polskim rynku już od dłuższego czasu.
Raport przez internet
Przykładem może być www.autobaza.pl, która obchodzi w tym roku swoje 20. urodziny i na podstawie nr VIN dostarczy nam wielu informacji przydatnych podczas weryfikowania ofert sprzedaży pojazdów. Do wyboru mamy kilka opcji, które przedstawiają takie konkrety, jak historia kolizji i szkód, wpis w bazie pojazdów kradzionych, wezwania serwisowe czy też rejestr zastawów sądowych. Wystarczy na stronie wpisać numer nadwozia (VIN), wybrać z dostępnych opcji informacje, na których nam zależy, opłacić raport i odebrać go poprzez naszą skrzynkę e-mail. Cała procedura zajmuje dosłownie kilka minut, a co najważniejsze – jest całkiem atrakcyjna cenowo.
Za niewielką kwotę jesteśmy w stanie upewnić się, że podczas wakacyjnego wyjazdu nasz samochód nie zostanie skonfiskowany przez policję, bo był skradziony lub nie złamie się w pół po przebytym poważnym wypadku i niedokładnym spawaniu. Przede wszystkim taki raport pozwoli nam uniknąć przykrego zakupu i oszczędzi wynikających z niego problemów. Możemy także skorzystać z usługi wyceny interesującego nas pojazdu, której koszt to tylko 5 złotych. Da nam ona podstawę do skutecznej negocjacji finalnej ceny interesującego nas samochodu nawet o kilka tysięcy PLN.
Wizyta na stacji diagnostycznej
Sprzedający samochód często zapraszają nas na wskazaną przez siebie stację diagnostyczną, która potwierdzić ma przed zakupem, że pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Nie powinniśmy rezygnować z tej możliwości, ale zaproponujmy inną stację, nawet jeśli będziemy musieli pokryć koszt badania z własnej kieszeni. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz potencjalny nabytek jest w rękach osoby niezależnej, która rzetelnie oceni jego stan.
Zakup dobrego, używanego samochodu nie jest prostą rzeczą. Nawet jeśli dobrze znamy się na samochodach to nie poznamy, czy był on wcześniej skradziony lub zastawiony. Trudno będzie nam też dostrzec, czy brał udział w jakiejś poważnej kolizji, jeśli jej ślady zostały dobrze zatarte. W tym pomoże nam raport, który w kilka chwil możemy uzyskać mailowo poprzez autobaza i to za niewielkie pieniądze.
Najlepsze modele samochodów dla rodziny 2+3
Wśród szczególnie polecanych pojazdów, które zapewnią dużej rodzinie odpowiednią ilość miejsca znajdują się VANy, niektóre MPV oraz SUVy:
– Renault Espace
– Citroen C8
– Peugeot 807
– Fiat Ulysse
– Toyota Avensis Verso
– Toyota Proace City Verso
– Citroen Berlingo
– Opel Zafira
– Peugeot Rifter
– Opel Combo Life
– Citroen C4 Grand Picasso
– Ford Galaxy
– Ford Grand Tourneo Connect
– Seat Alhambra
– Volkswagen Touran
Dla rodziny 2+3 jednym z kluczowych kryterium wyboru auta będzie miejsce, pozwalające na swobodny montaż w drugim rzędzie trzech fotelików samochodowych. Nie bagatelizujmy jednak kwestii bezpieczeństwa pojazdu. Przed zakupem konkretnego modelu danej marki warto przejrzeć opinie użytkowników i potwierdzić słuszność swojej decyzji. Tematyczne fora internetowe to kopalnią wiedzy o samochodach.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji nowego pojazdu i jego serwis. Gdy już kupimy nasze wymarzone, rodzinne auto, to zamontowanie w nim fotelików najlepiej powierzmy ich sprzedawcy. Dopasuje on je zarówno do wymiarów dzieci, jak i auta oraz zadba o to, aby ustawione zostały poprawnie i zgodnie z zaleceniami producenta.
Brak komentarzy