Śledź nas na:
Dziecko

Zabawki edukacyjne – na co zwrócić uwagę?

1 września 2022
Zabawki edukacyjne

Zabawa jest naturalną formą aktywności dzieci, przez którą nie tylko poznają lepiej siebie i świat, ale także uczą się nowych rzeczy. Zabawki edukacyjne – ich rola w kształtowaniu się różnych umiejętności jest niezaprzeczalna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając je w sklepie.

Każde dziecko spędza większość swojego czasu na zabawie. Nic więc dziwnego, że w pokojach naszych maluchów nie brakuje zabawek, które ją urozmaicają. Analogowe, tradycyjne, na baterie lub akumulator – wybór w sklepach jest ogromny. Dzięki nim dzieci ćwiczą wiele cennych umiejętności oraz poznają nowe rzeczy o otaczającym je świecie. Przed zakupem warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby mieć pewność, że zainwestowaliśmy nasze pieniądze w produkt bezpieczny i wartościowy. Jak wybrać zabawki edukacyjne?

BEZPIECZEŃSTWO ZABAWEK

Każdy producent oraz sprzedawca zabawek w Polsce musi spełniać wymogi ustawy o nazwie “Bezpieczeństwo zabawek”. W tym dokumencie znajdziemy między innymi informacje o wszelkich normach, które muszą spełniać. Certyfikatach i badaniach, które muszą posiadać, aby były bezpieczne dla ich najmłodszych użytkowników. Gdy na opakowaniu widzimy znaczek CE, nie mylmy go z żadną gwarancją. Taki certyfikat nadaje sobie samodzielnie każdy producent, potwierdzając tym samym, że do wszystkich norm się zastosował. Jak jest w rzeczywistości, dowiedzie po czasie dopiero ich kontrola. Na stronach UOKiKu możemy zapoznać się z raportami z takich badań – każdego roku wiele produktów znika z półek, a ich twórcy zostają ukarani wysokimi mandatami. Przekroczenia dotyczą nie tylko wielkości elementów czy ich łamliwości, ale także migracji szkodliwych pierwiastków. Wybierając zabawki edukacyjne dla dzieci bądźmy więc krytyczni. Nie kupujmy przedmiotów niewiadomego pochodzenia lub takich, które nie wyglądają na rzetelnie wykonane.

JAKOŚĆ WYKONANIA I UŻYTE MATERIAŁY

Współcześni rodzice zwracają coraz większą uwagę na materiały, z których powstają zabawki dla ich pociech. Zwłaszcza osoby, dla których dobro naszej planety ma duże znaczenie, szukają produktów ekologicznych lub jak najbardziej naturalnych, których negatywny wpływ na środowisko jest ograniczony. Nie możemy jednak demonizować pomocy i zabawek wykonanych z plastiku. Jeśli są dobrej jakości, to ich trwałość pozwala na wiele lat zabawy przez kilka pokoleń dzieci w rodzinie. Dbałość o szczegóły ma więc duże znaczenie. Zabawka warta swojej ceny nie popsuje się po kilku tygodniach, zniesie upadki z wysokości, a także będzie odporna na zabrudzenia. W przypadku wytworów z drewna, zwróćmy uwagę na ich krawędzie – w jaki sposób zostały oszlifowane i czy nie odchodzą od nich drzazgi.

WARTOŚĆ EDUKACYJNA ZABAWKI

Nie wszystkie zabawki muszą czegoś uczyć. Jeśli naszym celem jest kupno takiej, która niesie ze sobą pewną wartość edukacyjną, to musimy być uważni. Często pod taką nazwą znajdziemy w sklepach grające, świecące i śpiewające urządzenia na baterie. Nie należą one do najtańszych, a gdy przyjrzymy się dokładnie co oferują, to może się okazać, że nie są warte swojej ceny. Zamiast tego możemy wybrać inne, analogowe zabawki lub pomoce edukacyjne, które będą wspierać kształtowanie lub doskonalenie sprawności manualnych. Rozwijać koncentrację i uwagę, stymulować wyobraźnię, ćwiczyć precyzję ruchu. Myślenie strategiczne, umiejętność planowania lub kompetencje kluczowe uczniów, m.in. językowe, matematyczne, muzyczne.

WIEK SUGEROWANY PRZEZ PRODUCENTA

Zgodnie z przepisami prawa, każdy producent zabawek dla dzieci musi umieścić na ich opakowaniu informację, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. Co ciekawe, dotyczy to również przedmiotów, które wcale zabawkami nie są. Mogą za nie uchodzić lub być wykorzystywane w zabawie. Sporo przedsiębiorców próbuje obejść zapisy ustawy Bezpieczeństwo Zabawek, nazywając tworzone przez siebie rzeczy pomocami edukacyjnymi lub przedmiotami kolekcjonerskimi. Nie dotyczą ich tak rygorystyczne przepisy oraz ścisła kontrola. Warto więc oceniać przeznaczenie danej zabawki na podstawie własnych doświadczeń z dziećmi. Nadawane ograniczenia często są zawyżone, aby zminimalizować ryzyko wypadku (np. zachłyśnięcie, uszkodzenie ciała, wykorzystywanie niezgodne z przeznaczeniem).

CENA W STOSUNKU DO JAKOŚCI

Zwłaszcza w przypadku znanych marek zabawek, cena nie zawsze ma się do jakości. Dokonując wyboru starajmy się zwrócić na szczegóły wykonania danego przedmiotu oraz wykorzystane przy jego produkcji materiały. Inwestycja w drogie pomoce dydaktyczne jest opłacalna tylko wtedy, gdy idzie za nimi wysoka jakość i wysokie walory edukacyjne. Przede wszystkim dbajmy o bezpieczeństwo naszych pociech, sprawdzajmy certyfikaty, które posiadają oraz testy, które przeszły przed wejściem na rynek.
Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się produkty handmade. W internecie aż roi się od ofert producentów zabawek i pomocy z drewna, sklejki czy włóczki. Nie zapominajmy, że małych przedsiębiorców obowiązują te same przepisy – brak certyfikatów i badań jest niezgodny z prawem. Kupując zabawki bez atestów musimy być świadomi możliwych konsekwencji. Jak brak wiedzy o ich palności, oceny bezpieczeństwa użytych materiałów (np. tkaniny, plastik, sklejka) czy migracji pierwiastków szkodliwych.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram