Śledź nas na:
Psychologia Rozwój

Zawód mama, dlaczego kobiety zapominają o sobie?

7 kwietnia 2022
mama

Mawia się, że mężczyzna jest głową ale to kobieta jest szyją, która nią obraca. Czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym, zawsze można zauważyć pewne dysproporcje i różnice. Wynikają one naturalne z uwarunkowania fizycznego ale i również personalnych predyspozycji do wykonywania poszczególnych rzeczy. Kobieta stając się mamą, wciela się poniekąd w jej zawód.

Dlaczego? Jest nią tak naprawdę na pełen etat, ponieważ opiekując się dzieckiem pragnie mu dać to co najlepsze. W każdej pracy, tak i tej domowej, przychodzi czas na odpoczynek. Dlatego, nie zapominajmy, że prócz bycia mamą, jesteśmy również kobietami, które mają własne potrzeby. Ich lekceważenie, prędzej czy później przełoży się na nasze funkcjonowanie. Znajdujmy zatem czas na siebie!

Z czego to wynika?

Decyzja o dziecku i rozpoczęcie tworzenia pełnoprawnej rodziny, to bardzo często punkt zwrotny w życiu każdej kobiety i mężczyzny. Wraz z nadejściem naszej pociechy, rozpoczyna się oficjalnie czas, kiedy określamy się mianem mamy. Zastanawiając się nad tym, warto sobie zadać pytanie, kim w ogóle jest taka osoba? W nomenklaturze, pojęcie to jest ściśle uzależnione z występowaniem filiacji, czyli relacji czy też więzi między rodzicem a dzieckiem. Trudność w określeniu tego pojęcia sprowadza się jednak to jednego zasadniczego hasła jakim jest słowo kobieta. Nie trudno zauważyć i dojść do wniosku, że te wyrazy wzajemnie na siebie oddziałują. Otóż musimy pamiętać o jednym, że każda mama to kobieta ale nie każda kobieta musi być tą mamą. Dlaczego? Biorąc pod uwagę różne uwarunkowania a najczęściej te zdrowotne, wykluczają nas z posiadania biologicznego potomstwa. Nie jest to jednak żaden wyrok, ponieważ pozostaje kilka innych dróg i opcji posiadania dzieci. Niemniej stając się mamą, wcielamy się niejako w pewną rolę. W momencie wejścia w nią, będziemy skupiać się na jednym, czyli dziecku. Często jednak zapominając o sobie i o tym, że w natłoku tych wszystkich obowiązków, jesteśmy też po prostu kobietą. Czyli osobą, która potrzebuje troski, uczucia, zaspokojenia swoich potrzeb a w końcu odpoczynku. Taki stan rzeczy, wynika najczęściej z potrzeby realizacji roli matki w stu procentach. Ale patrząc na to, że jesteśmy tylko ludźmi, mamy prawo do błędów i potknięć oraz tego żeby być najzwyczajniej w świecie zmęczonym. Czym byłoby życie bez chwili wytchnienia, jeśli mielibyśmy skupiać się jedynie na realizacji określonych celów czy to zawodowych czy prywatnych. Owszem, bycie mamą pozostaję jednak tą profesją, która w kręgu ich  wszystkich wyróżnia się w szczególny sposób. Nie zwalnia to jednak jej z możliwości wyrzeknięcia się wszystkiego co kobiece. Dlatego istotne jest by być świadomym jednego, nasza ogólna kondycja zarówno psychiczna jak i fizyczna zawsze będzie przekładać się na dziecko. Prędzej czy później będziemy domagać się chwili wytchnienia, która pozwoli nabrać energii na dalsze zmagania.

Każdej z nas to się należy

Relaks i chwilowe odpoczęcie od obowiązków, te słowa mogą brzmieć abstrakcyjnie dla mam. Tylko dlaczego? O ile każda z nas ma swoje codzienne obowiązki, które wymagają mniej lub więcej zaangażowania o tyle, wszystkie mamy prawo do odpoczynku. Mając rodzinę, męża i pozostałych bliskich, nie jesteśmy w tym sami. Często pomocą będą nawet przyjaciele, którzy wyręczą nas w niektórych kwestiach. Krytyczne podejście do wychowania, nie powinno się opierać na systemie zero jedynkowym. Macierzyństwo, bez wątpienia wymaga od nas szczególnego poświęcenia. Ale nawet podczas niego, dobrze by było gdybyśmy chwile odetchnęły. Zarówno psychicznie jak i fizycznie. Powiecie, że czasami jest to niemożliwe i owszem można się z tym zgodzić. Niemniej patrząc na to w dłuższej perspektywie czasu, zawód mamy trwa co prawda w systemie całodobowym i nieprzerwanie przez lata. Zaś z chwilą usamodzielnienia się pociechy, powinien przyjść czas na nas. Nadrabianie przepracowanych lat, lub po prostu zasłużony odpoczynek, to ważny element całej tej układanki. W związku z tym, nie zapominajmy, że w tym wszystkim jesteśmy, przede wszystkim kobietą. Która tak samo jak inny, ma swoje słabości i gorsze dni. Co więcej tak samo jak każdy, pragnie dawać z siebie tyle ile może. Nie powinno się to jednak dziać ponad wszystko i za wszelką cenę. Dlatego wyjście z znajomymi na miasto, weekend w spa czy po prostu smaczna kolacja z ukochanym, to rzeczy, których nie możemy sobie całkowicie odmówić.
Zawód mama zawsze będzie mieć w sobie drugie ważne określenie jakim jest kobieta. Będąc rodzicem, skupiamy się na najlepszym wychowaniu dziecka. Nie bójmy się i przede wszystkim nie wstydźmy prosić i korzystać z pomocy innych. To nie jest żadna ujma na honorze. Zaś nasz odpoczynek i podbudowanie własnej kobiecej wartości z pewnością przełoży się w pozytywny sposób na pozostałe sfery naszego życia.

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

Brak komentarzy

Odpowiedz

Nasz Instagram