Śledź nas na:
Dziecko Rozwój Zdrowie

Zęby dzieci, dlaczego warto o nie dbać? Szczoteczka Oral-B D16 Junior Sens

27 maja 2022
szczoteczka

Szczotka (szczoteczka), pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Każdy malec raczej kojarzy słowa tej piosenki, prawda? Już od najmłodszych lat edukacji, w programie pojawia się wątek higieny jamy ustnej. Czynności te bez wątpienia, są obowiązkowym elementem codziennej rutyny.

Dlatego zwracanie uwagi na istotę wykształcenia nawyku dbania o nasze uzębienie, jest ważne. Pozwoli nam to ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnościami. W związku z tym, zastanówmy się dlaczego warto dbać o zęby dzieci?

Zęby dzieci – ważna jest świadomość

Budowanie nawyków i określonych wzorców zachowania jest podstawą kreowania świadomości o negatywnych efektach zaniedbań. Pokazanie maluchowi, że dana czynność nie musi być wcale nudna oddziałuje nie tylko na jego wyobraźnię ale dodatkowo daje mu motywację do działania. Warto w takich sytuacjach wykorzystywać motyw autorytetu. Jeśli nasze  dziecko pragnie naśladować jednego ze swoich rodziców, warto wykorzystać ten fakt do zaszczepienia określonych nawyków.
Dzieci od małego mają naturę buntownika, która prędzej czy później ujawni się w codziennym zachowaniu. W związku z tym, mycie zębów i ogólne dbanie o jamę ustną może kojarzyć się z czymś nie do końca przyjemnym lub po prostu nudnym.

Co zatem w takich sytuacjach zrobić?

Jest wiele sposobów, począwszy od tych, nazwijmy to radykalnych, gdzie możemy w prosty sposób pokazać liczne konsekwencje zaniedbywania zębów, a także te łagodniejsze uwzględniające rozmowę czy premiowanie zachowania. Można je rozumieć jako np. podarowanie każdorazowo za umycie zębów określonej rzeczy, którą dziecko bardzo lubi.  Ktoś powie, że jest to nie do końca poprawny wzorzec, zaś patrząc prawdzie w oczy, rodzice nie raz muszą posunąć się do skorzystania z inteligentnego podstępu po to by zachęcić dziecko do pewnego działania. Ważne jest w tym wszystkim, by maluch na drodze procesu uświadamiania, nie zniechęcał się. Nawet jeśli będzie mieć gorszy dzień, bądźmy wyrozumiali i dajmy mu być po prostu dzieckiem, które nie zawsze ma na wszystko ochotę. Liczy się cierpliwość, ponieważ ta może być kluczem do sukcesu.
szczoteczka zęby dzieci
szczoteczka zęby dzieci

Dlaczego zęby dzieci są tak ważne?

Oczywiste jest, że każdy z nas ma swoje ulubione potrawy i przysmaki. Co jeśli, za każdym razem sięgając po nie mielibyśmy odczuwać dyskomfort lub po prostu ból? Nie byłoby to przyjemne. Dlatego by uchronić się przed takimi ewentualnościami, warto poznać zalety dbania o zęby niezależnie od wieku a najlepiej już od najmłodszych lat. W związku z tym można posłużyć się wieloma przykładami i tak warto przytoczyć ten związany z naszą prezencją.
Uświadomienie dziecku, że jama ustna to taka nasza „wizytówka” jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że to tak naprawdę zaraz obok nozdrzy, podstawowy filtr drobnoustrojów, które dostają się do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Co więcej zęby to również silnie unerwione struktury, które niejednokrotnie mogą przysporzyć nam wiele bólu. Cykliczne wizyty u stomatologa i praktykowana higiena mogą ograniczyć a nawet całkowicie wyeliminować ryzyko występowania takiego zjawiska. Dentysta, nie zawsze będzie przywodzić na myśl przyjemne rzeczy. Dlatego warto przy okazji takich odwiedzin, pozwolić dziecku, by kojarzyło ono takie wizyty z czymś dobrym.

Jak tego dokonać?

Istnieje na to jeden niezawodny sposób. Pokazanie, że dbanie o zęby może być świetną zabawą. Zapytacie, jak? Oczywistością jest, że dzieci lubią zabawki. Szczoteczka – decydując się na jej wybór, możemy odstąpić od tej konwencjonalnej na rzecz chociażby elektrycznej. Rynek posiada w swoim asortymencie wiele modeli, niemniej kilka z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jednym z nich jest szczoteczka soniczno-rotacyjna Oral-B Junior, która idealnie sprawdzi się podczas codziennej higieny jamy ustnej. 
Warto nadmienić, że szczoteczka ta posiada bardzo interesującą opcję pozwalającą kontrolować czas prawidłowego mycia. Funkcja Disney Magic Timer, która jest dostępna przy okazji zakupu tego urządzenia, to idealny sposób, by nakłonić dziecko do mycia zębów, podczas którego będzie ono mogło odkrywać świat swoich ulubionych bohaterów z bajek. Delikatność i dokładność to bez wątpienia najbardziej trafne określenia opisujące tą szczoteczkę a dzieje się tak za sprawą klasycznej konstrukcji oraz potrzeby dostosowania się do delikatnych dziąseł maluszków, które od teraz nie będą musiały się martwić, że je podrażnią. 
Ogromną zaletą jest również wytrzymała bateria, pozwalająca na 10 dni komfortowego użytkowania sprzętu. Inteligentne urządzenie jakim jest szczoteczka Oral-B Junior to idealna propozycja do rozpoczęcia przygody z myciem zębów przez naszą pociechę, zaś rekomendacja Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, zdaję się tylko potwierdzać ten fakt.
Profilaktyka dbania o jamę ustną to jedna z podstawowych czynności należących do codziennej rutyny. Im szybciej uświadomimy dziecku, że jest to dla nich korzystne, tym prędzej zaczniemy zapobiegać wszelkim chorobom. Dlatego, korzystając z kilku sprawdzonych trików, edukujmy nasze pociechy. Dajmy im możliwość, by mycie zębów stało się dla nich zabawą! Więcej o sposobach na zachęcenie dziecka do mycia zębów przeczytasz w poradniku ekspertów Oral-B.
szczoteczka zęby dzieci
zęby dzieci

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

1 komentarz

  • KamilaJ 7 lipca 2022 at 23:45

    Świetny wpis! I bardzo potrzebny! Moja córcia ma przerośnięte dziąsła, więc jesteśmy częstymi pacjentkami u dentysty. Niemniej wiemy jak ważne jest dbanie o zdrowe zęby. Tej szczoteczki akurat nie znałam, ale chętnie ją wypróbuję 🙂

  • Odpowiedz

    Nasz Instagram