Śledź nas na:
Blog - archiwum

Zrób to sam – domowa chałka! Smaki dzieciństwa.

30 marca 2020

Wiem, że czas który aktualnie mamy nie sprzyja nikomu. Nasze nastroje są, delikatnie mówiąc, słabe. Dla wielu jest to czas biegania za wszystkim – za pracą, za nauką zdalną, za jedzeniem. Nie macie chwili by usiąść, i ja to w pełni rozumiem i jestem całym serduchem z takimi rodzicami. 

Jednak gdy znajdziesz chwilkę, by spędzić spokojnie czas z dziećmi, bądź zajmie się nimi mąż a Ciebie relaksuje przebywanie w kuchni przybywam z przepisem na pyszną, domową chałkę. Moje dzieci ją kochają, często kupowałam ją w osiedlowej piekarni, jednak teraz staramy się nawet wizyty w tym miejscu ograniczać do minimum i kupujemy pieczywo raz w tygodniu. Kombinowałam, próbowałam i znalazłam… przepis jak dla nas idealny. Co prawda w przepisie jest mniej kruszonki – według oryginalnego proporcje są połowę mniejsze. Dla nas najlepsza jest właśnie ona – dlatego będzie jej cała góra. Jeśli jesteś łasuchem jak my, koniecznie zrób z proporcji które Ci podałam.

Co potrzebujemy?

700 g mąki typu 450
3 jajka
200 g cukru
30 g świeżych drożdży
100 g masła
150 ml ciepłego mleka

W ciepłym mleku rozrobić drożdże z łyżką cukru, odstawić na 10 minut. Pozostały cukier wymieszać z mąką. Dodać jajka, roztopione i wystudzone masło i porośnięty zaczyn. Wyrobić gładkie ciasto, podsypując mąką. Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce na 15 minut. Wyrobić ponownie, podzielić na trzy części, z każdej uformować wałek, skleić wszystkie na końcu i zapleść w warkocz. Końcówki podwinąć pod spód. Odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać kruszonką.
Pieczemy w 180 stopniach 40 minut

Kruszonka

200 g mąki
100 g cukru
100 g masła

Cukier wymieszać z mąką. Dodać masło, 10 minut wcześniej wyjęte z lodówki. Rozcierać do momentu uzyskania kruszonki.

Smacznego!

 

Jeśli podobał Ci się wpis, zapraszam na nasz Facebook

1 komentarz

  • Kamila 4 kwietnia 2020 at 16:05

    Wygląda bardzo smakowicie 🙂

  • Odpowiedz

    Nasz Instagram