Śledź nas na:
Dziecko Porady

Wypoczynek nad jeziorem, o czym pamiętać i na co uważać?

23 maja 2022
Wypoczynek nad jeziorem

Chwila spokoju i okazja do odpoczynku to czas na jaki czekamy zwykle będąc jeszcze w pracy. Możliwość beztroskiego korzystania z uroków natury i sprzyjających warunków pogodowych to rzecz niemalże bezcenna. Dlatego wielu z nas w upalne dni wybiera się do miejsc gdzie w komfortowy sposób może się odprężyć. Są to najczęściej jeziora, które jednak wymagają od nas pewnych zasad bezpieczeństwa. Wypoczynek nad jeziorem – o czym należy pamiętać i na co uważać podczas taki wizyt, dowiecie się w dalszej części tekstu.

Czy odległość ma znaczenie?

Bliskość jezior i innych akwenów wodnych to jeden z atutów naszego kraju. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał wypoczynek nad jeziorem i zażywał kąpieli w takim zbiorniku. Zaś znajomość takich miejsc w tym przypadku, będzie odgrywać bardzo ważną rolę. Dlaczego? Otóż wybierając się do nieodwiedzanego dotychczas miejsca, dobrze abyśmy, „nie rzucali się na głęboką wodę”. Co przez to można w tym konkretnym przypadku rozumieć? Najlepiej by było jeśli celem podróży byłaby plaża strzeżona. Jeśli jednak takich nie ma, wówczas wybierajmy takie, na których nie będziemy sami. Nie decydujmy się na niewyglądające szczególnie zachęcająco miejsca. Nieznajomość topografii jeziora, to nic złego, niemniej jeśli chcemy się schłodzić, to musimy jednak pamiętać by od razu nie porywać się na nieodpowiedzialne zachowania. Mowa tutaj o ryzykownych i dość popularnych skokach do wody, które niejednokrotnie kończyły się źle. Zaś wracając do tematu odległości, to warto pamiętać, że najlepiej wybierać takie miejsca gdzie łatwo dojechać. Oczywiście, jeśli chcemy na chwilę zapomnieć np. o miejskim zgiełku czy po prostu zażyć chwili ciszy i spokoju, bądźmy odpowiedzialni i zachowujmy się tak by pamiętać o własnym bezpieczeństwie i osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Zatem odpowiedz jest prosta o odległość ma znaczenie o ile konkretne jezioro jest nam stosunkowo znane a warunki na nim i w nim panujące są sprzyjające do tego by w wypocząć.

Co z tym bezpieczeństwem?

Mimo tego, że jeziora to z natury spokojne zbiorniki, ponieważ w odróżnieniu do chociażby mórz czy oceanów a nawet rzek, są wolnostojącymi akwenami. Nie powoduje to jednak, że takie miejsca są wolne od wszelkich niebezpieczeństw. Świadomość o tym, że woda to jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów, pozwala zrozumieć, że należy podchodzić do zasad jej korzystania z respektem. Nie stosując się do podstawowych przepisów bezpieczeństwa, takich jak chociażby, niespożywanie alkoholu a co gorsze pływanie pod jego wpływem, może nie raz skończyć się tragedią. W kwestii wcześniej opisanej znajomości jeziora, musimy pamiętać, że nawet te odwiedzane cyklicznie przez lata, też się zmieniają a uwarunkowania terenowe dna mogą nas nie raz zaskoczyć. Dlatego wybierając się na wypoczynek np. w towarzystwie dzieci, musimy szczególnie uważać, by nasza pociecha nie zrobiła sobie krzywdy.
Począwszy od najbardziej banalnych rzeczy jak skaleczenie przez zatrucie bakteriami obecnymi w wodzie po najgorsze czyli utonięcia. Obecność różnego rodzaju owadów powinna motywować nas do pamiętania o zabraniu wszelkiego rodzaju środków odstraszających. Użądlenia czy ugryzienia bywają bolesne a wrażliwa skóra dziecka może to nad wyraz odczuwać. Dlatego nim wybierzemy się nad jezioro, warto byśmy skompletowali swój własny mały przybornik. W jego środku powinniśmy doszukiwać się dobrego kremu z filtrem, który chroni przed efektami nadmiernego eksponowania ciała na promienie słoneczne. Mogą to być chociażby poparzenia a nawet udar. Aerozol na wszelkiego rodzaju owady czy maść na ukąszenia pozwoli rozwiązać problemy związane z nieprzyjemnymi skutkami pogryzienia np. przez komary. Pamiętajmy zatem by każda nasza wizyta nie była wolna od odpowiedzialności. Ta zawsze powinna iść w parze z zabawą i relaksem. Świadomość nieodpowiedniego korzystania z jezior to krok w kierunku ubezpieczania się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.

Wypoczynek nad jeziorem – to my jesteśmy gośćmi

Natura to nasz przyjaciel, dlatego wybierając się w takie miejsca, powinniśmy pamiętać, że to my jesteśmy odwiedzającymi. Dlatego organizując sobie mały piknik nie zapominajmy, by po sobie posprzątać. Dobro wspólne to rzecz bardzo ciężka w dbaniu. Społeczne znieczulenie a w zasadzie brak poczucia zobowiązania, powoduje, że niejedno kąpielisko z biegiem lat zamienia się w miejsce coraz mniej przyjazne odwiedzaniu. W związku z tym, zarówno my jak i nasi bliscy bądźmy uczynni i nie pozwólmy by odpady po sobie pozostawione niszczyły miejsca do odpoczynku.
Wyprawa nad jezioro to bardzo częsty kierunek podczas letnich spontanicznych wyjazdów wypoczynkowych. Nie zatracając się tylko w przyjemnościach pamiętajmy, że zarówno wypoczynek i bezpieczeństwo są bardzo ważnymi elementami podróży. Dlatego, bądźmy odpowiedzialni i świadomi tego, że nasze odpowiednie podejście pozwoli na beztroskie odpoczywanie od obowiązków.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram