Śledź nas na:
Ciekawostki

Wyjazd w góry, czy to się opłaca?

26 maja 2022
Wyjazd w góry, czy to się opłaca?

Położenie geograficzne naszego kraju jest na tyle sprzyjające, że entuzjaści podróży w każdej chwili mogą się wybrać, nad morze lub w góry. Jeśli spojrzymy na atrakcyjność tych dwóch miejsc, to za każdym z nich przemawia zarówno szereg zalet i wad. Niemniej jeśli jesteśmy osobami aktywnymi i kochamy piękne krajobrazy, to wybór wydaję się być prosty. W związku z tym, zastanówmy się, czy wyjazd w góry to dobry kierunek i czy faktycznie się opłaca?

Pięknych miejsc nie brakuje

Cisza, spokój i pierwotna natura, to rzeczy, których z pewnością można się spodziewać będąc w górach. Niemniej jeśli wybieramy się tam razem z rodziną a dokładniej z dziećmi, to nie musimy bać się o brak atrakcji. Liczne możliwości spożytkowania energii naszych pociech, nie znają granic. Wiele  parków wodnych czy rozrywki z pewnością nam w tym pomoże. Jeśli jednak chcemy po prostu przemierzyć i popodziwiać piękne okolice, to nic nie stoi nam na przeszkodzie. Musimy jednak pamiętać, że odpowiednie wyposażenie jest tutaj niemalże niezbędne. W odróżnieniu od kierunku północnego i wypoczynku nad morzem, tutaj trzeba się nieco lepiej przygotować. By móc podziwiać rozległe krajobrazy i zażywać świeżego powietrza, musimy uprzednio przemierzyć pewien dystans. Wygodne i przede wszystkim dobrze dobrane obuwie to swego rodzaju „must have”. Dlatego, jeszcze na etapie, wyboru miejsca musimy mieć to na uwadze. No ale właśnie, jeśli już o tym mowa, to tuż po tym jak w naszej głowie zrodzi się pomysł o wyjeździe w góry, powinniśmy zastanowić się jaki charakter ma mieć ten wyjazd. Czy może będzie to aktywne zwiedzanie połączone z jakimiś atrakcjami dla dzieci, jak chociażby wizyta na termach? Czy może całkiem rozrywkowy czas skupiający się na zapewnieniu maluchom najlepszych wrażeń? Jeśli decydujemy się na wyjazd z dziećmi, które są nieco większe, to spacer po górskich szczytach nie będzie złym pomysłem. W przypadku kiedy będą to naprawdę małe dzieci, to wszystko zależy od naszej odwagi i podejścia. Niczym złym nie będzie wyposażenie się w odpowiednie nosidełko i wyruszenie w drogę. Owszem, osoba transportująca pociechę będzie narażona na nieco większe obciążenie, no ale jakby nie było w górach powietrze jest inne. Bliskość naszego lokum od różnego rodzaju szlaków, może odegrać tutaj kluczową rolę, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na tą kwestię przy wyborze miejsca wypoczynku.

Wyjazd w góry – jak to wpływa na nasze zdrowie?

Jeśli już o powietrzu mowa, to rzeczywiście różni się ono od tego obecnego na nizinach. Dlaczego? Otóż wynika to nie tylko z różnicy panującego ciśnienia atmosferycznego ale z faktu obecności większej ilości zieleni. Co więcej miejski klimat generuje popularny szczególnie w okresie zimowym smog. Jak wiadomo nie działa korzystnie na układ oddechowy człowieka. W związku z tym, wyprawa w góry prócz walorów estetycznych ciągnie za sobą wiele prozdrowotnych korzyści. Licznie występujące zielone tereny powodują, że powietrze staję się chłodniejsze i bardziej rześkie. Co za tym idzie, oddycha nam się łatwiej. Takie warunki są szczególnie sprzyjające dla astmatyków i osób cierpiących na różne schorzenia układu oddechowego. Dzieje się tak ponieważ, system ukrwienia organizmu, działa jakby na innych obrotach. Już sam fakt przebywania na wysokości powyżej 1000 metrów nad poziomem morza, sprawia, że nasz organizm produkuje większe ilości krwinek czerwonych. W związku z tym, naczynia krwionośne rozszerzają się a cyrkulacja tlenu i składników odżywczych jest szybsza. Dzięki temu, finalnie poprawia się nasza kondycja a także samopoczucie. Wysiłek fizyczny w takich warunkach, staje się nieco mniej obciążający nasz organizm. Niemniej nie powoduje to tego, że mniej się męczymy, ponieważ to jest ściśle uzależnione od naszej kondycji fizycznej. Zatem taki wyjazd może być świetną weryfikacją tego, na ile możemy sobie pozwolić w kwestii wysiłku.

Co z tym wyposażeniem?

Wracając do tematu kompletowania sprzętu niezbędnego w góry, musi on być dobrany odpowiednio dla każdego z nas. Zmienność warunków pogodowych i zróżnicowane podłoże, wywiera na nas potrzebę zaopatrzenia się w ciepłe ale przede wszystkim zwiewne ubrania a także wygodne obuwie. Chciało by się powiedzieć, że tutaj zadziała system 0:1, ponieważ źle dobrane buty spowodują obtarcia i najzwyczajniej w świecie zniechęcą nas do dalszej podróży. Dlatego, powinniśmy być świadomi tego, że może to kwestia wyboru tego rodzaju garderoby może rzutować na nasz cały wyjazd. Prócz tego, powinniśmy mieć zawsze pod ręka, ubrania na zmianę. Konieczne jest również posiadanie peleryny przeciwdeszczowej lub po prostu dobrej kurtki. Niczym złym nie będzie zabranie ze sobą małej apteczki na wypadek jakiegokolwiek nieszczęśliwego wypadku jak np. drobne skaleczenia czy otarcia. Jeśli zatem, mamy pojemny plecak, prócz stosownej i odpowiednio dobranej do panujących i szybko zmieniających się warunków pogodowych garderoby powinniśmy zabrać, coś do jedzenia. Drobny lub większy posiłek, dostarczy nam energii niezbędnej w podróży. Świadomość tego, że schroniska z reguły znajdują się w niemałej odległości od siebie powinna wywierać na nas potrzebę zabrania czegoś na ząb.
Góry to piękne tereny, które jednak bez odpowiedniego przygotowania, mogą się stać dla nas uporczywe. Dlatego wybierając wyjazd w góry z dziećmi, musimy to dobrze przemyśleć, ponieważ o ile my jako dorośli damy radę, dzieci po prostu mogą tego nie zrobić. W związku z tym warto mierzyć siły na zamiary i zorganizować nasz wypoczynek tak, by nie przyniósł on nam więcej problemów niż korzyści.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram